В перші місяці після відкриття ринку землі вартість гектару, за офіційними даними, в середньому оцінювалась у 35−40 тис. грн. Вже у другій половині минулого року, коли тривала повномасштабна війна, цей показник зріс до 38−43 тис. грн. Цього року, за даними Мінагрополітики, середня вартість гектару додала ще 20%.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на minfin.
У деяких областях цінова динаміка виглядає приголомшливо. За словами заступника міністра агрополітики з питань цифровізації Дениса Башлика, у Львівській області середня ціна 1 га становить 162 тис. грн (це приблизно втричі більше, ніж на момент відкриття ринку). Приблизно на стільки ж подорожчала земля й у Київській області, де гектар зараз оцінюється у 148 тис. грн.
Але тут є свої нюанси: висока вартість може бути спричинена продажем прилеглих до міст ділянок, де новими власниками стають забудовники. Оскільки ж, загалом, на ринку укладається не надто багато угод, ці операції можуть викривити загальну статистику. Для прикладу, за даними Держгеокадастру, минулого року 0,94 га неподалік об’їзної дороги Львова було продано за 5 млн грн.
Викликають сумніви і дані про «нижній» ціновий сегмент. Досить часто угоди з купівлі-продажу укладаються за мінімальними цінами для зменшення оподаткування.
«Покупці домовляються з продавцями, укладають угоду за мінімальною ціною, а решта йде як неофіційна доплата», – говорить експертка із земельних питань Елліна Юрченко.
Об’єктивнішу картину можуть показати дані компаній, які працюють на земельному ринку.
Так, за оцінками сервісу інвестицій у землю Zeminvest, у перші півроку після відкриття ринку земля коштувала в межах $900−1 600 за га (24,3−43,2 тис. грн, виходячи з офіційного курсу долара на кінець року). Зараз – у межах $1 300−2 800 за га (47,5−102 тис. грн). В іншій компанії, яка займається інвестиціями в сільськогосподарські ділянки, назвали ціновий діапазон $1 500−2 700 за гектар.
Джерело: propozitsiya.com