Україна зараз – одна з найбільш замінованих країн світу, і ця проблема на десятиріччя. За рік на мінах в Україні загинули 185 цивільних людей і кілька сотень отримали поранення. Нерідко до мережі потрапляють фото тракторів, які наїхали на снаряд під час збирання врожаю.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на epravda.com.ua.
Щоб зробити землю непридатною для вирощування сільськогосподарських культур, вистачає кількох діб обстрілів, а щоб прибрати з неї вибухонебезпечні предмети, потрібні місяці роботи саперів.
За словами головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного, у серпні 2022 року росіяни щодня випускали по українських позиціях 40-60 тисяч снарядів. Частина з них не вибухнула.
За різними оцінками, не спрацьовують до 20% випущених боєприпасів. Крім того, якщо росіяни тривалий час перебувають на певній території, то ставлять міни в лісах і на полях.
Наразі Україна не має ні часу, ні достатньої кількості спеціалістів. Щоб продовжити збирати врожай, фермери наймають саперів на чорному ринку, що часто призводить до трагічних випадків.
За оцінкою УКАБ, у звільнених областях заміновані близько 2 млн га полів. Кожен рік простою цих земель коштуватиме економіці країни до $800 млн. У тимчасовій окупації перебувають 6 млн га, які теж потребуватимуть перевірки після звільнення.
На повне розмінування України можуть піти десятиліття. Албанія після югославських війн лише через десять років змогла розмінувати свою територію. Це при тому, що в цій країні небезпечними вважалися 15 тис кв км – удесятеро менше, ніж зараз в Україні.
Інший приклад – Хорватія. У 1990-ті роки там замінованими вважалися 13 тис кв км. Повністю очистити свою землю від вибухівки країна не може досі.
В Україні гуманітарне розмінування виконують вісім організацій-операторів. За останній рік з’явилося багато профільних організацій, що бажають працювати в Україні, але вони мають пройти складну процедуру сертифікації. Це уповільнює вихід на ринок нових операторів.
За словами керівника одного з підприємств «Укроборонпрому», сертифікація триває 6-12 місяців. За цей час оператори збирають документи, навчають саперів, купують техніку, відпрацьовують правила роботи. Довга сертифікація – це лише початок труднощів, адже гуманітарне розмінування дороге.
В Асоціації саперів кажуть, що розмінування квадратного метра землі може коштувати $3-4. Жоден фермер не здатний профінансувати такі роботи.
«Один аграрій сказав: навіть якщо ми засіємо ці землі марихуаною, ми і за кілька років не відіб’ємо такі витрати на розмінування», – поділився глава Асоціації саперів Тимур Пістрюга.
Потреба у швидкому розмінуванні призвела до розквіту чорного ринку саперів. Гравці на ньому не змушують чекати, але і не відповідають за якість. Щоб зберегти бізнес і робочі місця, аграрії готові ризикувати.
За даними однієї з аграрних компаній, вартість обстеження поля нелегальними саперами на чорному ринку коштує близько 5 тис грн за га, а розмінування – $1-3 тис. за га залежно від забруднення.
«Якщо фермер скористався послугами «чорних саперів» і захоче пройти комплаєнс або передати землю в оренду, то він не зможе підтвердити, що ця земля безпечна», – попереджають у Military Feodal.
Джерело: propozitsiya.com