Українське сільгоспмашинобудування: криза через війну та можливості відновлення

Розвиток українського сільськогосподарського машинобудування зазнає значних труднощів через наслідки повномасштабного вторгнення РФ, зазначив Ярослав Навроцький, провідний науковий співробітник Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки».

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на iae.

За словами експерта, чимало виробничих потужностей зруйновано, пошкоджено або знаходиться в зоні бойових дій. До цього додаються економічні проблеми, зокрема інфляція, зростання цін на енергоносії, розрив логістичних зв’язків і брак кваліфікованих кадрів.

Статистика свідчить про скорочення кількості активних підприємств галузі. У 2021 році їх було 441, у 2022-му – 411 (-6,8 %), а у 2023-му залишилося лише 382 (-13,4 % порівняно з 2021 роком).

Відчутним є і скорочення кількості працівників у галузі. Якщо у 2012 році їх було понад 23 тисячі, то у 2023-му – менше 10 тисяч. Це впливає на обсяги виробництва, зокрема інноваційної техніки, а також погіршує конкурентоспроможність української продукції.

«Скорочення кількості працівників і зміщення акценту на малі підприємства несуть ризики для всієї галузі», – наголосив Навроцький.

Обсяг реалізації вітчизняної сільгосптехніки на внутрішньому ринку за останні 10 років зменшився удвічі. Якщо у 2012 році він складав 44,1 % від загального обсягу, то у 2023 році – лише 18 %. Це сприяє заміщенню української техніки іноземними аналогами.

За січень-вересень 2024 року імпорт сільгосптехніки до України зріс:  

  • трактори: +25,2 %;
  • ґрунтообробна техніка: +38,2 %;
  • збиральна техніка: +9,4 %.

Науковці Інституту аграрної економіки вважають, що відновлення сільгоспмашинобудування потребує комплексних заходів. Серед ключових – створення сприятливого інвестиційного клімату, впровадження протекціоністської митної політики та релокація підприємств із небезпечних регіонів.

«Ці кроки дозволять не лише зберегти галузь, а й покращити якість продукції та посилити її конкурентоспроможність на світових ринках», – підсумував Ярослав Навроцький.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *