Ось і півроку пройшло! 12 липня відбулося засідання Комісії Мінагрополітики з питань державної підтримки розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства на якому розглядалося надання компенсацій садівникам за посадковий матеріал в садах, посаджених в першому півріччі поточного року. Про це пише propozitsiya.com.
Засідання Комісії пройшло під керівництвом заступника Міністра Топчій Володимира Миколайовича (він же і голова Комісії). Від Української горіхової асоціації в засіданні Комісії брав участь Віце-Президент асоціації Юдін Г.А.
Нагадаю, нинішнім Бюджетом України за Програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників» для компенсації садівникам виділено 400 млн. гривень.
Згідно з наказом Мінагрополітики № 24 від 28.01.2019г. фінансування за даною бюджетною Програмою направляється на:
- компенсацію набутого посадкового матеріалу плодово-ягідних культур, винограду та хмелю в сумі 200,0 млн гривень. Компенсація здійснюється в розмірі 80% вартості саджанців, зокрема для горіховодів граничний розмір компенсації по горіху волоському – 330грн/саж., А по фундуку – 80грн/саж..
- будівництво холодильників з РГС і об’єктів щодо заморожування плодово-ягідної продукції, придбання ліній товарної обробки плодів в сумі 200,0 млн гривень.
Причому діючі нормативи, в межах яких проводиться компенсація у виноградарстві, садівництві і хмелярстві збережені (див. Наказ Мінагрополітики № 151 від 20.03.2018г.).
Беручи участь від імені Горіхової асоціації в засіданнях Комісії, відразу хочу зазначити про динамічне зростання учасників в Програмі компенсації.
Судіть самі, якщо за підсумками I півріччя минулого, 2018 року оформили і подали документи для отримання компенсації 56 садівничих агропідприємств, то для розгляду Комісією підсумків першого півріччя нинішнього, 2019 року було надано 114 агропідприємств і садівників-підприємців.
Зростання участі садівників в Програмі компенсації по відношенню до аналогічного періоду минулого року склало 104% – більш, ніж в два рази!!! Вражає, чи не так!
І це не просто зростання участі садівників в бюджетній Програмі – це перш за все ЗРОСТАННЯ ДОВІРИ до неї серед аграріїв, з одного боку, і ПОКАЗНИК УСПІШНОСТІ цієї Програми державної підтримки серед всіх інших нині діючих Програм підтримки АПК, з іншого.
Станом на 12 липня п.р. загальний Перелік претендентів, які подали заявки на участь у Програмі держ. підтримки 2019 року складається з 191 претендента. Як і говорив раніше, з них 144 садівника вже посадили сади в першому півріччі, інші планують закладку садів восени. При цьому нагадаю, що прийом заявок на участь у Програмі компенсації, відповідно до постанови КМУ № 587 (зі змінами), буде здійснюватися до 20 листопада ц.р.
Перелік претендентів знаходиться у відкритому доступі та після кожного засідання Комісії постійно оновлюється на сайті Мінагрополітики в розділі «Садівництво і виноградарство».
Галузь горіхівництва знову, як і в минулому році, знаходиться в ЛІДЕРАХ по загальній площі посаджених садів волоського горіха і фундука. На засіданні Комісії були розглянуті документи на компенсацію загальною площею 1 776 га садів, посаджених в першому півріччі ц.р., з них 996 га горіхових та фундучних садів (56,1% від загальної площі садів, заявленій до компенсації).
Комісія, розглянувши документи, прийняла рішення про надання грошової компенсації 112 агропідприємствам, суб’єктам госпдіяльності на загальну суму 119,772 млн. грн., Що перевищує суму компенсації, виділену в минулому році за аналогічний період майже на 47 млн. грн. (Нагадаю, за підсумками I півріччя 2018 року було виділено 72,946 млн. грн.).
Хочеться знову порадіти за наших горіховодів в тому, що фінансову підтримку перш за все отримають фермери і аграрії-підприємці, які посадили невеликі промислові сади з площами від 1 га до 10 га.
З нових 38 горіхових (загальною площею 447 га) та фундучних садів (загальною площею 549 га), посаджених в першому півріччі нинішнього року – 18 садів невеликих фермерських господарств та аграріїв-підприємців.
Беручи участь в засіданнях Комісії, не можу не сказати про те, що засідання Комісії за підсумками першого півріччя відбулося рівно 12 липня, як і в минулому році. І це при тому, що обсяг документів, які необхідно було вивчити, перевірити ще раз і перерахувати підсумкові цифри компенсацій збільшився майже в 2 рази.
Кажуть, що хвалити чиновників сьогодні не модно!
Знаю, що існують бюрократичні підходи, але це абсолютно не відноситься до співробітників відділу розвитку садівництва, виноградарства та виноробства Мінагрополітики, очолюваного Костенко Віктором Миколайовичем.
І бачачи той обсяг матеріалів, який просто «переорював» перед засіданням Комісії зам. керівника відділу Володимир Пустовіт, у якого в цей період потрібно було і дружину в пологовий будинок відвезти, потім ДОЧКА НАРОДИЛАСЯ, і дружину вже з новонародженою з пологового будинку назад забрати потрібно, і купу всього перед приїздом малюка купити… – мені просто по-людськи хочеться від ВСІХ САДІВНИКІВ сказати йому величезне спасибі!!!
І при цьому мені абсолютно «до лампочки» – модно зараз це або не модно…
Однак, без бюрократичних казусів все-таки не обійшлося!!! Скажу і про «ложку дьогтю», яку довелося всім спільно витягувати.
А «ложка дьогтю» полягала в тому, що, затвердивши обсяг компенсацій майже в 120 мільйонів гривень садівникам за перше півріччя, комісії необхідно затвердити і порядок її виплат.
Згідно з паспортом бюджетної Програми 2801350 (існує такий документ за кожною бюджетною програмою, який обов’язково узгоджується і підписується в Міністерстві фінансів), передбачається конкретне помісячне асигнування і фактичне виділення коштів.
Як я вже раніше писав, 12 липня ц.р. комісією було прийнято рішення про компенсацію коштів на загальну суму 119,772 млн. грн. і, згідно з попередньо затверджених асигнувань (як то кажуть: «…підрахували-розплакалися…»), виплачувати цю суму будуть протягом наступних ТРЬОХ МІСЯЦІВ!!!
Тому спочатку в проекті рішення засідання Комісії передбачалося пропорційне виділення коштів садівникам по частинах, згідно з раніше прийнятих фінансових асигнувань.
На цю «ложку дьогтю» відразу і звернув увагу Костенко В.М. – спрацювала «господарська жилка» – до роботи в Мінагрополітиці Віктор Миколайович керував великим садівничим агропідприємством.
Так, садівники отримають весь передбачений обсяг компенсацій, але частинами – як раз впору і осінні сади закладати…
Однак, «дорога ложка до обіду».
Тому на пропозицію Української Горіхової асоціації було запропоновано переузгодити порядок асигнувань з одноразовою сумою виплати садівникам в повному обсязі за рахунок інвентаризації невикористаних асигнувань в даний період за іншими програмами або за рахунок перерозподілу коштів в рамках чинного бюджету Мінагрополітики за іншими витратними статтями.
Не скажу, що моя пропозиція «сподобалося» фінансистам, що входять до складу Комісії. Однак, справедливості заради, хочу зазначити, що зам. директора фінансового департаменту Мінагрополітики Сергій Петрович Карасевич коротко і твердо відразу відповів: «Піду узгоджувати»…
Потяглися довгі хвилини очікування. Всі розуміли складну і важку процедуру перепогодження – адже майже 120 мільйонів потрібно заплатити відразу і всім садівникам. Втрачалося терпіння, росла невпевненість – може краще по «ложці» протягом трьох місяців …
Однак, коли через деякий час, на заклопотаному лиці Сергія Петровича ми побачили радісну посмішку – зрозуміли, що чекали не даремно!
«УЗГОДИЛИ – видихнув він – виплати всім ВСЕ ВІДРАЗУ!!! і знову, як в минулому році, своєчасно всі садівники в серпні отримають компенсацію».
Первісне рішення засідання Комісії було одразу ж передруковано і всіма підписано. РІШЕННЯ ПРИЙНЯТО!
…Виходячи з Міністерства, відразу потрапляєш на галасливий і завжди людний центральний проспект столиці. На цей раз, заповнюючи собою все небо, над Хрещатиком, важко перевалюючись темними свинцевими боками, повільно повзла хмара…
Перші краплі дощу бризнули мені в обличчя, своєю свіжістю знімаючи втому. «Буде дощ – посміхнувся про себе – ВІДМІННИЙ ДЕНЬ! І дощ для аграріїв – добре, і те, що сьогодні для них ми вирішили – теж добре, прибрали все-таки «ложку дьогтю». ВІДМІННИЙ ДЕНЬ!!! А зараз бігом до машини і додому, внучці ще тиждень тому обіцяв сходити в зоомагазин і купити їй живу рибку. Швидше додому…»
Віце-Президент ВГО «Українська горіхова асоціація» Юдін Г.
P.S. Більш детальна інформація про надання компенсацій садівникам, як її правильно розрахувати самостійно і як «помиляються» районні комісії не на користь садівників при розрахунках, як уникнути помилок при її отриманні буде надана на конференції Української горіхової асоціації 19 липня в Херсоні. Інформація на сайті https://www.gardens-nuts.com.ua.
Джерело: propozitsiya.com