Нішеві культури. Як налагодити прибутковий бізнес в Україні? — журнал Пропозиція

Нішеві культури — це ті, які мають попит на ринку, але обсяг їхнього виробництва незначний. До нішевих культур можна віднести овочі, наприклад, топінамбур, помідори черрі, навіть картоплю. Також сезонну зелень (шпинат, петрушка, кріп, пастернак та ін.), деякі зернові, зернобобові культури (просо, сорго, цукрова (солодка) кукурудза, рис, нут, сочевиця та ін.), види фруктів та ягід (чорниця, лохина, ожина та ін.).

До вирощування нішевих культур, як і до класичних сільськогосподарських, варто підходити зважено та серйозно. Слід обдумати бізнес план, опрацювати наперед всі можливі ризики, переймати досвід у аграріїв, які вже не перший рік на ринку нішевих культур та знають всі «підводні камені» даного виробництва.

Під час великої конференції Re:farm, яка проходила у Львові взимку, керівники господарств, що вирощують певні нішеві культури, ділилися власним досвідом, а також обговорили нюанси, які варто враховувати за ведення даного сільгоспвиробництва.

Фактори привабливості нішевих культур

Микола Гордійчук, засновник ТОВ Агріко Україна», місто Київ

  • Наше господарство є офіційним представником голландського кооперативу АГРІКО на території України. Ми вирощуємо різні культури на площі 600 га, основна культура — це картопля. Також у нашій сівозміні присутня озима пшениця. Із нішевих культур, які, на мою думку, можна справді так назвати, ми вирощуємо просо. Почали шукати, що ж можна додати у сівозміну, щоб не зашкодити картоплі, а навпаки. Тому вивчали ринок і обирали на які культури взагалі є попит. Чому, наприклад, не зупинилися на кукурудзі? Бо її забагато в Україні і, враховуючи те, що сьогодні дуже дороговартісна логістика, ми шукали альтернативні варіанти, те, що можна з мінімальними витратами висіяти і мати від того користь.

 

 

Сергій Кошарук, засновник СФГ «Дворище», Волинська область

  • Топінамбур сьогодні розглядається, як альтернатива звичній нам картоплі. Ця культура заслуговує на звання хорошої нішевої культури, він надзвичайно корисний. Зелена частина топінамбура — це чудовий корм для рогатої худоби, свиней, кролів, а також бадилля може бути прекрасним добривом (компостом) або, якщо зелена маса суха, то можна використовувати її як паливо. З коренеплоду можна отримати порошок, сироп, споживати в сирому вигляді тощо. Виникає питання: Чому ми забули про цю культуру і вирощуємо її дуже мало
     
  •  

     

Михайло Нагорняк, керівник ПП «Мнагор», місто Вінниця

  • Моя компанія протягом 15 років спеціалізується на вирощуванні цукрової кукурудзи. Так сталося, що цукрова кукурудза відноситься до овоча, так, — це овоч №2 у світі для переробних підприємств (овочем №1 вважається томат). Солодка або цукрова кукурудза має велике значення для переробників. Україна імпортує цукрову кукурудзу з Молдови, з Придністров’я, із Польщі. Для зернових господарств, щодо вирощування, цукрова кукурудза майже нічим не відрізняється від зернової, але з економічної точки зору, я би сказав, що вирощувати солодку зернову значно вигідніше, на український ринок, для власного споживання, в тому числі
  •  
  •  

     

  •  

Який прибуток можна отримати з гектару картоплі, топінамбура і цукрової кукурудзи?

Михайло Нагорняк, керівник ПП «Мнагор», місто Вінниця

  • Вартість насіння солодкої кукурудзи складає приблизно 10 тис. грн/га. Якщо вибудувати правильну стратегію вирощування, закласти ультра ранні сорти, наприклад, а потім висіяти більш пізні, то можна отримати не погані результати. Ціна за один качан ультра ранньої кукурудзи коливається в межах 30 грн, а з 1 га можна зібрати 35 тис. качанів. Тож, математично вираховуємо: 35 х 30 = 1050, таким чином можна заробити більше мільйона грн з 1 га. Вирішувати кожному окремо вигідно це, чи ні.

Сергій Кошарук, засновник СФГ «Дворище», Волинська область

  • Щодо мого випадку, зазначу, що стебла (зелену масу) топінамбура легко можна продати на паливо і цього буде достатньо, аби покрити комерційні витрати, а ось нижню частину топінамбура (коренеплід) продати буде важче, бо потрібно заздалегідь налагодити збут продукції, оскільки даний ринок не достатньо розвинений. Все, що вдасться заробити, йде в прибуток. Тому поки що важко сказати скільки складає маржинальність вирощування топінамбура. Особисто ми робимо ставку на те, щоб виходити на 300 доларів з 1 га чистого прибутку.

Микола Гордійчук, засновник ТОВ Агріко Україна», місто Київ, Київська область

  • Спершу варто порахувати, що ви зможете продати і, що у вас залишиться? Картопля сьогодні одна з найбільш капіталоємних культур. Середні витрати на 1 га становлять 200 тис. грн, за умови використання якісного насіннєвого матеріалу, оригінальних ЗЗР та добрив. Якщо говорити про доходи з 1 га картоплі, то беремо середню врожайність (у нас на поливі цьогоріч вийшло 56 т/га, а фактично ми продали 44 т/га) і в результаті отримали 150 тис. грн з 1 га.

Нюанси вирощування нішевих культур

Микола Гордійчук, засновник ТОВ Агріко Україна», місто Київ

Якщо говорити за нішеві культури, які ми вирощували і не змогли реалізувати, то — це був ревінь і просо. Один рік по просу ми уклали контракт і продали все, що виростили, а наступного року ціни на культуру не було, тому нам не вдалося реалізувати продукцію. Просо у нас у сховищі пролежало майже два сезони. Тому, потрібно розумітися на тому, що ви вирощуєте і куди можна реалізувати врожай. Технологію вирощування можна вивчити швидко, але на вивчення ринку і шляхів збуту продукції потрібно витратити багато часу. Слід добре попрацювати, щоб знайти своє місце на цьому ринку і налагодити шляхи реалізації нішевої продукції.

Сергій Кошарук, засновник СФГ «Дворище», Волинська область

  • Я впевнений, що нішеву культуру виростити важко, адже варто подумати з ким ви будете кооперуватися або ж самостійно вирощуватимете і збуватимете продукцію. Що стосується топінамбуру, все здається зовсім простим на перший погляд, бо культура необхідна ринкові, вона дуже корисна, особливо для людей, які хворіють на цукровий діабет тощо і, здається, кожен 8-й мав би бути зацікавлений у вирощуванні топінамбуру. Тому база споживачів даної культури начебто велика, але щоб правильно представити цей продукт на ринку, потрібна тяжка праця фермерів, маркетологів та інших фахівців у комплексі. Тому, на мою думку, вирощування нішевих культур потребує кооперації (фермерська складова, переробка і збут вирощеного), коли всі ці ланки поєднати, тоді й маржинальність буде високою і можна буде думати про стабільний розвиток нішевих культур на ринку України.

Михайло Нагорняк, керівник ПП «Мнагор», місто Вінниця

  • У вирощуванні нішевих культур варто розуміти, що — це гра в довгу. І один рік, два або навіть десять років праці можуть бути не надто показовими, бо, наприклад, за вирощування цукрової кукурудзи, площа посівів складає 40–50 тис. га, а зернової кукурудзи — 5 млн га, тобто — це всього 1 %. Так, ви можете відчути себе королем навіть на одному відсотку, але тоді ви маєте формувати ринок і думати на довготривалу перспективу. Тож, потенціал в України є і фермери наші досить розвинені та сучасні. Все в руках кожного з нас, тому вперед до реалізації планів та Перемоги!

 Вікторія Полевик, [email protected]

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *