Озимий ріпак. Сорт чи гібрид?
3 хв. читати20 травня 09:05
Кожне сільськогосподарське підприємство має індивідуально обирати сорт чи гібрид озимого ріпаку залежно від ґрунтово-кліматичних умов.Теґи: ріпакозимий ріпакОрексКортезРескаторVitagro Partner«Вітагро Партнер»
Існують закономірні відмінності між сортовим насінням ріпаку і гібридами ріпаку, які відповідним чином формують позитивні і негативні характеристики насіння. Так, сортове насіння отримують в результаті природнього запилення – перехресного або самозапилення. У даному процесі задіяні рослини одного виду. Насіннєвий матеріал відбирають із найкращих, виключно здорових рослин, що відповідають затвердженому стандарту сорту.
Гібриди ж являють собою схрещування двох сортових ліній, які проявляють позитивні якості завдяки так званому ефекту гетерозису. І якщо до переваг гібридного насіння традиційно належали висока життєздатність, швидкий розвиток на ранніх стадіях, нижча норма висіву, вищий потенціал урожайності, краща здатність відростання навесні, то щодо сортового насіння, сучасна світова селекція відповідає такими перевагами як здатність до ранніх строків сівби, висока пластичність до погодних факторів, вищий вміст олії, тривале збереження корисних агрономічних властивостей, нижча вартість посівного матеріалу. І найголовніше, сучасні сорти Кортез і Рескатор, які вже із року в рік дивують аграріїв врожайністю, не тільки не поступаються гібридам мультинаціональних компаній, а й в зонах недостатнього зволоження ще й випереджає за продуктивністю (Кортез – 4,8 т/га в 2018 році, ПОСП ім Шевченка, Волинська обл., 4,9 т/га в 2018 році, ПП «Аграрна компанія 2004», Хмельниччина). На особливу увагу заслуговує новий посухостійкий високопродуктивний сорт ріпаку Орекс (5,1 т/га в 2018 році, ПП «Аграрна компанія 2004», Хмельниччина). Взагалі, лінійка даних сортів забезпечує виняткову посухостійкість, що цілком закономірно, адже селекція по даних сортах велась оригінатором в Чехії, що за кліматичними умовами відповідає Півдню України. Крім того, незаперечною перевагою виступає вартість гектарної норми, якщо в насіння гібриду вона становить в межах 55-70 дол., то для сорту 11,5 дол. Ще однією характерною особливістю як сорту Орекс, так і Кортез та Рескатор, є відмінна здатність до регенерації. Рослини захищені товстим восковим шаром, тому примхи погоди хоча й можуть зменшити врожай та затримати строки його збирання, проте навряд чи знищать його повністю. Навіть у разі зламу верхньої частини сорт може відновитись за рахунок швидкого утворення бічних стебел та сильного гілкування. Недаремно селекціонери, із специфічним для чехів почуттям гумору, присвоїли такі назви даним сортам (Кортез – іспанський конкістадор, який у п’ятнадцятому столітті знищив цивілізацію ацтеків. Рескатор (Жоффрей де Пейрак) – відомий пірат, один з головних героїв романів Анн и Сержа Голон про Анжеліку та екранізації цих книг), натякаючи на захоплені своїми сортами гібридного насіннєвого ринку ріпаку.
ripak.jpg
Читайте також: Реагуємо на проблеми озимого ріпаку
Кожне сільськогосподарське підприємство має індивідуально обирати сорт чи гібрид озимого ріпаку залежно від ґрунтово-кліматичних умов та своїх фінансових можливостей, проте селекційна наука не стоїть на місці і дає гідну відповідь у вигляді нових високопродуктивних сортів найбільш адаптованих до викликів клімату, що змінюється.
Джерело: agroreview.com