Компанія «Нібулон» є сільськогосподарським виробником в Україні та одним із найбільших експортерів зерна в країні. Її досвід з початку війни є яскравим прикладом зриву, з яким зіткнувся сектор, розповів генеральний директор «Нібулону» Андрій Вадатурський.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на politico.eu.
Наприклад, з березня по серпень експорт компанії впав на 88 %, оскільки більше не могли використовуватись звичні маршрути через Миколаївський порт. Нібулон також має активи вартістю до 82 мільйонів доларів, які перебувають у пастці на тимчасово окупованих територіях.
«Крім того, понад 40 відсотків наших працівників зараз не можуть працювати через війну. Деякі воюють за Україну на передовій, інші були вимушені залишити свої домівки і не можуть працювати віддалено, а треті все ще перебувають у незаконно анексованих Росією районах і не можуть покинути їх», — сказав генеральний директор.
Не дивно, що, за оцінками ООН , у цілому агросектор уже зазнав шкоди та збитків на 30,5 мільярдів доларів.
«Зі свого боку «Нібулон» робить усе можливе, щоб агросектор України працював. Ми змінили маршрут експорту залізницею та автотранспортом; ми також використовуємо річковий транспорт і зараз будуємо новий річковий термінал на Дунаї як страховку від майбутніх збоїв», — запевнив Вадатурський.
Однак наземні маршрути значно дорожчі, і в середньому витрати на логістику вже зросли від 10 до 40 разів залежно від маршруту. Експорт через Польщу та Румунію також був особливо повільним через бюрократичні затримки на кордоні.
Тим часом, через руйнування, спричинені війною — включно з нестачею добрив — кількість пшениці, посіяної цього року, уже скоротилася на 40 % порівняно з минулим роком, і розмінування сільськогосподарських угідь в Україні може тривати десятиліттями, якщо не довше.
Джерело: propozitsiya.com