Не можливо уявити аграрний світ України без фруктів та овочів. Мало не жодна страва не обходиться без борщового набору, а десерт не можна уявити без використання соковитих фруктів. В Україні плодоовочевий бізнес завжди був поширеним та затребуваним.
Полиці супермаркетів, торгові ряди базарів майоріли свіжою продукцією. Так є і сьогодні, однак мало хто замислюється над тим, як тяжко вирощувати овочі та фрукти, особливо, коли йде війна, бо південні та східні регіони України, які виробляють чи не найбільше саме плодів та овочів, сьогодні страждають від рук окупантів. Продукцію неможливо вирощувати, а якщо така можливість є, то реалізувати її на українському ринку зась. В результаті плодоовочевий бізнес потроху втрачає свої перспективи.
Попри всі негаразди українські фермери продовжують утримувати свій плодоовочевий фронт, а зробити його перспективним допомагають їм аналітики, колеги-фермери завдяки злагодженій роботі, власному досвіду тощо. Під час тематичного онлайн-мітапу, який організував Агро Інноваційний Клуб AGGEK, плодоовочівники дізналися про перспективи даного бізнесу і чи варто взагалі вирощувати овочі та фрукти в Україні.
Про перспективи плодоовочевого бізнесу в Україні
За словами консультанта Аналітичного департаменту компанії Pro-Consulting Андрія Мокрякова, в Україні є все для вирощування плодоовочевої продукції (ґрунти, технології, можливості), проте ми маємо поряд із собою «недружнього сусіда» (рф), який вже знищив або наніс шкоди низці великих комбінатів, в т.ч. «Калинівському» (наразі лише частково відновив роботу). Крім того, інші тепличні комбінати та підприємства, які успішно вирощували плодоовочеву продукцію у довоєнний період на Херсонщині та у Запорізькій області, сьогодні перебувають в дуже складній ситуації, бо ті території постійно обстрілює ворог, так, є величезні ризики втратити продукцію та все, що необхідне для її вирощування. Через усе це плодоовочева галузь суттєво знизила своє виробництво, тому, каже аналітик, в наступному сезоні тепличникам може бути знову ж таки важко (незрозуміла ситуація з цінами на газ, з логістикою, із станом енергетики тощо). Окрім видимих причин також існують проблеми у плодоовочівників із транспортуванням продукції, з нестачею приміщень для її зберігання, переробки, експорт не стабільний, не вистачає робочих рук, немає можливостей навчити тих, хто хоче працювати та інше.
Андрій Мокряков, консультант Аналітичного департаменту компанії Pro-Consulting:
«У плодоовочевих культур, горіхів не проста технологія вирощування, збирання і зберігання. На кожному етапі можна стикнутися з проблемами і вирішення цих проблем потребує додаткових коштів. В деяких сегментах ринку спостерігається конкуренція. Доступ до насіння, саджанців у підприємств, які вирощують плодові та ягідні культури зараз достатньо обмежений і в наступному сезоні також можуть бути з цим проблеми.
Я вважаю, що перспективи у плодоовочевого бізнесу в Україні є, продукцію можна експортувати. Потрібно вкладати ресурси у розвиток галузі. Проте, якщо немає досвіду у веденні бізнесу даного напряму, то я би не радив ризикувати, є менш ризикові гілки агровиробництва. Наразі, перш за все, я раджу розглянути можливість переробки плодоовочевої продукції, варто визначити, що саме ви вирощуєте і у що цю продукцію можна переробити. Бо шляхи збуту готової плодоовочевої продукції є. Крім того переробка — це можливість створити додаткові робочі місця і забезпечити цілорічну роботу для підприємства».
Овочевий бізнес має бути системним
Овочевий бізнес системний і варто відштовхуватися від того, що ви будете сіяти, де ви будете зберігати продукцію, а також слід продумати стратегію реалізації вирощеної продукції. Варто зважати на категорійність продукції, буває 30 % овочів другої категорії, які не можуть бути продані на свіжий ринок, а повинні йти на переробні підприємства або самостійно перероблятися. Тому потрібно окреслити бізнес-план з перспективами на п’ять років вперед. Якщо овочевий бізнес організований системно, то навіть під час війни він показує гарні результати. Якщо фермер прийняв рішення займатися овочівництвом, то краще витратити час на правильне планування, визначити за який період окупиться бізнес, а тоді приймати рішення вкладати гроші чи не вкладати, в подальшому.
Вадим Кричковський, директор компанії «Органік-Д», займається овочевим бізнесом досить тривалий час і точно знає як організувати роботу, аби справа приносила прибутки. За словами фермера сьогодні, щоб виростити один гектар борщового набору потрібно вкласти приблизно 250 тис. грн (від закупівлі засобів для висіву, вирощування культур і до збирання). Крім того варто подбати про зрошення. Якщо ви не плануєте облаштовувати зрошення для овочів, то про овочівництво взагалі слід забути, впевнений Вадим Кричковський, бо гроші будуть вкладені у виробництво продукції, але продукція не принесе вам бажаного результату, так, ви втратите кошти, які могли би заробити. Варто зазначити, що і без кваліфікованого агронома, який займатиметься саме овочами, не слід навіть розпочинати овочевий бізнес, каже фермер. Сьогодні в Україні важко знайти таких спеціалістів-овочівників, їх дуже мало, багато агрономів працюють із зерновими культурами. Але перевчити агронома із зернових на овочеві можна, однак це не один рік кропіткої праці.
Ті, хто хоче розпочати овочевий бізнес повинні дотримуватися основних правил, зауважив Вадим Кричковський. Наприклад, для висівання овочів необхідна спеціальна сівалка, техніка для копки врожаю, потрібно облаштувати систему зрошення культур (овочі потребують дуже багато води, у випадку, якщо сезон бездощовий, потрібно близько 6 тис. тонн води/га). Тому, варто оцінити можливості, вивчити всі аспекти даного бізнесу, врахувати «за» і «проти» і тільки тоді вкладати гроші в організацію овочевої справи.
Вадим Кричковський, директор, «Органік-Д». Як правильно обирати насіння?
«В першу чергу варто зважати на кліматичну зону, де будуть вирощуватися овочі. Різні гібриди по-різному себе поводять в тій чи іншій зоні вирощування і потрібно розуміти, які періоди вегетації допустимі (не можна брати, наприклад, гібрид моркви з періодом вегетації 140 днів для вирощування на Вінниччині, чи Житомирщині, бо вона не розкриє весь свій потенціал і фермер не отримає бажаного результату). Потрібно зважати на погодно-кліматичні умови регіону, які там переважають ґрунти, якою буде система вирощування (овочі в грядці, чи на гребені). Варто розумітися на калібрах насіння, бо різні калібри дають різні показники схожості. Бурякам притаманна ростковість — це дуже важливий фактор, якщо його не врахувати, то можна загустити посіви і отримати в результаті дрібні коренеплоди. Крім того потрібно обирати насіння перевірених, відомих на ринку брендів, тих компанії, які є офіційними постачальниками або виробниками насіння».
Які площі під овочі слід відвести, щоб це вважалося бізнесом? За скільки років можна налагодити виробництво овочів і вийти на високий рівень?
«Потрібно починати мінімум із 50 га, щоб овочевий бізнес вважався саме бізнесом. Я би радив створити бізнес-план і прорахувати наперед затрати й прибутки, чи варто взагалі вкладати кошти в цей бізнес. Потрібно обрати ділянку на якій планується вирощувати овочі, оглянути її, провести аналіз ґрунтів, подбати про джерело води неподалік, з якого буде організовано зрошення. Всю організацію майбутнього бізнесу потрібно робити через експертизу. На всі ці заходи може піти кілька років».
Перспективи збуту овочевої продукції
«Сьогодні проблем зі збутом овочів в Україні немає. Спостерігається дефіцит, а це краще для виробника. Якщо продукція якісна, то її куплять у вас неодмінно. Я би рекомендував попрацювати з клієнтською базою, при цьому, варто звернути увагу на свій регіон і налагодити діалог з клієнтами саме в ньому. Збувати продукцію в Україні будуть, але так тривати може не довго. Потрібно орієнтуватися на переробку овочевої продукції.
Експортувати українські овочі в Євросоюз не дуже вигідно, бо ціна в Україні вища, ніж у Європі. ЄС потребує чистих овочів, тому таку первинну переробку (очищення, миття) можна проводити і продавати на експорт. Я думаю, що за переробкою майбутнє, ринок реалізації продукції в сітках, як ми це наразі робимо, буде потроху просідати. Потрібно дивитися на інші ринки збуту овочів. Із торговими мережами працювати виробникам важко, від них довго чекаєш грошей та інше.
Що стосується органічних овочів, вирощувати коренеплідну органіку дуже складно, технологія настільки не проста, а врожайність низька, що ніякої користі для бізнесу від цього не буде. Органічними овочами можуть займатися виключно невеликі фермерські господарства. Якщо говорити про культури, які вирощуються з розсади, то їх можна спробувати вирощувати органічно, в цілому потрібно визначити, що саме можна виростити без використання пестицидів і при цьому отримувати високі врожаї. Але, я вважаю, що всього у 1 % випадків є вірогідність виростити повністю органічну продукцію, бо в основному овочі дуже полюбляють хвороби та шкідники з якими без хімії дуже важко боротися. Відтак якість продукції та її зовнішній вигляд буде бажати кращого».
Інновації у плодоовочевому бізнесі
За інноваціями майбутнє, так вважають фахівці, тому і плодоовочевому бізнесу від цього нікуди не подітися. Потрібно лише вирішити окремо для себе яких технологій дотримуватися, як контролювати процеси роботи та інше. Є певні технології вирощування, які не підходять для овочів, зокрема — система No-till, бо овочеві мають рости на добре зрихленому ґрунті. Також вносити гербіциди дронами не дуже вдається саме на овочах, хоча й можливо, це особисто перевіряв Вадим Кричковський. Проте можна встановити додатки на техніку, які стежитимуть за посівами/посадками (карти посівів) у відкритому ґрунті, попереджатимуть про погодні умови, контролюватимуть внесення добрив, ЗЗР тощо. Якщо говорити про теплиці, то у вирощуванні плодоовочевої продукції дуже допомагають фермерам автоматизовані машини (для висівання/висаджування, внесення добрив, догляду за рослинами, збору врожаю та ін.).
В. Полевик, [email protected]
Джерело: propozitsiya.com