Одеський припортовий завод зупинено, а ДніпроАзот на черзі?

На початку минулого тижня стало відомо, що Одеський припортовий завод (ОПЗ) зупинив виробництво. Наступним може бути завод ДніпроАзот у Кам’янському.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на dniprograd.org.

«18 вересня Правління прийняло рішення про зупинку заводу, — написав Микола Щурик. — Дійсно, на сьогоднішній день виробництво карбаміду нерентабельне через високу ціну газу і низьких цін на карбамід та аміак. Але неможливо набивати кишені, коли все надприбуткове і знищувати підприємство, коли нема чого покласти у кишеню. Це не базарний лоток, який можна закрити».

Державний Одеський припортовий завод займається виробництвом аміаку та карбаміду. Підприємство також приймає і перевантажує в морські судна на експорт продукцію інших підприємств: аміак, карбамід, метанол і рідкі азотні добрива. Необхідний для виробництва газ завод постачала компанія «Агро Газ Трейдинг» («АГТ»), і вона ж продавала продукцію заводу. Але через зростання цін на газ останнім часом, АГТ попередила про скорочення поставок.

Крім цього, компанія-постачальник давальницької сировини заборгувала заводу 140 млн грн за продукцію. Ці гроші повинні були піти на оплату послуг газорозподільної компанії «Одесагаз». Та попередила завод, щоб керівництво самостійно припинило виробництво, якщо не готове оплатити доставку газу. На заводі так і зробили, і порахували, що зупинка — це дуже вдалий час для щорічного ремонту.

Серед причин такого рішення директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн називає також низькі ціни на карбамід. «Чому не подорожчав карбамід? Тому що світові гравці ринку купують газ набагато дешевше, — написав у соцмережі Сергій Куюн. — Українські хімзаводи купують газ на споті, тобто за поточними цінами строкового ринку. ОПЗ не виняток».

За словами Куюна, два останніх роки газ для заводу поставляє фірма, у штаті якої на початок 2020 року працювало 8 осіб. 

«Всі два роки кон’юнктура була вкрай сприятлива для хіміків, за нашими підрахунками, тільки у 2020 році хлопці (компанія« Агро Газ Трейдинг» Олександра Горбуненко та Володимира Колота — ред.) заробили 44 млн доларів. Але як тільки пішов «мінус», вони очікувано викинули білий прапор. Зростання цін вони вважають форс-мажором і на цій підставі попередили завод про неможливість продовження поставок через «катастрофічну збитковість»». 

29 березня 2021 року Одеський припортовий завод оголосив, що починає відбір давальницьких компаній. За день до оголошення переможця, 19 квітня, фірма Ігоря Коломойського «ЮНАЙТЕД ЕНЕРДЖІ» через суд заборонила заводу проводити конкурс. Це було оформлено як заява про забезпечення позову, який суд ухвалив до того, як щось вирішить.

Фірма Коломойського заявила, що «вимоги, які повинні міститися в кваліфікаційній пропозиції учасника є необґрунтованими і такими, що суперечать законодавству». Простими словами: компанія олігарха не відповідає вимогам відбору, але дуже хоче постачати газ на завод та продавати його продукцію. У держкомпанії готові були оскаржувати це рішення, але до тих пір були змушені виконати вимоги суду. Через це вчасно підписати договір з новим постачальником ОПЗ не вдалося, і завод зупинився. За даними судового реєстру, 28 квітня завод подав апеляційну скаргу, але 8 липня від неї відмовився.

За інформацією заводу, під час вимушеної зупинки підприємство буде заробляти на перевантаженні аміаку. Але ходять чутки, що Коломойський так просто не відступить, адже він давно цікавиться припортовим заводом. Тим більше, що, за словами Куюна, ДніпроАзот Коломойського у Кам’янському теж може зупинитися через різку зміну цін на газ.

 

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *