Цього року півдню України знову загрожує посуха. Про це, спираючись на дослідження, заявляють експерти. Тож природа знову кидає виклик — насамперед аграріям.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на podrobnosti.ua.
На Одещини зараз ростуть озимі і нібито все гаразд, але ґрунтознавці Одеського університету імені Мечникова виявили проблему.
У грудні вони провели дослідження на сільгоспугіддях. І з’ясували: земля майже скрізь суха, запаси вологи мінімальні. Тож катастрофічна посуха може повторитися.
«Та волога, яка в край необхідна в ранньовесняний період та на початку літа — тобто та продуктивна волога, яка необхідна рослинам для розвитку в період вегетації, її ми можем не отримати», — говорить Андрій Буяновський, завідувач кафедри географії України та ґрунтознавства Одеського національного університету імені І. І. Мечникова.
Такі ж побоювання й в аграріїв: паростки дуже слабкі й можуть загинути.
Але окрім опадів, кажуть фермери, підводять і чиновники. У травні у розпал посухи у Міністерстві економіки та сільського господарства заявили: держава виділить аграріям безповоротну дотацію до п’яти тисяч гривень на один гектар втрачених посівів. Однак цього не сталося.
Аграрії зазначають: нині на межі банкрутства понад половина господарств півдня Одещини: немає коштів ні на податки, ні на погашення кредитів, ні на насіння. Від держави просять пільгових канікул та дотацій.
«Якщо буде дотація на поворотній основі — нас це теж влаштує, тому що ми будемо працювати, будемо вкладати в землю, будемо сподіватися на хороший урожай, щоб і дотацію повертати, і виконувати всі свої зобов’язання за договорами оренди перед банками і перед оподаткуванням», — розповідає Дмитро Федоров, керівник фермерського господарства.
У місцевій облдержадміністрації на можливість такої підтримки дивляться скептично. Та радять фермерам переорієнтуватися на вирощування інших культур.
«Якщо брати класичне землеробство, яке, скажемо так, «виорав, посіяв, зібрав», то ми розуміємо, що в нашому регіоні так працювати більше не буде Ми так можемо ще рік-два попрацювати і все закінчиться тим, що більшість господарств збанкрутує, потрібно робити диверсифікацію», — говорить Іван Петрів, начальник управління аграрної політики Одеської обласної державної адміністрації.
Фермери зі свого боку заявляють: відповідні програми диверсифікації існують хіба що на паперах у кабінетах можновладців, ну, а науковці закликають державу розробити Комплексну стратегію для агропромислового сектору. Яка б передбачала, зокрема, відновлення зрошувальних систем та польових лісосмуг.
Джерело: propozitsiya.com