Другий етап ринку землі: що прогнозують експерти

Міністр агрополітики Микола Сольський до повномасштабного вторгнення прогнозував зростання вартості землі орієнтовно на 10−15% на рік – попри бойові дії, цей прогноз виявився вірним. З 1 січня розпочався другий етап ринку землі. Чи вплине він на вартість землі?

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на minfin.

Експерти виділяють декілька чинників, що вплинуть на ринок землі та динаміку цін.

 • Відкриття ринку для юрсосіб, та максимальний розмір землі, якою може володіти одна особа. Ці зміни збільшать кількість потенційних покупців, а отже, і попит на землю.
 • Ефективність ведення сільського господарства. Чим більші доходи мають сільгоспвиробники, тим більшу орендну плату вони здатні платити за використання землі і тим більша їх конкуренція за оренду. Наразі оренда становить близько 5−8% від нормативно-грошової оцінки.
 • Позитивно на прибутки аграріїв впливатиме налагодження експорту агропродукції через чорноморські порти.

  Але вартість сільгосппродукції на світових ринках йде на спад. Пшениця за рік подешевшала на 22%, кукурудза – на 30%, а соя – на 14%. Крім цього, через ускладнений експорт українська агропродукція продається зі значними знижками. За оцінками аналітиків, минулого року українське зерно експортувалось з дисконтом у 40%.

  За цих умов деякі агровиробники припускають навіть зниження орендної плати.

  «Світові ціни зменшилися, ціна перевезень збільшилася, ризик збільшився, фінансування нині дорожче. Відповідно, орендна плата за паї повинна зменшуватися. Але компанії підписували договори на оренду на 5−7 років. Якщо така тенденція триватиме, то, на жаль, і оренда також зменшуватиметься», – розповів гендиректор компанії Нібулон Андрій Вадатурський.

  Як змінюватиметься ціна

  Експерт з аграрної та земельної політики Київської школи економіки Роман Нейтер вважає: якщо за рік до відкриття ринку землі для юросіб ціна землі зростала на 10% на рік, то, завдяки додатковому попиту, цілком можна очікувати на зростання її вартості на 15−20% у 2024 році.

  Ставку на цей самий фактор робить комерційний директор компанії «Твоє Коло» Єгор Лісничий, прогнозуючи підвищення ціни в тому ж діапазоні.

  Ще стрімкішого зростання очікує експерт земельного ринку, заступник директора компанії Zeminvest Євген Носальський, заявляючи, що у деяких регіонах впродовж року вартість землі може зрости на 50−75%.

  Читайте також: Фермерам доводиться купувати землю, щоб захистити свій бізнес.

  Водночас, аграрії звертають увагу на труднощі роботи сектору і, як наслідок, відсутність підстав для вибухового зростання ціни.

  «Якби в мене були кошти, то я точно не інвестував би у сільське господарство. Я не бачу такого ажіотажу, якого всі так очікували два роки тому, коли відкрили ринок землі. Цьогоріч дуже низька ефективність агробізнесу. Чи варто інвесторам зараз заводити гроші в країну, яка воює – дуже сумніваюся. Відповідно, вартість землі не зросте кардинально. Бізнес любить спокій. Під час війни величезні ризики, які ніхто не покриє», – зазначає директор Inter AgroLab Владислав Тютюнник.

  Сільгоспвиробники кажуть, що в Україні лише одиниці компаній мають достатньо вільних коштів, щоб купувати землю.

  «Сьогодні немає багатих холдингів. Наприклад, той же Кернел чи МХП, можливо, купуватимуть, тому що відбувається диверсифікація коштів, компанії прибуткові. Проте, це 3−5% землі України. Люди сьогодні витрачають кожну гривню з розумом. Це питання точно не на часі, тим паче під час війни», – впевнений засновник компанії «Волинь-Зерно-Продукт» Євген Дудка.

  Кардинально ж змінитися ця ситуація може лише після перемоги, коли аграрії отримають кращі умови продажу своєї продукції, а ризики знизяться. За словами Андрія Вадатурського, в Польщі земля коштує в 3−4 рази дорожче, ніж в Україні, а отже, є куди зростати. Однак, для цього потрібні відповідні умови.

  Джерело: propozitsiya.com

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *