На сьогодні важко знайти агронома, який не використовує морфорегулятори на посівах зернових, адже всі знають, що їх регуляція є важливим елементом збереження врожайності, оскільки на її зниження високий вплив має вилягання посівів, спричинене абіотичними чинниками та фізіологічними ознаками (низька стійкість до вилягання) певних сортів зернових колосових культур.
Зважаючи на той фактор, що на сьогодні 90 % підприємств працюють з інтенсивними сортами, які потребують застосування високих норм азотних добрив для розкриття свого потенціалу, що, своєю чергою, збільшує ризик потенційної втрати врожайності через вилягання, то у таких випадках без використання продуктів для регуляції посівів практично неможливо досягти успіху.
Основним і першочерговим завданням регулятора росту є запобігання виляганню посівів, але насправді тут не лише про це, адже водночас ми отримуємо низку інших, не менш важливих переваг. Застосовуючи на посівах регулятори росту, ми не лише запобігаємо виляганню, а й впливаємо на такі фізіологічні процеси у рослині, які дають можливість сформувати потужну кореневу систему чи, для прикладу, вирівняний стеблостій, що допоможе синхронізувати процес цвітіння і відтак дозволить раціональніше та ефективніше провести фунгіцидну обробку по колосу. Також не слід забувати, що останні роки ми маємо досить складні погодні умови для безпечного використання рістрегуляторів.
З огляду на всі ці чинники перед агрономом постає нелегке завдання, що полягає у правильному виборі продукту, який забезпечить високоефективну дію як регулятор росту і не створюватиме ризиків фітотоксичності для культури. Компанія «Сингента» пропонує оптимальне рішення для українських аграріїв — це продукт Моддус® Старт.
Тож розглянемо досвід застосування Моддус® Старт в одному з господарств у Тернопільській обл. і порівняємо його ефективність з Конкурентом. Як ми раніше згадували, погодні умови дещо змінилися і 2024 рік не став винятком: у третій декаді березня ми могли спостерігати значне підвищення температури, яке тривало до середини другої декади квітня. Водночас спостерігалася висока сонячна інсоляція, що призвело до інтенсивного росту озимих зернових культур, але в момент, коли настав час обробки у Т1 (ВВСН 31), відбулося зниження температури і середньодобова температура становила нижче ніж +10° С.
Схема досліду передбачала застосування продуктів у Т1 (ВВСН 31) на озимій пшениці та оцінку їх ефективності під час вегетації, де Моддус® Старт у нормі 0,4 л/га порівнювався з конкурентним продуктом (Конкурент + сульфат амонію) в нормі 0,9 л/га.
Оскільки посіви були добре розвинуті на момент внесення, акцент при проведенні обстежень після застосування продуктів робився на: висоту рослин, відстань між міжвузлями, кількість продуктивних стебел і стан вирівняності посівів.
Перша оцінка ефективності рістрегуляторів здійснювалась у фазу ВВСН 39 (прапорцевий листок). Посіви, де застосовувався Моддус® Старт, мали нижчу висоту на 3–4 см порівняно з Конкурентом (рис. 1).
У фазу початок цвітіння (ВВСН 61) було проведено обліки щодо визначення кількості продуктивних стебел на 1м², за результатами яких встановлено, що кількість продуктивних стебел на варіанті з Моддус® Старт у порівняні з Конкурентом була вищою у середньому на 4,1 % (рис. 2).
Наступні дані, на які варто звертати увагу, — це відстань між 2-м і 3-м міжвузлями та діаметр стебла (соломини) у цій зоні, адже останні роки ми з вами можемо спостерігати найчастіше злам або вигинання саме в цій частині стебла, тому ці показники не менш важливі за висоту рослин. Одним словом, чим менша відстань між другим та третім міжвузлями і більший діаметр стебла, тим краще рослина перенесе несприятливі умови, які можуть спричинити вилягання (рис. 3, 4).
Отримані результати демонструють, що Моддус® Старт якісніше впливає на морфологію рослин і різниця у відстані між міжвузлями становить у середньому 1,78 см, а діаметр соломини в цій зоні переважає на 0,3 см.
Із вище описаного можна зробити висновок, що посилення стійкості стебла (соломини) і рослини до вилягання або полягання посівів зернових культур є важливою складовою досягнення високої продуктивності та рентабельності агровиробництва, і Моддус® Старт безперечно — один із важливих елементів технології у підвищенні врожайності зернових культур в Україні. Отже, отримані результати дають можливість з впевненістю рекомендувати продукт Моддус® Старт. Автори: Сергій Радчук, регіональний технічний експерт, компанія «Сингента» Станіслав Горпинюк, менеджер з технічної підтримки, напрям «Фунгіциди на зернових культурах», компанія «Сингента»
Джерело: propozitsiya.com