Випадково дізналася, що договори у всіх на 49 років, — селяни судяться з фермером за паї

Людмила Боженко (праворуч) та Галина Носенко

Мешканці села Рокита Миргородського району на Полтавщині відстоюють своє право на користування земельними паями.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на gazeta.ua.

Першою на сполох забила 34-річна Людмила Боженко. Розповіла, що її тітку 72-річну Любов Дебелу обманули під час підписання договору. Землю взяли в оренду на 49 років замість семи.

«У тітки два паї в одного фермера. Взимку 2017 року додому до неї приїхали керівник фермерства і юрист. Запропонували підписати додаткову угоду в трьох екземплярах. Мова йшла про сім років оренди. Підписи ставили тільки на останній сторінці. Тітчин екземпляр договору мали віддати їй на руки після реєстрації. Але так і не віддали. А цього року я випадково дізналася, що договори у всіх укладені на 49 років», — розповіла Людмила.

Хотіла з’ясувати все у фермера, але там документи не видавали. Тож вона взяла витяг із реєстру. В ньому дійсно стояла дата договору оренди до 2 лютого 2066 р. 

Коли запросила другий раз витяг — звідти вже зникло прізвище приватної нотаріуса, яка оформляла договори. Був просто зазначений Хорольський районний нотаріальний округ. А також зникла дата оренди. Просто пуста графа. Намагалася з’ясувати, хто заходив у реєстр і вносив зміни. Сказали, що це неможливо дізнатися. Жінка звернулася у поліцію. Разом із нею — ще десяток людей. Також подали до суду цивільні позови. Хочуть, аби їм дозволили вільно розпоряджатися своєю землею.

Після розголосу з деякими селянами переуклали договори на 10 і 15 років, документи підписані на кожній сторінці.

Селянським фермерським господарством «Явір», про яке йде мова, керує Іван Семука. Людей в оману не вводив, запевняє.

Досудове розслідування у справі триває. Спочатку було 11 потерпілих. Зараз частина людей заяви забрали, кажуть в обласній поліції. Справу розслідували як шахрайство. Пізніше перекваліфікували на статтю «підробка документів». Зараз справа на погодженні в прокуратурі у зв’язку з перекваліфікацією. Призначені експертизи.

Хто заходив у реєстр і вносив зміни в документи — можна перевірити, звернувшись до Міністерства юстиції. Якщо договір підписується більше, ніж на три роки — він обов’язково має бути оформлений у присутності нотаріуса. Якщо просять підписати і обіцяють потім все оформити — це шахрайство, каже адвокат Сергій Старенький.

«Це шахрайство для отримання зразка підпису. Тому такі договори мають укладатися або в нотаріальній конторі. Або в присутності нотаріуса, який проведе реєстрацію. Нотаріальна вимога — підпис договору на кожній сторінці. А якщо не у нотаріуса — це взагалі не договір. І це підстава для визнання договору недійсним. Але це відбувається в судовому порядку. Якщо люди підписували договір лише на останній сторінці — текст договору могли замінити. Або ж взагалі могли підробити підписи власників земельних паїв за отриманим зразком», — каже Старенький.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *