Прикладом ефективної державної політики може бути Ізраїль. Там вести сільське господарство фермерам не заважає ані майже цілорічна спека, ані відсутність природних джерел води.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на podrobnosti.ua.
Дефіциту води жителі країни не відчували взагалі. Більше того, країна експортує її сусідам. У чому секрет? — знає Антон Готліб.
Щоб описати цю ситуацію, найкраще підходить приказка, якби не нещастя, не було б і щастя. 10-річна посуха, яка ледь не знищила сільське господарство, призвела до нечуваного розквіту технологій водозбереження й опріснення. Тепер це не просто інновації, а державна політика.
«Кожна краплина на рахунку», — свідчить соціальна реклама, запущена державною водною компанією.
Не важливо, скільки води ми опріснюємо, її не вистачає. В Ізраїлі знову посуха. У нас немає води, щоб її марнувати.
У галузі опріснення Ізраїль на першому місці у світі. Опріснена вода надходить у загальну систему, яку контролює державна компанія «Мекорот» — такий собі загальноізраїльський міськводоканал.
Його головне завдання — розподілити воду так, аби її всюди було вдосталь від Південного Ейлата, де зараз плюс 40 і джерел води геть немає, до маленького селища на північному кордоні з Ліваном. У результаті споживач, відкриваючи кран, не знає, воду з якого джерела він отримає. Але точно знає, що вода буде завжди.
Одна з головних проблем у будь-якій країні — втрата води. Тобто, щоб споживач отримав тонну, в трубопровід треба подати дві — половина витече дорогою. Але не в Ізраїлі. Тут втрати не більше ніж три відсотки. Тепер економія води — це стандарт під час будівництва.
На кожному крані є насадка або регулятор тиску. Насправді це звичайна металева сіточка. Вона розбиває потік, насичуючи його бульбашками повітря, хоча споживач цього не відчуває. Але при цьому води витрачається у два — два з половиною рази менше. Тож економія може сягати сотень літрів на місяць. А власник квартири — заощадить гроші на оплату води.
У сільському господарстві теж навчилися економити воду. Головне досягнення — крапельний полив, коли кожне дерево або кущ отримують стільки води, скільки потрібно. Але є інновації й складніші. Ось такий прилад допомагає дереву повідомляти фермеру, коли його потрібно поливати.
«Ось тут до стовбура прикріплений датчик, який вимірює рівень вологи всередині дерева, і коли він падає до критичних значень, система надсилає повідомлення фермеру. Може на електронну пошту, може смс, як налаштуєш, і тоді господар ділянки знає, що потрібно вмикати полив», — розповідає Дані Комберг, розробник технології.
Уже введені в дію найбільші заводи з опріснення води, Ізраїль планує повністю перейти на опріснену воду в найближче десятиліття. Крім цього, країна постачає воду в Йорданію та Єгипет. Зрештою, Ізраїль — єдина країна на Близькому Сході, де майже немає водних джерел, але й немає проблем із водою.
Джерело: propozitsiya.com