ООН тисне на Україну, щоб отримати російські добрива

Повномасштабне російське вторгнення вплинуло не лише на обсяги агропродукції, які потрапляють на світовий ринок, але й на необхідні аграріям азотні добрива. Ключовим складником для їхнього виробництва є аміак, ціна якого напряму залежить від вартості газу.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на epravda.com.ua.

Рекордні ціни на блакитне паливо, внаслідок скорочення поставок з росії, призвели до того, що європейські компанії змушені обмежувати виробництво добрив, що спричиняє їхню нестачу.

Донедавна частка рф на світовому ринку аміаку становила 20%. У 2021 році росіяни відправили на експорт 4,4 млн тонн цього газу. Близько половини цих обсягів транспортувалося до українського порту «Південний» через аміакопровід «Тольятті-Одеса». Транзит припинився 24 лютого зі зрозумілих причин.

У середині вересня стало відомо, що ООН розпочало перемовини з Києвом щодо відновлення транзиту аміакопроводом. Мовляв, збільшення поставок аміаку на світовий ринок може зменшити ціни на нього та послабити ризики продовольчої кризи в низці країн.

«Нам дуже потрібні російські добрива в момент, коли ми спостерігаємо кризу ринку добрив. В багатьох частинах світу люди не сіють всю землю, яка у них є, через брак добрив», – заявив генсек ООН Антоніу Гуттереш.

За даними оператора української частини аміакопроводу «Укрхімтрансаміак», у 2021 році транзит аміаку становив 2,3 млн тонн, а за неповні два місяці 2022 року – 370,6 тис тонн. Від надання послуг українська компанія торік отримала 2,9 млрд грн, а до державного бюджету надійшло 1,2 млрд грн у вигляді ренти.

За умови, що середня ціна аміаку у 2021 році становила 700 дол за тонну, рф могла заробити від експорту через Україну близько 1,6 млрд дол.

Цьогоріч вартість аміаку зросла і на кінець вересня становила близько 1000 дол за тонну на умовах поставки FOB (відповідальність за вантаж лягає на покупця з моменту розміщення вантажу на борту судна). Якщо до 24 лютого аміакопроводом прокачували в середньому до 200 тис тонн газу на місяць, у разі відновлення транзиту рф отримуватиме близько 200 млн дол виручки щомісяця.

Генсек ООН Гуттереш раніше заявляв, що відновлення транзиту створить умови для продовження зернової угоди. А підстави вважати, що росіяни можуть її через два місяці розірвати, достатньо  — путін двічі публічно ставив «під питання» умови зернової ініціативи.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *