Як вижити та продовжити розвиватися під час війни: Історія фермерського господарства на Черкащині — журнал Пропозиція

Фермерське господарство «Альтаїр» знаходиться в Черкаській області, у обробітку має понад 2 тис. га земель. Тут вирощують пшеницю, жито, кукурудзу, соняшник, сою, впроваджують інноваційні технології та точне землеробство. Саме це дає підприємству триматися у складних умовах воєнного стану і забезпечувати Україну продовольством.

Керівник господарства Григорій Плічко впевнений, за сучасними технологіями майбутнє. В рамках конференції Re:farm, яка відбулася у Львові, аграрій поділився власним досвідом з колегами та журналістами та розповів, як вдається господарству жити в умовах війни.

Григорій Плічко, ФГ «Альтаїр», Черкаська область

— Наше господарство знаходиться в центральному регіоні України, і ця зона вважається зоною ризикованого землеробства, бо умови Миколаївщини та Херсонщини наблизилися до нас. Два роки тому ми та деякі господарства отримували врожай кукурудзи на рівні всього 1,5 т/га, щосезону. Це ніщо порівняно з іншими підприємствами, які збирають по 10–15 т/га і більше. І справа не в насінні. Ми просто не правильно підходили до роботи. Так, вирішили впроваджувати новітні технології, які дають можливість перш за все зберігати вологу, що в свою чергу допомагає підвищувати врожаї.

 

В напрямі точного землеробства ми почали, в першу чергу, звертати особливу увагу на аналіз ґрунтів. По-друге ми активно впроваджуємо технологію вертикального обробітку ґрунту, що дає можливість зменшувати витрати пального до 20 л/га. Крім того, за застосування даної технології зберігається волога в ґрунті, що є вкрай необхідним для вирощування сільськогосподарських культур. По-третє, ми використовуємо високоякісні гібриди відомих брендів та ефективні й лише оригінальні ЗЗР. Зменшуємо норми внесення мінеральних добрив, використовуємо новітні технології точного землеробства для обробітку ґрунту, догляду за рослинами та збирання врожаю.

 

Усі культури ми висіваємо сівалкою, яка рухається зі швидкістю 14 км/год, разом із висівом використовуємо фосфорні добрива у вигляді мікрогранул за технологією Y-DROP, внесення прямо під насінину. Цей елемент додає рослинам енергії, вони дуже добре стартують. Розкладання фосфору з комплексних добрив, як відомо, відбувається дуже повільно, тому фосфору не вистачає на початкових етапах розвитку рослин.

 

Основною культурою в нашому господарстві є кукурудза, ми сіємо її на площі 1500 га. Врожайність цієї культури у 2022 році становила10 т/га. При цьому ми зменшили внесення добрив на 40 %, адже елементи живлення рослин занадто здорожчали.

Дуже важко реалізувати сьогодні кукурудзу та інше зерно за кордон. У нас приблизно 10 тис. тонн кукурудзи залишалося від урожаю 2021 року. Завдячуючи новітнім технологіям мінімальна врожайність культур у нашому господарстві —5 т/га, максимальна — 12 т/га.

 

Як впливає глибоке рихлення і вертикальний обробіток ґрунту на врожайність культур

— Ми більше 10 років застосовуємо рихлення, а вертикальний обробіток років з чотири. І врожайність в сукупності прийомів збільшилася в загальному на 0,400 кг/га.

Ми також проводимо тестування на добрива і перевіряємо твердість землі, бо рихлимо ґрунт постійно і я повинен розуміти за який час я можу заїжджати розрихлювачем. Раніше, коли я заїжджав у поля, розрихлювач навіть не працював на 30 см в ґрунті, то сьогодні агрегат легко заглиблюється на 50 см. Аналіз демонструє, що щуп заходить на метр вглиб ґрунту без проблем. Тобто, земля на полях наразі достатньо розрихлена.

Також тестуємо гібриди рослин на демоділянках. Використовуємо потужну селекцію кукурудзи відомих брендів, виділяємо на це приблизно 20 га площі. Таким чином ми визначаємо, які гібриди краще підходять для вертикального обробітку ґрунту, перш за все. Діагностика гібридів у нашому господарстві проводиться щороку, ми протягом 8 років працюємо з найкращими компаніями-виробниками насіння. Врожайність гібриди кукурудзи демонструють високу, з року в рік вона змінюється, варіює в межах 9,5–11 т/га, а у 2021-му ми обрали кращі гібриди і зібрали 13,5 т/га кукурудзи. Звичайно, впливають на розвиток та врожайність культур і погодні умови, наприклад, на Львівщині, Хмельниччині спостерігається більше вологості, тому там можна отримати значно більше врожаю, у нас ситуація трішки гірша. За несприятливих умов ми отримували 7 т/га кукурудзи, а інші підприємства, неподалік від нас, — всього 1,5 т/га.

 

Щодо соняшнику, молотили цю культуру в 2022 році з урожайністю 3,7 т/га, а у 2021 було 4,2 т/га. Гібриди соняшнику ми також обираємо високоякісні, оригінальні бренди відомих насіннєвих компаній.

Сільськогосподарська техніка відіграє одне з ключових значень у веденні господарства

— Наше господарство має потужну сільськогосподарську техніку для сівби, догляду та збирання врожаю, також ми потроху оновлюємо автопарк підприємства, придбали новий комбайн, але війна внесла корективи і нам довго не могли його доставити, хоча гроші ми перерахували. Нам пропонували відмовитися від купівлі, обіцяли повернути кошти, але я не погодився, бо довіряю партнерам, адже ми давно співпрацюємо. Так, представники компанії-постачальника переробили відповідний договір і у квітні 2022 року ми отримали замовлення. Подібна ситуація була також з купівлею вантажних машин, доставку перенесли на червень.

Нарощування потужностей виробництва

— Напередодні повномасштабної війни ми не встигли добудувати елеватор і вже, коли війна активно почалася, довелося призупинили роботи, тому наразі працюємо над завершенням будівництва елеватора для сушіння зерна, загальний об’єм зберігання — 40 тис. тонн продукції.

 

Отже, щоб вижити в нинішніх реаліях, варто працювати не опускаючи рук, впевнений Григорій Плічко. ФГ «Альтаїр» підтримує економіку України, вірить в ЗСУ, допомагає військовим, вже відправили на фронт і продовжують це робити, дуже багато техніки та інших потрібних речей. Тому спільними зусиллями вдасться вигнати ворога з рідної землі. Україна обов’язково вистоїть і Переможе!

 

В. Полевик, [email protected]

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *