Вирощування цукрових буряків — це складний і високотехнологічний процес, що потребує особливих підходів та уваги з боку агрономічної служби господарства, оскільки невчасно виявлена проблема чи технологічний прорахунок можуть звести нанівець усі докладені зусилля і витрачені кошти.
Незважаючи на те, що, здавалося б, технологія вирощування цукрових буряків у таких господарствах уже давно відпрацьована на найвищому рівні, все одно кожного сезону агрономи стикаються з тими чи іншими проблемами. Одна з таких проблем — це захист цукрового буряку від хвороб, адже за інтенсивного розвитку варто очікувати як на значне зниження фізичної врожайності коренеплодів, так і вмісту цукру в них.
Ключовими хворобами листового апарату буряків цукрових на території нашої країни слід вважати церкоспороз (Cercospora beticola Sacc.), рамуляріоз (Ramularia beticola), фомоз (Phoma betae), борошнисту росу (Erysiphe communis) та іржу (Uromyces betae).
За побудови фунгіцидної схеми захисту найбільшу увагу приділяють саме контролю церкоспорозу, адже ця хвороба найпоширеніша та найагресивніша. Джерелом інфекції є немінералізовані рослинні рештки, на яких збудник може зберігатися протягом 3–4 років. Саме тому бурякосійні господарства з високою насиченістю сівозміни цією культурою мають найвищий ризик розвитку церкоспорозу. Збудник церкоспорозу може уражувати й окремі види бур’янів (близько 40 видів), зокрема лободу та щирицю, що додатково сприяє поширенню хвороби. Ключовими профілактичними заходами, які допоможуть стримати поширення церкоспорозу, є: дотримання сівозміни, просторова ізоляція посівів та прискорення мінералізації рослинних решток. Ще один важливий чинник — це добір стійких гібридів. Проте для досягнення максимального обмеження шкодочинності церкоспорозу вказані заходи мають обов’язково поєднуватися з правильно побудованою схемою фунгіцидного захисту цукрових буряків.
Слід зазначити, що збудник церкоспорозу характеризується значною внутрішньовидовою мінливістю, що також безпосередньо впливає на добір фунгіцидів та побудову схеми захисту. Мова йде про поступове поширення резистентних до стробілуринів рас церкоспорозу з мутацією G143A, яка найбільш поширена в Європі і про яку йтиметься дещо згодом.
Компанія «Сингента» безперервно досліджує всі вище зазначені проблеми та шляхи їхнього ефективного вирішення. Саме тому сьогодні ми раді представити виробникам цукрових буряків новий дієвий інструмент, що стане незамінним помічником в отриманні високого врожаю цієї технологічно складної у вирощуванні, але прибуткової культури.
Спіралетм — це двокомпонентний продукт, що містить у складі 100 г/л дифеноконазолу та 375 г/л фенпропідину. Обидві діючі речовини є інгібіторами біосинтезу стеролів, але вони належать до різних класів й інгібують різні ферменти, завдяки чому дифеноконазол та фенпропідин не є крос-резистентними.
Дифеноконазол — системний фунгіцид широкого спектра дії з класу триазолів. Він поглинається вегетативною частиною і переміщується по рослині за допомогою акропетальної та сильної трансламінарної транслокації. Дифеноконазол забезпечує тривалу профілактичну дію в поєднанні з лікувальною та викорінювальною діями проти листкових грибних патогенів — аскоміцетів, базидіоміцетів, дейтероміцетів, а також кількох збудників хвороб, що передаються насінням, на багатьох культурах у всьому світі.
Фенпропідин — системний лікувально-захисний фунгіцид із класу піперидинів (морфолінів) для боротьби з листковими хворобами. Має високу активність проти борошнистої роси, видів іржі та низки інших збудників хвороб включно з церкоспорозом.
Фенпропідин є системною сполукою зі швидким поглинанням і вираженою акропетальною транслокацією по ксилемі, що забезпечує хороший розподіл у тканинах рослин і захист від змивання. Фенпропідин демонструє спиняючу дію щодо наявних інфекцій (лікувальна активність) і запобігає виникненню нових інфекцій (захисна активність).
Саме таке поєднання зумовлює високу і тривалу ефективність фунгіциду проти основних хвороб буряків цукрових та водночас робить його дієвим інструментом для захисту цукрових буряків в умовах поширення стійких до стробілуринів рас церкоспорозу. Синергізм двох д. р. виявляється в персистентності дифеноконазолу (діє повільно й довго) і швидкій лікувальній активності фенпропідину (швидкий «стоп»-ефект). Таким чином Спіралетм забезпечує тривалу дію та доведену ефективність проти основних хвороб цукрових буряків: церкоспорозу, рамуляріозу, борошнистої роси та іржі.
Поєднання дифеноконазолу й фенпропідину дає змогу підвищити ефективність проникнення і поглинання рослиною обох д. р., а отже, покращити їхнюд ефективність, про що свідчать отримані результати досліджень (рис. 2). Так, за результатами аналізу на початкове утримання д. р., була відмічена тенденція до підвищення їхнього вмісту в тканинах рослин за умови використання дифеноконазолу та фенпропідину в баковій суміші, на противагу застосуванню діючих речовин соло в тих самих кількостях.
Для аналізу на проникнення та утримання д. р. використовували таку методику:
Поверхня листя: для аналізу відбирають наймолодші, повністю розгорнуті листки, промивають їх у розчині 20/80 (ацетонітрил/вода), щоб видалити залишки д. р. з поверхні листя.
Восковий шар: те саме листя промивають у гексані, щоб видалити будь-які залишки д. р. в епікутикулярних восках.
Потім листя гомогенізують у розчині ацетонітрил/вода у співвідношенні 80/20, щоб вилучити д. р., які розподілилися в тканині. Зразки відбирають через 2 год після обробки. Д. р. наносять у такій кількості: дифеноконазол 125 г/га, фенпропідин 280 г/га.
Подібна тенденція зберігалась у зразках, відібраних через 5 год після обробки і через 1, 3 та 7 діб після обробки. Тож можна зробити висновок, що фенпропідин виступає своєрідним «тягачем» для дифеноконазолу і, як результат, маємо вищу ефективність у полі.
Результати дослідів із вивчення ефективності
Кожен продукт, який компанія «Сингента» виводить на ринок, проходить кількарічні випробування в тих умовах, де він буде використовуватися в майбутньому.
Випробування Спіралетм в Україні розпочалися ще у 2020-му, і результати першого року досліджень повністю підтверджують репутацію стандарту для захисту цукрових буряків (рис. 3).
Згідно зі схемою досліду, застосовувалося двократне внесення за варіантами, що досліджувалися: перше внесення було проведено під час змикання міжрядь, повторне — через 21 день після першого.
До схеми досліду були включені продукти — стандарти на ринку, двокомпонентні препарати, що містять у складі триазол та стробілурин. Так, відповідно до статистичного аналізу, можна зробити висновок, що навіть мінімальна норма Спіралетм була достовірно ефективнішою за повні норми продуктів, які порівнювалися. Під час обліків, проведених на 42–49-й день після другої обробки, на контрольному варіанті, як і на стандартах, спостерігалося відростання нової розетки листя, внаслідок значного ураження церкоспорозом (рис. 4).
Що ж до результатів аналізу багаторічних даних, то вони виглядають так (рис. 5):
Отже, згідно з результатами 6шести дослідів, тенденція, яку ми спостерігали в перший рік випробувань, збереглася — ефективність Спіралетм, навіть у мінімальній нормі, була в більшості випадків достеменно вищою, ніж у наявних стандартів на ринку.
Проте ефективність захисту має бути підтверджена і результатами даних щодо врожайності та аналізом на вміст цукру в коренеплодах, і загальним виходом цукру з гектара (т/га), адже це наша основна мета, що регламентує прибутковість вирощування цієї культури (рис. 6).
Так, за виходом цукру (т/га), стандарти (триазол + стробілурин), що використовувалися в досліді, згідно з результатами статистичного аналізу, відповідали мінімальній нормі Спіралетм, тоді як максимальна норма Спіралетм забезпечила достовірно вищий вихід цукру з гектара.
Крім ефективності проти церкоспорозу, також можна навести безліч даних щодо ефективності Спіралетм й проти інших збудників хвороб, як от рамуляріоз, борошниста роса чи іржа, що були отримані за результатами дослідів, закладених у країнах ЄС. Однак церкоспороз — найпоширеніша хвороба на території нашої країни, й ефективність фунгіциду проти цього складного захворювання є визначальною для отримання гарних урожаїв.
Можемо з упевненістю сказати, що Спіралетм посяде чільне місце у схемі захисту цукрових буряків і стане надійним інструментом в отриманні високих урожаїв, чого ми вам і бажаємо!
Олександр Соловйов, менеджер з технічної підтримки, напрям «Фунгіциди на технічних культурах», компанія «Сингента»
Джерело: propozitsiya.com