Підтверджена ефективність — журнал Пропозиція

Влітку 2023 року на базі Білоцерківської R&D станції та Вінницької дослідної станції компанії Syngenta було започатковано нову освітню програму для сільгоспвиробників Syngenta Training Center (STC), де було представлено дослідження та ефективні рішення вирощування пшениці, ячменю, жита, соняшнику, кукурудзи й гречки.

Навчальні модулі мали комбінований характер — у них поєднувалися теоретична й польова практична частина. Під час польової частини були продемонстровані різні варіанти систем захисту сільськогосподарських культур. Кожен з учасників міг самостійно оцінити та порівняти ефективність продуктів і систем, та зробити висновки щодо оцінки ефективності й впровадження їх на своєму підприємстві. Зокрема, всі гості заходів відзначили ефективність Міравіс®Нео у захисті від хвороб пшениці та ячменю і позитивний вплив на врожайність, водночас багато учасників ділилися власним досвідом застосування цього продукту.

Міравіс®Нео — унікальний трикомпонентний фунгіцид із найширшим спектром дії для захисту від хвороб пшениці та ячменю. До складу препарату входять Адепідин®, азоксистробін і пропіконазол, завдяки такій комбінації діючих речовин Міравіс®Нео забезпечує контроль найширшого спектра хвороб зернових колосових культур з-поміж усіх продуктів, присутніх на ринку як в Україні, так і за її межами.

Міравіс®Нео забезпечує:

  • високу ефективність у контролі септоріозу, піренофорозу, видів гельмінтоспоріоу (сітчастого, темно-бурого, смугастого), рамуляріозу та інших складно контрольованих хвороб;
  • високу спорідненість з восковим шаром та фотостабільність, а також стійкість до змиванням опадами;
  • тривалу захисну дію проти хвороб і чудово виражений фізіологічний ефект.

Окрім новинок, в дослідах також був представлений вже добре відомий на ринку України препарат Елатус®Ріа.

Елатус®Ріа — трикомпонентний фунгіцид, що вирізняється найбільш вираженою лікувальною дією серед SDHI продуктів завдяки наявності в своєму складі двох триазолів – пропіконазолу та ципроконазулу. А завдяки наявності діючої речовини Солатенол™, що відноситься до класу SDHI, ми отримуємо посилений захист від видів іржі, септоріозу та піренофорозу й тривалий профілактичну дію, що разом забезпечує:

  • високу ефективність проти широкого спектра хвороб;
  • тривалий період захисної дії;
  • вищу продуктивність рослин завдяки збереженню листового апарату та фізіологічному впливу.

Особлива увага була прикута до новинки 2023 року — препарату Міравіс®Ейс. Це унікальний SDHI фунгіцид, що містить інноваційну молекулу Адепідин® і забезпечує новий механізм контролю фузаріозу колоса.

Міравіс®Ейс — це:

  • найвища ефективність в контролі хвороб колосу та листя серед фунгіцидів що використовуються для обробки по цвітінню культури;
  • унікальна ефективність у контролі видів фузаріозу, що є інновацією для фунгіцидів із класу SDHI;
  • відмінна стратегія боротьби з резистентністю;
  • ефективний контроль мікотоксинів (особливо Т-2);
  • два різні механізми дії на збудника хвороби;
  • оптимальний розподіл та стійкість для оптимального захисту протягом тривалого часу;
  • відмінна фотостабільність та стійкість до змиванням опадами.

Особливо, варто відзначити, що Міравіс®Ейс забезпечує ефективний захист не лише від хвороб колосу, а також від плямистостей листя зернових культур, що робить цей фунгіцид дійсно унікальним.

З огляду на результати, що були отримані в рамках освітньої програми Syngenta Training Center, ми змогли проаналізувати ефективність схем захисту озимої пшениці в контролі іржі, септоріозу а також сітчастого гельмінтоспоріозу ячменю.

Як видно на рис. 1, ураження бурою іржею на ділянці, що не оброблялася, становить більше ніж 7 %, а ураження на системах захисту компаній-оригінаторів практично відсутнє. Водночас там, де використовувались генеричні продукти, ураження становить 2–3 %, що значно гірше навіть в порівнянні з варіантом, де використовувалось лише одноразове застосування Міравіс®Нео у фазу ВВСН 39.

Ураження піренофорозом спостерігалося на 3-му і 4-му листках озимої пшениці, і, як видно з рис. 2, схеми захисту, де використовувались Елатус®Ріа та Міравіс®Нео забезпечували достатній рівень контролю збудника, в порівнянні із іншими компаніями-оригінаторами. Генеричні системи захисту продемонстрували слабку ефективність у контролі цього збудника і практично не відрізнялися від ділянок, що не оброблялися (контролю).

Інтенсивне ураження септоріозом спостерігалося на прапорцевому та підпрапорцевому листках озимої пшениці, і, як видно з рис. 3 і 4, системи захисту з продуктами Міравіс®Ейс та Міравіс®Нео забезпечували найвищий рівень контролю септоріозу.

Рис. 5 демонструє доцільність та економічну вигоду застосування фунгіцидів різних виробників. Різниця в урожайності між системами захисту компаній-оригінаторів становить до 5–6 ц/га, тимчасом як генеричні системи захисту демонструють нижчу на 9–15 ц/га врожайність і на 1–2 ц/га нижчу врожайність від одноразового застосування Міравіс®Нео.

Для захисту від хвороб озимого ячменю застосовувалися найбільш поширені в Україні схеми з одно-, дво- та триразовим внесенням фунгіцидів.

Рис. 6 демонструє тривалість дії різних препаратів і систем захисту та їх ефективність у контролі збудників хвороб та фізіологічний вплив. Найвищий відсоток збереженої листової поверхні спостерігається у схемі з триразовим внесенням фунгіцидів Амістар®Екстра в ВВСН 31, Міравіс®Нео в ВВСН 37–39 та Міравіс®Ейс у ВВСН 59–61, який становить 55 % на 26-й день після останнього застосування. Тимчасом як системи захисту з одним чи двома внесеннями демонструють 15–35 % площі збереженого листового апарату (38 діб після застосування у ВВСН 37–39), а варіанти, де використовувався Міравіс®Нео, — на 10–20 % вищі показники, ніж інші відповідні схеми захисту.

Захист підпрапорцевого листка ячменю має колосальне значення, оскільки саме він відіграє найважливішу роль у формуванні врожаю. Як видно з рис. 7, системи захисту з продуктами Міравіс®Ейс та Міравіс®Нео забезпечували найвищий рівень контролю збудника, і при порівнянні з контролем різниця в ураженні становить 40–60 %, а при порівнянні з відповідними конкурентними схемами — 10–30 %.

Рис. 8 демонструє доцільність та економічну вигоду від внесення фунгіцидів. Різниця в урожайності між системами захисту з одноразовим використанням фунгіцидів становить 5–6 ц/га, з дворазовим — 5–8 ц/га і різниця між триразовим внесенням складає 7–12 ц/га.

Планом на 2024 рік є продовження і розвиток освітньої програми Syngenta Training Center із залученням українських та іноземних фахівців з метою пошуку інноваційних рішень для отримання високих і сталих урожаїв, що дадуть змогу вітчизняним агровиробникам максимально розкрити потенціал культур.

Тож до зустрічі в аудиторіях і на полях у рамках програми Syngenta Training Center.

 

Станіслав Горпинюк, менеджер з технічної підтримки фунгіцидів на зернових культурах, компанія «Сингента»

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *