Приблизно п’ять років тому в кількох районах Житомирщини спритні ділки почали захоплювати ділянки, на яких було заборонено ведення сільського господарства після катастрофи на ЧАЕС.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на unian.net.
Десь їх розорювали в надії, що ніхто не побачить, десь використовували сірі схеми. І з кожним роком апетити ростуть. За даними Держекоінспекції зараз фермерами використовується близько 5 тисяч гектарів, які після катастрофи були визнані «брудними».
«За нашими оперативними, неофіційними даними, зараз на території декількох територіальних громад використовуються для товарного сільськогосподарського виробництва близько 5 тисяч гектарів, — розповідає голова Державної екологічної інспекції Андрій Мальований. — Перевірка була розпочата після надходження скарги. Але за нашими даними, велика кількість земель використовувалося останні 5-7 років».
У села Базар Народичського району сходи на ділянці в 150 гектар тягнуться до самого горизонту. Наш дозиметр показує перевищення норми в півтора, два рази.
Фахівці ГСП Екоцентр збирають проби ґрунту для більш точних досліджень. На обробку даних знадобитися приблизно тиждень, але в те, що природа могла очиститися за 35 років, не вірять від початку: «У важких елементів період розпаду — тисячі років. Про яку чистоту ґрунту можна говорити?».
«На карті Геокадастру можна побачити, що код цільового призначення забруднених ділянок — «16.00 землі запасу». При цьому, форма власності не визначена. Але потрібно відзначити, що площа даних земель враховувалася при визначенні Народичської ТГ як здатної (отримання земельного податку, орендної плати і т. д.). І тут почали використовувати такий механізм: сільрада передає землю у тимчасове користування (термін 11 місяців), потім продовжують договір поза повноваженнями, які законодавчо надані органам місцевого самоврядування», — розповідає т.в.о. начальника Держекоінспекції Поліського округу Євген Медведовський.
Більш того, частина забруднених земель хотіли «передати» громадським організаціям ветеранів АТО. Природно, передавали б ділянки тільки на папері.
Навесні 2018 року господарський суд Житомирської області визнав незаконним рішення Народичської селищної ради про укладення договору оренди землі, зобов’язав орендаря повернути ділянку до земель запасу. Завадило це укласти договір оренди ще раз? Питання риторичне. Але, на думку глави Держекоінспекції, покарання може бути більш жорстким.
«Може йтися і про кримінальну відповідальність. Будемо дивитися на результати експертиз. Якщо встановимо порушення, перевищення, то передамо інформацію слідчим органам. Може бути відкрито кримінальну справу, не виключено, що може застосовуватися стаття «Екоцид» (позбавлення волі на термін від восьми до п’ятнадцяти років), — говорить Андрій Мальований. — Крім цього, буде перевірка того, як ці землі були передані в користування. Якщо будуть виявлені порушення, інформація також буде передана в правоохоронні органи».
«З точки зору буквоїдства — так, порушення. Але у нас в другій зоні (мається на увазі зони радіаційного забруднення, — УНІАН) є ділянки, які ще чистіше, ніж ось цей», — заявляє глава Гладковицької сільради Микола Буховец.
Йому вторить і глава Народичської громади Лідія Бученко: «У нас за власні гроші проводили дослідження в нашому Інституті охорони ґрунтів. Є довідки, що немає перевищень на цих полях … Минулого місяця Інститут радіології проводив дослідження. Кричущих результатів, щоб дуже сильно перевищувало рівні, — немає».
За її словами, ділянки були передані в оренду «попередніми сільськими радами».
«На хвилиночку, з тих ділянок, які будуть перевіряти, приходить близько 6 млн грн на рік. Це десята частина від усіх надходжень», — каже Лідія Бученко.
Про те, наскільки небезпечні продукти, вирощені на полях, які постраждали від радіації, УНІАН поговорив з директором Науково-дослідного інституту регіональних екологічних проблем Житомирського національного агроекологічного університету Миколою Дідухом. За його словами, критично забруднені землі стали частиною заповідників і захищені. Поля, про які йде мова, були забруднені дещо менше, і фон дійсно міг впасти.
Можна тільки вітати те, що Зона очищається, її землі відроджуються, дають робочі місця, поповнюють бюджети. Але безумовно і те, що стосовно земель, які постраждали від радіації, необхідний горезвісний «особливий контроль».
Джерело: propozitsiya.com