Людмила Боженко (праворуч) та Галина Носенко
Мешканці села Рокита Миргородського району на Полтавщині відстоюють своє право на користування земельними паями.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на gazeta.ua.
Першою на сполох забила 34-річна Людмила Боженко. Розповіла, що її тітку 72-річну Любов Дебелу обманули під час підписання договору. Землю взяли в оренду на 49 років замість семи.
«У тітки два паї в одного фермера. Взимку 2017 року додому до неї приїхали керівник фермерства і юрист. Запропонували підписати додаткову угоду в трьох екземплярах. Мова йшла про сім років оренди. Підписи ставили тільки на останній сторінці. Тітчин екземпляр договору мали віддати їй на руки після реєстрації. Але так і не віддали. А цього року я випадково дізналася, що договори у всіх укладені на 49 років», — розповіла Людмила.
Хотіла з’ясувати все у фермера, але там документи не видавали. Тож вона взяла витяг із реєстру. В ньому дійсно стояла дата договору оренди до 2 лютого 2066 р.
Коли запросила другий раз витяг — звідти вже зникло прізвище приватної нотаріуса, яка оформляла договори. Був просто зазначений Хорольський районний нотаріальний округ. А також зникла дата оренди. Просто пуста графа. Намагалася з’ясувати, хто заходив у реєстр і вносив зміни. Сказали, що це неможливо дізнатися. Жінка звернулася у поліцію. Разом із нею — ще десяток людей. Також подали до суду цивільні позови. Хочуть, аби їм дозволили вільно розпоряджатися своєю землею.
Після розголосу з деякими селянами переуклали договори на 10 і 15 років, документи підписані на кожній сторінці.
Селянським фермерським господарством «Явір», про яке йде мова, керує Іван Семука. Людей в оману не вводив, запевняє.
Досудове розслідування у справі триває. Спочатку було 11 потерпілих. Зараз частина людей заяви забрали, кажуть в обласній поліції. Справу розслідували як шахрайство. Пізніше перекваліфікували на статтю «підробка документів». Зараз справа на погодженні в прокуратурі у зв’язку з перекваліфікацією. Призначені експертизи.
Хто заходив у реєстр і вносив зміни в документи — можна перевірити, звернувшись до Міністерства юстиції. Якщо договір підписується більше, ніж на три роки — він обов’язково має бути оформлений у присутності нотаріуса. Якщо просять підписати і обіцяють потім все оформити — це шахрайство, каже адвокат Сергій Старенький.
«Це шахрайство для отримання зразка підпису. Тому такі договори мають укладатися або в нотаріальній конторі. Або в присутності нотаріуса, який проведе реєстрацію. Нотаріальна вимога — підпис договору на кожній сторінці. А якщо не у нотаріуса — це взагалі не договір. І це підстава для визнання договору недійсним. Але це відбувається в судовому порядку. Якщо люди підписували договір лише на останній сторінці — текст договору могли замінити. Або ж взагалі могли підробити підписи власників земельних паїв за отриманим зразком», — каже Старенький.
Джерело: propozitsiya.com