У сучасних санітарних вузлах все частіше зустрічаються не ванни, а душові кабіни. Такі конструкції мають естетичний вигляд, вони функціональні, зручні у використанні та дозволяють швидко підготуватись до нового робочого дня або зняти втому після повернення з роботи. Але так було не завжди.
Де і як мились наші пращури, які конструкції використовували при цьому – читайте далі.
Історія виникнення перших душових кабінок
Люди давно зрозуміли, що митись під струменями водоспаду значно зручніше, ніж у річці чи озері. Швидкий потік води приємний для тіла та швидко його очищує. Але людство на цьому не зупинилось.
Англійський душ регенства
Перша душова система з’явилась приблизно в 1810 році в Англії. Це була громіздка конструкція, що сягала заввишки до 25 метрів. Душ був виготовлений з металу, пофарбованого в колір дерева. Знизу знаходився басейн, що поєднувався з розташованим у верхній частині баком за допомогою шлангу. Встановлений в басейні насос перекачував воду у верхній резервуар, після чого вона подавалась до душової лійки.
Лійка була виготовлена у формі конуса та нагадувала сучасний тропічний душ. Щоби вода не розбризкувалась і не було видно того, хто купається, на кільцях, розташованих на верхньому поручні, трималась шторка. Одним з недоліків конструкції було те, що для миття перекачувалась вже неодноразово використана вода.
Душ Вірджинія Stool
Ще одна модель душової кабінки була розроблена та виготовлена в 1830 році з горіха. Одним з її елементів був стілець, що крутився. Кабінка встановлювалась у ванній. За допомогою механічного важеля вода надходила до верхньої лійки та щітки, об яку терся користувач. Такий пристрій не лише змивав бруд, але й передбачав фізичне тренування.
Душові кабіни кінця 19 століття
За документами, з 1850-х років, гаряча та холодна вода в душові кабінки вже надходила по свинцевих трубах і змішувалась у центральній трубі за допомогою водопровідного крану. Далі вже теплою вона подавалась у зігнуті бокові труби та лійку. Але початок масового використання конструкцій прийшовся лише на 1880-1890 роки.
У 1890 році була представлена повноцінна душова кабіна з дверцятами, що зачинялись, і повноцінною системою подачі води. Ще через 10 років такі кабіни почали встановлювати в громадських умивальнях та особистих квартирах жителів міст. Проведення центрального водопроводу вирішило проблему з подачею води, і почали з’являтись перші душові куточки й окремо розташовані душові кабіни.
Душові кабіни нової ери
Сьогодні душова кабіна – це багатофункціональний пристрій, що поєднує в собі безліч можливостей. Виробники оснащують конструкції функціями гідро- та аеромасажу, СПА та турецької бані. Останнім часом споживачі отримали змогу придбати кабінки з електронним керуванням, з радіо та телефоном.
Для виготовлення душових кабін сьогодні все частіше використовуються скло, метал і природній камінь, а пластик поступово відходить на задній план. Ергономічні сучасні конструкції відрізняються розміром та формою, здатні вписатись у будь-яку частину санітарної зони.