Незважаючи на прохолодну погоду агрометеорологічні умови для росту та розвитку озимих зернових культур були добрими та задовільними. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на НААН України.
Так, посіви пшениці озимої ранніх строків сівби знаходяться у фазі «вихід у трубку», пізніх — триває фаза «кущіння». Ріпак озимий знаходиться у фазах «утворення стебла», «поява суцвіть», місцями триває фаза «утворення розетки». Ячмінь озимий знаходиться у фазі «кущіння», більшість посівів утворили 2–4 пагонів, на ранніх посівах — 6–8 стебел. У рослин на більшості посівів відмічається утворення другого пагону та нових вузлових коренів, що свідчить про їх життєздатність.
Станом на 14 квітня у рослин пшениці озимої зі збереженою фотосинтезуючою поверхнею відмічено активне утворення та ріст вторинних коренів, їх кількість становить 2–5 шт./рослину, а довжина — 2–6 см, що в поєднанні з азотним підживленням створює передумови для доброго весняного розвитку рослин пшениці. Відбулися помітні зміни і в забарвленні листкових пластинок, які з підвищенням температури повітря набули яскраво-зеленого кольору, що свідчить про помітну активізацію фотосинтетичних процесів.
Загалом, стан посівів залишається добрим та задовільним, але на розвитку рослин все ж позначається дещо пізніше відновлення весняної вегетації, порівняно із середньобагаторічними строками у зв’язку з повільним наростанням температури повітря. Позитивним є сприятливе вологозабезпечення ґрунту, що дає змогу зерновиробникам ефективно проводити азотні підживлення, які сприятимуть підвищенню врожайності озимих зернових культур. На сьогоднішній день більшість господарств закінчили підживлення озимих культур.
Прохолодна погода, опади, надмірне зволоження верхнього шару ґрунту та слабке прогрівання ґрунту у багатьох областях були малосприятливими для проведення сівби ранніх ярих культур у ранні строки. У південних областях, де температура повітря та ґрунту були вищими і спостерігалося достатнє та оптимальне зволоження ґрунту, продовжується посівна кампанія ярих зернових колосових культур та гороху. У деяких господарствах починають сівбу соняшнику та буряків цукрових. У цьому році на сівбу відведено мало часу.
У першій половині квітня фітосанітарний стан посівів характеризувався як задовільний та добрий. Лише на нижніх листках пшениці озимої ранніх строків сівби спостерігалися пікніди септоріозу та незначні прояви борошнистої роси і септоріозу, на посівах ячменю озимого — плямистості, які, враховуючи інтенсивність нарощування листкового апарату та наявні погодні умови, не становлять суттєвої загрози для рослин.
Внаслідок тривалої повільної вегетації озимих культур спостерігається підвищена забур’яненість посівів зимуючими та ранніми ярими бур’янами. Проте низькі температури повітря стримували застосування більшості гербіцидів, а кущіння озимих зернових культур закінчується. Тому необхідно застосовувати лише ті гербіциди, які дозволено для внесення за знижених температур та після виходу рослин у трубку.
Джерело: propozitsiya.com