Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/koppst/htdocs/koppst.kr.ua/wp-includes/functions.php on line 6121
Виробникам фруктів в Узбекистані та Молдові в найближчі роки загрожує серйозний дефіцит води | ► КОППСТ

Виробникам фруктів в Узбекистані та Молдові в найближчі роки загрожує серйозний дефіцит води

Узбекистан та Молдова є великими експортерами фруктів та горіхів. Експорт фруктів з Узбекистану щорічно приносить країні $500-600 млн. експортної виручки, а Молдові — близько $200-230 млн. У перерахунку на одного жителя країни, Молдова експортує більше фруктів, ніж Туреччина та Польща.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.

Крім того, і Узбекистан, і Молдова привертають увагу високими темпами розвитку плодоовочевої галузі. В Узбекистані реалізується велика кількість великих садівничих проектів.

При цьому часто освоюються землі, які раніше не використовувалися в сільському господарстві, і на яких не було зрошувальних систем. Тому підприємці для забезпечення поливу садів, як правило, бурять свердловини завглибшки 200 і більше метрів. І навіть на такій глибині вода нерідко буває неідеальної якості та має підвищений вміст солей, що потребує чималих витрат на її фільтрацію.

У Молдові також є величезні проблеми з доступом до води. За різними оцінками, лише від 10 до 15% садів вирощується на зрошенні, а решта — на богарі. Це негативно впливає на врожайність і якість продукції, що істотно знижує прибутковість садівницьких проектів у Молдові. Лише кілька років тому садівникам дозволили бурити свердловини для поливу або розконсервувати старі свердловини, хоча, як виявилося, багато хто робив це й раніше, але нелегально. Однак, навіть отримавши дозвіл на буріння свердловини, багато хто стикається з тим, що вода з цих свердловин не придатна для зрошення, знову ж таки через високий вміст солей.

Цього року і в Молдові, і в Узбекистані погода у літній період виявилася аномальною. У Молдові у більшості регіонів за перші два місяці літа взагалі не було жодного дощу, а в Узбекистані, в окремих регіонах, температура в липні тривалий час трималася на рівні 45 градусів за Цельсієм і вище.

«Наприкінці липня я бачив у садах Молдови дерева персика та інших кісточкових культур, які гинули від дефіциту води, які до цього кілька років цілком нормально росли і плодоносили без зрошення. 2022 року вони просто почали засихати. Щоб урятувати сад, фермерам доводилося поливати їх водою з бочок», — каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

«В Узбекистані ж масове використання «золотого резерву» артезіанських вод викликає чимало занепокоєння, оскільки в результаті існує загроза дефіциту питної води. Фермери самі визнають, що дебіт свердловин починає знижуватися, а нещодавно в пресі було повідомлення з посиланням на офіційні джерела зниження рівня грунтових вод у семи регіонах на 5 метрів. Що також говорить про досить неприємну тенденцію та загрозливу для плодоовочевої галузі ситуацію», — вважає експерт.

Андрій Ярмак вважає, що це може призвести до уповільнення темпів зростання або навіть до зниження обсягів виробництва плодоовочевої продукції в Молдові та Узбекистані в найближчі роки.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *