Збирання урожаю соняшника цього року затримається на 2-3 тижні. Насіння купуватимуть по $600 за тонну, контракти вже укладені.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на gazeta.
Торік фермери продавали соняшник по $1000 за тонну. Був поганий врожай, розповіла менеджерка з розвитку бізнесу компанії Maxigrain Олена Нероба.
Чому на олію тримаються високі ціни?
По-перше, є затримка у ціноутворенні з моменту потрапляння насіння на завод для переробки і до того, як олія надходить на полиці в магазини. Цей цикл може тривати до 4 місяців. Тому сьогодні треба озирнутися на чотири місяці назад. Подивитися, скільки тоді фермери просили за насіння, за яку ціну купували переробники, скільки тоді коштувала олія на світових ринках.
Скоро буде новий урожай. Контракти на постачання у переробників уже укладені. Пів року тому ніхто не міг знати про таку сильну затримку врожаю. У кінці серпня — у вересні буде невелика війна між переробниками за насіння. Фермери, побачать що є попит і будуть піднімати ціни. Цього року очікують великі, ледь не рекордні показники врожаю. Погода була сприятлива і площі в нас досить великі. Коли урожай піде масово, ціна має знизитися. Зараз вона вже нижча, ніж була на піку сезону торік. Минулого року вартість доходила до $1800 за тонну сирої олії в порту. Зараз ціна трохи вища за $1200. Тому вже в принципі можна очікувати, що скоро в магазинах вартість олії знизиться.
Але, є чинник, який не залежить від переробників. Торговельні мережі реалізують товари по тій ціні, яка їм вигідна. В Україні ніхто не контролює вартість олії, націнку. У нас вільна економіка. Держава не тисне ніяким чином на жодну ланку економіки. Не обмежує ні переробників, ні торговельні мережі, тому вони вільні в ціноутворенні.
Соняшникова олія — це лише 9% споживання всіх рослинних олій у світовому масштабі. Ключову роль займає пальмова. Друга за впливовістю — соєва олія. Ці дві олії найбільше споживають у світі. І саме від балансу ціни, попиту і пропозиції на ці дві олії і залежить вартість усіх інших. Плюс до того всього, велику роль відіграє вартість нафти. Зараз вона коливається щодня. То падає, то дорожчає на $2-3.
Скоро буде збиратися урожай сої. Бачимо, що Китай дуже сильно постраждав він паводків. У США буде неврожай через посуху. На сою зросте ціна й на олію з неї відповідно. Основні покупці соняшникової олії — Євросоюз, Індія і Китай. Ці країни дуже легко переключаються між соняшниковою і соєвою олією. Якщо буде дорожчати соєва, вони перейдуть на соняшникову. І будуть її більше купувати. Відповідно штовхатимуть ціни вгору. Поки що вартість соняшника і соняшникової олії менша на третину, ніж була на піку минулого сезону.
Джерело: propozitsiya.com