На третьому «Торговому форумі» вітчизняні виробники отримали унікальну нагоду почути кращі світові практики ведення сільського господарства та перейняти корисний досвід дрібних виробників у плодоовочевому секторі, щоб адаптувати їх під українські реалії.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на uhbdp.org.
Аріель Маром, економіст, спеціаліст з фінансування аграрного сектору розповів про досвід ізраїльських кібуцу та надав поради нашим виробникам щодо створення успішного кооперативу.
Під час становлення Ізраїлю основою виробництва та сільського господарства були кібуци. Всі технології, які Ізраїль представляє на світовому ринку зараз, фактично народилися в кібуцах десятки років назад, і на їх базі сформувалися різні технологічні компанії, що пропонують світовому ринку інноваційні рішення в сфері сільського господарства.
«Сьогодні ринок став набагато складнішим і високо конкурентним. Навіть Ізраїлю зі своєю продукцією дуже важко конкурувати на міжнародному ринку, — зазначає експерт. — На шляху від фермера до покупця є мінімум три-чотири посередники: перекупники, які купують продукцію у фермера в полі, склади, розподільні центри, трейдери, які мають вихід на торгові мережі. Тому основне завдання українського виробника — скоротити або повністю ліквідувати посередників і самостійно вийти на кінцевого споживача. Та дрібному виробнику продати свою продукцію складно, тому що ринок диктує високі вимоги і за обсягом, і за якістю продукції, і за термінами поставки».
Спікер зазначив, що об’єднання фермерів в кооператив може вирішити багато проблем вітчизняних виробників, адже кооперація має великі переваги в порівнянні з індивідуальним виробництвом. Враховуючи справжні реалії плодоовочевого бізнесу в Україні, головна перевага членства в кооперативах — це те, що кооперативу набагато легше прибрати посередників між фермером-виробником і кінцевим споживачем та отримати гарантований збут. По-перше, кооператив може побудувати ефективну логістичну базу для різних фермерів з різною продукцією, яку вони самостійно забезпечити не в змозі, так як це вимагає значних коштів.
«Друга перевага кооперативу, — зазначає спікер, — це можливість налагодити процес глибокої переробки продукції, яку вирощують фермери, створити додану вартість і скоротити виробничі втрати. В середньому, близько 30-40% врожаю фермерів залишається незатребуваним з різних причин. Низькі ціни або відсутність довгострокового зберігання змушує фермерів тоннами викидати свій врожай, який гниє просто неба. Найліпше рішення — мати потужності з переробки сировини».
Найчастіше фермер вкладає всі кошти у виробництво, а на обладнання для переробки грошей вже не вистачає. Тут і стане в пригоді модель кооперації. У той час, як великий консервний завод складно окупити, кооперативна схема себе повністю виправдовує. Кооператив, який має в своєму розпорядженні невелику лінію з переробки, зможе значно підняти ефективність фермерів, переробляючи 30-50 тонн сировини, і в той же час займаючись іншими операційними напрямками.
І тому головне завдання кооперативів та подібних агрегаторів — це ефективне ведення бізнесу, впровадження гнучкої системи управління, прийняття швидких рішень і відмова від посередників.
Джерело: propozitsiya.com