Згідно з оперативними даними, у 2022 р. урожай гороху в Україні становив 269 тис. т, що вдвічі менше, ніж минулого року. Через активні бойові дії на південному сході площі під горохом скоротилися зі звичних 240-250 тис. га до 118 тис. га. Можна припустити, що посіви під іншими пізніми бобовими культурами також скоротилися на тлі супутніх проблем, з якими зіткнувся український фермер (складнощі з реалізацією продукції за кордон, нестача фінансування посівної, дефіцит та подорожчання палива, добрив та ін. МТР), повідомила аналітик зернового ринку Марина Маринич.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на ukragroconsult.
Скорочення врожаю також підтверджується зниженням обсягів експорту пізніх бобових – на 40% – з 48,5 тис. т у 2021 р. до 29,1 тис. т у 2022 р.
Єдиною бобовою, обсяги експорту якої зросли порівняно з минулим роком, стала квасоля, що зумовлено близькістю основного покупця (ЄС з часткою 68% в українському експорті), куди українська квасоля і до повномасштабного вторгнення на 40% постачалася автомобільним транспортом через західний кордон, тобто блокада глибоководних морських портів України на експорті цієї культури позначилася найменшою мірою, порівняно з іншими культурами.
Логістичні труднощі в Україні та сильна конкуренція з боку кукурудзи та інших зернових не дозволили експортувати нут та сочевицю у дальніх напрямках у тих обсягах, що були до 24 лютого 2022 р. Також розвиток торгівлі бобовими ускладнений через неможливість зібрати досить велику партію для відправлення (невеликі врожаї).
Ситуація, що склалася, показала, що набагато вигідніше торгувати більш дорогим товаром або продукцією з доданою вартістю, тому виробництво бобових в Україні ще може отримати новий розвиток. Експерти очікують збільшення посівних площ під бобовими культурами в Україні у 2023 році, насамперед – гороху, як найменш вибагливого. Посіви квасолі можуть збільшитися на тлі зростання попиту, а нут і сочевиця могли б як мінімум повернутися до довоєнних показників.
Джерело: propozitsiya.com