У торішньому рекордному врожаї більше половини – близько 35 млн тон – припало на кукурудзу: понад сприятливі умови для дозрівання цієї культури дозволили компенсувати недобір по групі ранніх зернових. У цьому ж році, за умови відсутності погодних катаклізмів, очікується приблизно такий же розподіл всередині врожаю – в усякому разі, представники і великого, і середнього агробізнесу декларують, що не планують змінювати структуру клина. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на delo.ua.
Невелике скорочення площ можливо тільки під соняшником, який довгі роки був фаворитом в АПК через рекордну рентабельність. Як пояснює Олександр Гірман, головний агроном Індустріальної молочної компанії (ІМК), зараз маржинальність соняшнику одна з найгірших, що змушує переорієнтуватися на інші культури, наприклад, пшеницю, ціни на яку ростуть вже кілька років поспіль.
Інвестпроекти, реалізовані в олієпереробці за цей період припускають можливість переробляти на олійноекстракційних заводах різні види олійних культур. Грандіозний ривок популярності сої пов’язаний з прийнятими рік тому так званими “соєвими правками”, які скасовують відшкодування ПДВ при експорті цієї культури, що вирівняв конкурентні переваги трейдерів та внутрішніх переробників.
Оксана Просоленко, регіональний директор Асоціації “Дунайська Соя”, прогнозує, що в найближчі п’ять років посівні площі під соєю можуть збільшитися більш ніж у два рази – до 4 млн га з нинішніх 1,7 млн га при пропорційному зниженні популярності соняшнику, який поступово перестане бути “олійною культурою №1”.
За словами Гірмана, ІМК знизить посіви під соняшником в цьому році на 5-8%. Деякі господарства агрохолдингу “Астарта” і зовсім скоротять посіви під соняшником вдвічі – правда, це пов’язано не тільки з економічними параметрами цієї культури, а й міркуваннями логістики та зберігання. Але, як запевняє голова, що входить до “Астарти” ТОВ “Хмельницьке” Вадим Скрипник, в цілому структура посівів по холдингу не зазнає істотних змін.
У минулому році через погодні умови та зниження посівних площ її врожай знизився майже на третину, і недостача покривалася за рахунок імпорту з Казахстану. За прогнозом Мінагрополітики, цього року посіви гречки складуть 113-115 тисяч га – при середній врожайності це дозволить забезпечити потреби внутрішнього ринку в цьому продукті.
В цілому, врожай зерна в Україні в 2019 році прогнозується на рівні 68 млн тон, хоча експерти не виключають, що він може досягти торішнього рекордного рівня в 70 млн тон. У Мінагрополітики, посилаючись на те, що для обґрунтованих прогнозів ще рано, не називають конкретну цифру, але, тим не менше, впевнені, що врожай буде на середньому за три роки рівні, що еквівалентно 66 млн тон.
Джерело: propozitsiya.com