Названі ТОП-5 трендів українського свинарства минулого року

Названі ТОП-5 трендів українського свинарства минулого року

Тваринництво
25 січня 2019.
08:00

159

Більшість гравців вітчизняного свинарського ринку одностайні — 2018 р. видався відносно спокійним, а робота в галузі — «плавною», хоча друга половина року була менш прихильною до свинарів.

Про це йдеться у повідомленні Асоціації свинарів України. 

В АСУ назвали ключові тренди, які панували на ринку минулоріч.

До ТОП-5 увійшли:

Зменшення кількості спалахів АЧС

Згідно зі статистикою, кількість офіційно зафіксованих випадків АЧС у регіонах України за 2018 р. поступається результатам 2017 р.: 145 спалахів, проти 163 відповідно. Ці дані свідчать про «стишення ходу» хвороби та покращення ситуації. Серед причин, з одного боку, зменшення чисельності свинопоголів’я у присадибному секторі, де реєструється переважна більшість спалахів (119 у 2017 р., 95 у 2018 р.), а з іншого — підвищення рівня біобезпеки вітчизняних свиногосподарств та рівня обізнаності населення щодо проблеми.

Минулорічна тенденція зменшення кількості випадків АЧС продовжується і цьогоріч. Так, станом на 23 січня зареєстрований 1 спалах (на Дніпропетровщині), тоді як у 2017 р. — 12, а в 2018 р. — 13 на відповідну дату.

Відновлення промислового поголів’я

Початок 2018-го характеризувався антирекордами за кількістю поголів’я в країні — 5,99 млн (на 1 лютого) проти 6,54 млн в лютому- 2017 р. Експерти називали таку чисельність свиней чи не найнижчою в історії країни. Тож, одним із завдань виробників стало відновити кількість свиней. Результат не забарився, і вже наприкінці 2018 р. в Україні налічували 6,31 млн голів, з них 3,42 млн — промислові свині, 2,89 млн — присадибні. Основний приріст — понад 50 тис. свиней забезпечили професійні свиногосподарства. В цілому ж, розподіл сил між присадибним та промисловим секторами змінився на користь останнього — 47% та 53% у забезпеченні країни свининою, відповідно.

Спокійний ціновий «клімат» на ринку живця

Власне така ситуація була цілком очікувана та спрогнозована ще на початку 2018 р. Минулоріч ціни закупівлі свиней забійних кондицій коливалися у діапазоні 42-51 грн/кг, а середньорічна позначка опускалася нижче 46 грн/кг. Протягом першого півріччя ціни трималися на високому рівні, чому сприяла обмеженіша пропозиція живця. Вже в другій половині року вони дещо «просіли», порівняно з роком раніше. «Пікнікові періоди» теж минули для операторів ринку свинини практично без піків ціни. На цінову ситуацію на ринку живця впливала активізація імпорту м’ясної сировини та млява споживча активність.

Збільшення імпорту

Порівняно з 2017 р., минулоріч Україна імпортувала вп’ятеро більше свинини — 28,6 тис. т, вартістю майже $52 млн. Щодо експорту, то ця діяльність послабилася: у 2018 р. з України відвантажили 1,76 тис. т проти майже 5 тис. т у 2017 р. На фоні значного пожвавлення імпорту від’ємне значення зовнішньоторгового сальдо по свинині зросло до $48 млн.

Курс на розвиток і розбудову

У 2018 р. продовжилася тенденція на нарощення потужностей, яка почалася ще у 2017 р. Тоді, згідно з опитуванням АСУ, понад 60% свиногосподарств були готові і планували розвиватися.

Тренд кількох років — брак кваліфікованих працівників

Пошуки працівників минулоріч активізувалися з новою силою, зокрема й тому, що значна кількість господарств узяли курс на нарощення потужностей. Втім, недостача у працівниках відповідної кваліфікації — тенденція останніх кількох років. Частина кадрів «відтікає» за кордон у пошуках кращої зарплатні, інші вважають аграрну сферу — неприбутковою чи нестатусною.

Джерело: agroportal.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *