На рекультивацію пошкоджених війною ґрунтів потрібні десятиліття

Від початку повномасштабного вторгнення війська РФ зруйнували та продовжують нищити інфраструктуру та життя людей. Проте війна становить загрозу для здоров’я українців ще й у довготривалій перспективі — через забруднення довкілля. Серед всіх екосистем, що зазнають негативного впливу від воєнних дій, найбільше страждає ґрунт.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Суспільне Дніпро.

За оцінками Держекоінспекції, станом на 1 жовтня збитки, яких армія рф завдала екосистемам України, сягають 1 трильйона 256 мільярдів гривень. З них збитки земельним ресурсам становлять 407 млрд грн, понад 2 млрд грн з яких — забруднення ґрунтів.

«Грунт — це величезна екосистема. Вона може функціонувати, лише коли всі живі організми будуть там жити. В одній жмені ґрунту може бути 8 тисяч дрібних організмів, — розповів Голова громадської організації «Української природоохоронна група» Олексій Василюк. Вибух — це тепловий вплив. Він має теплову, вогневу складову. Живі організми не можуть вижити в епіцентрі вибуху боєприпасу».

За словами Олексія Василюка, у всіх випадках: від пострілу стрілецької зброї до вибуху авіабомби — відбувається хімічне забруднення. У ґрунті лишається багато сірки. Частина цього хімічного елементу у вигляді порошку залишається у вирвах і навколо, а в контакті з опадами перетворюється на сірчану кислоту. Це погано, зокрема, для ґрунтів, бо у цій кислоті згорають мільйони організмів, які формують покривний шар ґрунту.

Ще одна загроза – важкі метали, які накопичуються в ґрунті. Вони можуть негативно впливати на подальшу родючість земель та здоров’я людей.

Фахівчиня в галузі геохімії ландшафтів Анастасія Сплодитель з 2016 року досліджує забруднення ґрунтів на Донбасі, які зазнали впливу війни. Говорить: понад 1000 зразків ґрунту, які вдалося зібрати та проаналізувати, показали найбільший вміст саме важких металів. У пробах, відібраних на ділянках бойових дій, вміст важких металів перевищував фонові значення в 15-30 разів.

Через міграцію важких металів із ґрунту в підземні води забруднюється природне середовище за межами воєнної зони.

«Ми не можемо виділяти пріоритетний список забруднювачів із техногенних металів, цей перелік є надзвичайно ширшим. Але з точки зору аналізу токсичного впливу на інші середовища саме техногенні елементи або важкі метали є одними із найбільш агресивних», — розповідає Анастасія.

За попередніми розрахунками Київської школи економіки, вартість обстеження земель із високим ризиком мінного забруднення та розмінування постраждалих територій оцінюється в 436 млн доларів. Вартість подальшої рекультивації земель із пошкодженим родючим шаром ґрунту — у 39,6 млн дол., і цей процес займе десятиліття.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *