Засновники ОВК «Вода життя» планують втричі збільшити потужність зрошувальної системи

Сьогодні в Одеській області зрошується 41 тис. га земель, у той час, як у 1991 році полив становив 157 тис. га із загальної зрошуваної площі 243 тис. гектарів. Наприклад Суворовська зрошувальна система, побудована ще у 1973 році і має проектну площу зрошення – 6,9 тис. гектарів.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на minagro.

Сьогодні ж на системі зрошується лише 1,68 тис. га, що становить 24% від проєктної потужності. Змінити цю ситуацію можуть реформи у системі меліорації, які зараз впроваджуються. І перші результати вже є.
Фермерське господарство «Стоянов А.А.» обробляє землі в Одеській області, що на півдні України. Через кліматичні зміни регіон часто зазнає нищівного впливу посухи, тому ефективне функціонування зрошення — необхідна передумова отримання врожаїв.

Однак зрошувальна система, якою користується господарство вкрай застаріла і втрачає багато води. Модернізувати її агровиробники не могли, адже вона належала не їм, а державі. Проте завдяки реформі в секторі гідротехнічної меліорації, яка підтримується Програмою USAID АГРО, вони нарешті отримали таку можливість і скористались нею.

«Через пошкоджені труби дорогами текла вода, за яку ми платили гроші, а старі насоси споживають втричі більше електроенергії, ніж сучасні», — згадує керівник фермерського господарства Андрій Бутенко.

У травні 2022 року вступив у дію Закон України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель».

Закон надав право аграріям об’єднатись та спільно керувати каналами, трубопроводами, насосними станціями, що подають воду на поля для зрошення або відводять її з осушених територій. Тепер законодавство дозволяє організації водокористувачів отримати безоплатно у власність об’єкти меліоративної мережі, що перебувають у державній або комунальній власності, чи є безхазяйними. Організації відповідатимуть за їх утримання.

Таким чином, агровиробники, які використовують зрошення або осушення, отримали законодавчий інструмент, завдяки якому мають можливість модернізувати меліоративні системи, сміливо залучаючи для цього інвестиції.

Тож, Андрій Бутенко разом з 8 сусідніми фермерами вирішили скористатися цією можливістю. Вони звернулись до Одеської обласної військової адміністрації та повідомили про намір створити організацію водокористувачів.

14 грудня 2022 року Андрій Бутенко разом із фермерами, що господарюють поряд, провели установчі збори, на яких проголосували за створення організації водокористувачів (ОВК) у межах обслуговування Суворовської зрошувальної системи на Одещині. Свою організацію об’єднані господарства назвали «Вода життя».

Після створення організації водокористувачів, Андрій Бутенко та його колеги поставили собі амбітну мету — в перші роки повноцінної роботи вивести зрошувальну систему на її проектний рівень зрошення, тобто втричі більший ніж зараз. Збільшення площ під поливом захистить врожаї від посух, суховіїв, ерозії ґрунтів, які постійно спостерігаються у регіоні. Водночас впровадження ресурсозберігаючих технологій та автоматизація процесу зрошення, зменшать вартість поливу.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *