Європейські вчені занепокоєні генетикою пшениці місцевої селекції

Пшениці європейської селекції бракує стійкості до кліматичних коливань. Про це заявив професор факультету агроекології Орхуського університету (Данія) Йорген Олесен, що входить до групи дослідників, які опублікували нещодавно статтю з цієї проблеми в виданні Proceedings of National Academy of Sciences («Матеріали Національної академії наук США»), пише propozitsiya.com з посиланням на agropages.com.

Поки на українському ринку впроваджується пшениця європейської селекції, професор Йорген Олесен заявляє: «Європейські фермери потребують зміни напрямку селекції пшениці, щоб забезпечити вищу стійкість рослин до коливань клімату». Річ у тім, що разом з глобальним потеплінням проявляється ще одна тенденція зміни клімату – посилення мінливості та збільшення амплітуди коливань кліматичних показників.

Автори вищезгаданої статті виявили, що нинішні селекційні програми і практика виведення нових сортів не забезпечують необхідної стійкості до кліматичних змін. Більше того, вони відзначають зниження різноманітності у реакції на погодні умови сортів пшениці на полях більшості європейських країн за останні 5-15 років. Дослідники передбачають, що в таких умовах зростання мінливості місцевих погодних умов призведе до зниження середньої врожайності пшениці і посилення коливань цього показника по роках. «Зростання коливання врожайності залежно від року призведе до зростання цінової нестабільності і спекуляцій на ринку», – вважає Йорген Олесен.

Дослідники грунтують свої висновки на тисячах польових дослідів у 9 європейських країнах, які мали на меті визначити чутливість різних сортів до змін погодних умов. «Занадто однотипна реакція різних сортів на погодні умови ставить під загрозу продовольчу безпеку. Відтак фермери, селекціонери й дилери посівного матеріалу повинні приділяти більше уваги різноманітності вирощуваних сортів», – говорить датський професор.

На врожайність пшениці впливає навіть кількаденний період без опадів чи, навпаки, з затяжними дощами, що провокують розвиток хвороб. А тепловий стрес виступає лімітуючим фактором адаптації пшениці до кліматичних змін ще в більшій мірі, ніж посуха.

Домінуючий підхід адаптації культур до кліматичних змін шляхом корекції генотипу відповідно до найбільш імовірних довготривалих змін, на думку дослідників, недостатній. Можливості конкретного сорту забезпечувати високу врожайність в умовах коливань кліматичних умов обмежена. Відтак необхідною передумовою підвищення стійкості до мінливості кліматичних умов є вирощування набору сортів з різною реакцією на критичні погодні умови.

Переклав Богдан Малиновський, [email protected]

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *