Чуфа та арахіс — що зараз вирощують на Чернігівщині замість картоплі

В полях Чернігівщини, де колись панувала картопля, тепер домінують кукурудза і соняшник, а подекуди — й більш екзотичні культури, розповів біолог, доцент кафедри географії НУЧК імені Т. Г. Шевченка Григорій Мачульский.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на 0462.ua.

Причина зміни у структурі посівних площ Чернігівської області — збільшення посівів кукурудзи майже у 18 разів, а соняшника — більше ніж у 30 разів, банальна і очевидна – гроші.

«Зростання посівних площ вищезгаданих культур пов’язане з тим, що вирощування кукурудзи на зерно, соняшнику та ріпаку за умов дотримання технології та отримання високої врожайності, є одним із рентабельних видів економічної діяльності серед зернових та технічних культур за окупністю витрат і прибутковістю. Наприклад, рентабельність вирощування кукурудзи на зерно може сягати 200%», — додає Григорій Мачульский.

Стосовно ж королеви чернігівських городів, картоплі, фахівці фіксують значне зменшення посівних площ. Вирощування картоплі майже повністю перейшло у домашні господарства.

«Зменшення посівних площ посівів овочевих культур, картоплі та цукрового буряку пов’язане з високою затратністю технологічних процесів з їх вирощування і як наслідок, низькою рентабельністю. Хоча потрібно зауважити, незважаючи на те, що посівні площі овочевих культур зменшилися на 5% з 489,3 тис. га до 464,9 тис. га (в цілому по Україні), обсяг виробництва за 30 років зріс більш ніж на 30%. Це є наслідком запровадження передових технологій з вирощування овочевих культур і зростання ефективності виробництва», — зазначає біолог Григорій Мачульский.

В той же час зміна економічної ситуації, зміна клімату — більш тепле і сухе літо, м’які зими — сприяли вирощуванню нових екзотичних культур, не характерних для Чернігівської області. В першу чергу це стосується присадибних ділянок.

Аграрії, крім традиційних культур, освоюють вирощування лохини, спаржі, земляного горіху, обліпихи, кавуна та інших нішевих культур.

Рослини, які вважаються занадто теплолюбними, починають успішно культивувати на території нашої країни в тому числі і на території Чернігівської області.

«До таких рослин можна віднести арахіс — однорічна трав’яниста рослина родини Бобові (Fabaceae), пепіно (динна груша) — багаторічна рослина, напівдеревний кущ, родини Пасльонові (Solanaceae), люфа (губковий гарбуз, або губка рослинна) — однорічна трав’яниста рослина родини Гарбузові (Cucurbitaceae), садовий артишок(також відомий як посівний, або колючий артишок) — дворічна овочева рослина родини Айстрові (Asteraceae), ендивій (цикорій городній, цикорій салатний) — однорічна або дворічна рослина з родини Айстрові (Asteraceae), дзвоники ріпчасті (дзвоники рапунцель) — дворічна трав’яниста рослина родини Дзвоникові (Campanulaceae), чуфа (земляний мигдаль) — багаторічна трав’яниста рослина родини Осокові (Cyperáceae)», — відзначив Григорій Мачульский.

Безумовно, ці екзоти потребують підвищеної уваги огородника: одним необхідно велика кількість вологи, іншим — потужна опора для росту, третім — надійне укриття на зиму, але всі вони вимогливі до родючості ґрунту, тому на малородючих ґрунтах під них потрібно вносити органічні, або мінеральні добрива. Якщо дотримуватись агротехніки вирощування екзотів, то вони цілком можуть порадувати вас високим урожаєм з унікальними смаковими і поживними якостями.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *