Розвиток українського сільськогосподарського машинобудування зазнає значних труднощів через наслідки повномасштабного вторгнення РФ, зазначив Ярослав Навроцький, провідний науковий співробітник Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки».
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на iae.
За словами експерта, чимало виробничих потужностей зруйновано, пошкоджено або знаходиться в зоні бойових дій. До цього додаються економічні проблеми, зокрема інфляція, зростання цін на енергоносії, розрив логістичних зв’язків і брак кваліфікованих кадрів.
Статистика свідчить про скорочення кількості активних підприємств галузі. У 2021 році їх було 441, у 2022-му – 411 (-6,8 %), а у 2023-му залишилося лише 382 (-13,4 % порівняно з 2021 роком).
Відчутним є і скорочення кількості працівників у галузі. Якщо у 2012 році їх було понад 23 тисячі, то у 2023-му – менше 10 тисяч. Це впливає на обсяги виробництва, зокрема інноваційної техніки, а також погіршує конкурентоспроможність української продукції.
«Скорочення кількості працівників і зміщення акценту на малі підприємства несуть ризики для всієї галузі», – наголосив Навроцький.
Обсяг реалізації вітчизняної сільгосптехніки на внутрішньому ринку за останні 10 років зменшився удвічі. Якщо у 2012 році він складав 44,1 % від загального обсягу, то у 2023 році – лише 18 %. Це сприяє заміщенню української техніки іноземними аналогами.
За січень-вересень 2024 року імпорт сільгосптехніки до України зріс:
- трактори: +25,2 %;
- ґрунтообробна техніка: +38,2 %;
- збиральна техніка: +9,4 %.
Науковці Інституту аграрної економіки вважають, що відновлення сільгоспмашинобудування потребує комплексних заходів. Серед ключових – створення сприятливого інвестиційного клімату, впровадження протекціоністської митної політики та релокація підприємств із небезпечних регіонів.
«Ці кроки дозволять не лише зберегти галузь, а й покращити якість продукції та посилити її конкурентоспроможність на світових ринках», – підсумував Ярослав Навроцький.
Джерело: propozitsiya.com