Українська зернова асоціація звернулася до президента України з листом обурення через повне ігнорування керівництвом профільного комітету Верховної Ради та Мінінфраструктури заклику Володимира Зеленського — обговорити та врахувати правки бізнесу до законопроекту «Про внутрішній водний транспорт» перед голосуванням в другому читанні. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на сайт асоціації.
Всі учасники ринку річкових перевезень згодні з необхідністю законодавчого регулювання галузі та гармонізації національного законодавства з законодавством ЄС. Проте зареєстрований та розглянутий у першому читанні у ВР законопроект №1182-1-д «Про внутрішній водний транспорт» створює низку загроз та перешкод для розвитку річкового транспорту та створює дискримінаційні умови для українських судновласників.
УЗА підтримала тверду позицію президента України в тому, що всі правки й зауваження до законопроєкту 1182-1-д «Про внутрішній водний транспорт» мають обговорюватися з представниками бізнесу, який працює в цій галузі, та профільним міністерством. Цей законопроект дійсно має бути погоджено з усіма сторонами, і потрібну зустріч і обговорення з бізнесом потрібно було провести до кінця серпня місяця, як закликав президент.
На превеликий жаль, депутати профільного Комітету ВР з питань транспорту та інфраструктури, більшість якого складають депутати від партії «Слуга народу», та чиновники Мінінфраструктури продовжують умисно ігнорувати такий підхід і проводять наради тільки для «галочки» із «зручним» вузьким колом бізнес-спільноти.
Сьогодні близько 50% всіх вантажних перевезень річкою забезпечують зерновики, левову частку яких здійснюють компанії – члени УЗА. В областях, які мають вихід до річки Дніпро, в 2019 році вирощено 44 млн. т зернових. В той же час річкою транспортовано тільки 4,9 млн. т, хоча пропускна здатність річки сьогодні складає близько 30 млн. т на рік. Динаміка зростання врожаю та експорту вимагає розширення логістичної інфраструктури для перевезення зерна до портів.
Законопроєкт №1182-1-д в запропонованій редакції фактично знищить екологію річки, бо дозволить скидати до річок суднові стічні води на ходу. Ба більше, дозволить це робити нікому не підконтрольним іноземним, а точніше офшорним, суднам. Вони отримують фактично преференції на виконання внутрішніх перевезень, їм буде дозволено перетинати кордон, нібито, без вантажних операцій, однак в таких умовах вони можуть як поповнювати судові припаси, в тому числі заправлятися дизельним паливом не сплативши акцизів (українські компанії повинні платити акциз), так і брати на борт об’єкти військового та/або подвійного призначення. Цей законопроект узаконить самовільне проведення днопоглиблювальних робіт будь-якими суб’єктами без будь-яких екологічних дозволів. Створюються умови, коли «річковий порт» визначений таким чином, що будь-який ФОП із одним екскаватором вже може називатися портом.
Джерело: propozitsiya.com