Науковці розрахували точки беззбитковості врожайності сільськогосподарських культур

Виробничі витрати фермерських господарств у довоєнному 2021 році оцінювались приблизно у 25,1 тис. грн на 1 га. У 2023 році очікується зростання витрат на +7,6 % до 27 тис. грн на 1 га.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на iae.org.ua.

Такі дані навів завідувач відділу Інститут аграрної економіки, д.е.н. Олександр Захарчук після дослідження фермерських господарств малих та середніх розмірів Вінниччини та Черкащини науковцями Інституту аграрної економіки.

Безумовно, зауважив він, таке незначне збільшення виробничих витрат пов’язане з цілою низкою скорочень.

Внесення мінеральних добрив зменшиться з 4-5 ц до 2-2,5 ц. Скорочення основних та допоміжних працівників, а також фонду заробітної плати складе майже на 1 тис. грн на 1 га.

Крім того, з метою зменшення використання паливно-мастильних матеріалів технологічні операції скоротяться на 20-30 %, що також негативно відображається на показниках врожайності через спрощення технологій.

Левову частку у 2023 році складають матеріальні витрати, а саме, на:

  • мінеральні добрива – 7,1 тис. грн, тобто 26,4 % від всіх виробничих витрат;
  • паливо та мастильні матеріали – 3,2 тис. грн (12,0 %)
  • засоби захисту рослин й насіння – 2,1 тис. грн (7,7 %).

Також науковці врахували й інші витрати: утримання основних засобів, поточний ремонт, технічне обслуговування, розрахунки з пайовиками, оплата праці, виплата податків.

З урахуванням зазначених витрат науковці Інституту аграрної економіки розрахували точки беззбитковості врожайності сільськогосподарських культур – умови, за яких прибуток буде покриватиме усі витрати фермера на забезпечення вирощування сільськогосподарської продукції і дорівнювати нулю.

У 2023  році точка беззбитковості при досягненні врожайності для:

  • озимої пшениці становитиме 60 ц/га при ринковій вартості 1 т пшениці у 4 500 грн (у розрахунках станом на 19 вересня цього року);
  • кукурудзи на зерно – 67,5 ц  при вартості 1 т у 4 000 грн;
  • соняшнику – 27 ц при вартості 1 т цієї агрокультури 10 000 грн.

За умов нижчої врожайності зазначених сільгоспкультур при понесених виробничих витратах вирощування цих видів агропродукції буде для фермера збитковим, застеріг Олександр Захарчук.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *