Мінагро без повноважень щодо експорту аграрної продукції — це крок назад у міжнародних торгових відносинах

Міністерство аграрної політики і продовольства, яке почне працювати з 1 березня, не повернуло під свій контроль Держпродспоживслужбу. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на nv.ua.

Це важливе відомство, яке перевіряє якість аграрної продукції на всіх етапах її виробництва, і видає документи для експорту. Експортери аграрної продукції можуть зіткнутися з проблемами. Мінекономіки не передало Мінагрополітики, яке відновлює свою роботу 1 березня, контроль над важливим органом — Держпродспоживслужбою. Його планується реформувати.

Частину повноважень відомства уряд хоче залишити Мініекономіки, а санітарно-епідеміологічну службу (входить до складу Держпродспоживслужби) — передати головному санітарному лікарю Віктору Ляшку і Міністерству охорони здоров’я. Якщо таке рішення буде ухвалено, то це створить експортерам масу додаткових проблем — їм доведеться звертатися не в один, а в три різні органи для оформлення документації при експорті аграрної продукції. Україна порушить і зобов’язання перед ЄС, оскільки при створенні Держпродспоживслужби враховувалися вимоги європейського законодавства. Ця норма прописана в Угоді про Асоціацію між Україною та ЄС.

Про необхідність створити єдиний орган — Держпродспоживслужбу — заговорили в 2014 році. Тоді ж було прийнято відповідну постанову уряду, а саме відомство розпочало роботу в 2016 році. Новий орган об’єднав Державну інспекцію сільського господарства, Державну ветеринарну та фітосанітарну служби, Державну інспекцію з питань захисту прав споживачів і Державну санітарно-епідеміологічну службу, які ліквідовувалися або реорганізовувалися.

Кабінет міністрів створив новий орган не просто так. Це було однією з вимог, прописаних в Угоді про Асоціацію між Україною та ЄС. Держпродспоживслужба контролює поставки всієї аграрної продукції за кордон, які займають 45% всього експорту, розповідає ексголова відомства Володимир Лапа. На кожну партію продукції видається фітосанітарний (для рослинництва) або ветеринарний (продукції тваринництва) сертифікат. 

Дієвість Держпродспоживслужби доведена за останні чотири роки тим, що ми експортуємо товари в 156 країн світу, вважає директор Союзу молочних підприємств Вадим Чагаровський. За його словами, це єдиний компетентний орган України, що гарантує контроль якості харчових продуктів, які експортують у країни ЄС.

Роботу служби контролювало Міністерство аграрної політики, але в 2019 році уряд вирішив його ліквідувати, а всі його функції разом з Держпродспоживслужбою передати Мінекономіки. Таке рішення викликало шквал критики з боку профільних асоціацій та аграрних компаній, тому через два роки Міністерство все-таки вирішили повернути. Його очолив колишній голова Держгеокадастру Роман Лещенко. На початку лютого у відомстві працював тільки він, архіваріус і прибиральниця.

Офіційного рішення, що робити з Держпродспоживслужбою, яка зараз підпорядковується Мінекономіки, — немає. Якщо реорганізація все-таки відбуватиметься, то експортерам буде складніше працювати. 

«Ліквідація цього органу означає автоматичне переузгодження всіх дозвільних сертифікатів з нашими торговими партнерами, через що експорт повністю зупиниться на 1,5−3 роки», — попереджає Вадим Чагаровський.

Затягування з оформленням одного паперу загрожує зривами експортних контрактів, що карається штрафними санкціями.

Реформувати Держпродспоживслужбу необхідно, але не потрібно плутати реальну реформу з розчленуванням служби між двома або трьома міністерствами, каже гендиректор аграрної компанії ІМК і президент асоціації Український клуб аграрного бізнесу Алекс Ліссітса. Він вважає, що потрібно зробити Держпродспоживслужбу більш прозорою і гнучкою до викликів бізнесу і спільноти завдяки діджиталізації. 

З проханням відмовитися від поділу повноважень служби до президента, уряду і профільного комітету парламенту звернулися представники аграрних асоціацій.
У листі до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля головний експерт з питань законодавства у сфері ветеринарії та безпечності харчових продуктів проекту EU4SaferFood (проект ЄС) Тоні Віл каже, що таке рішення може порушити інтегрований підхід України до проведення державного контролю по всьому ланцюжку «від поля до столу». Зростає ризик проведення некваліфікованого контролю за виробництвом та обігом продукції. 

«Це може призвести до втрати Україною права на експорт с/г продукції до країн ЄС і на інші ринки міжнародного торгового співтовариства», — нагадує він.

Крім цього, рішення уряду може спровокувати нові складності під час переговорів з міжнародними кредиторами, які вимагають від України проводити реформи і надають фінансову підтримку. Рішення про розподіл функцій Держпродспоживслужби може бути сприйняте як «крок назад».

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *