Експортні залишки зернових та олійних культур за 2021 рік становлять $ 10 млрд, цьогорічний агроекспорт оцінюється ще в $ 20 млрд. Тому завдяки угоді про відкриття українських чорноморських портів Україна зможе отримати значні валютні надходження, що насамперед гарантує подальше функціонування аграрного сектора нашої держави.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Мінекономіки.
«Стамбульська угода — велика робота, яку виконали військові і команда Мінінфраструктури. Вона напряму дуже впливає на багато процесів, які відбуваються в світі, але насамперед — в Україні», — сказав Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський під час прес-конференції на тему: «Безпечне транспортування зерна та продовольства через морські порти України».
За словами Міністра, основною причиною загрози світового голоду чи можливого дефіциту продовольства в Україні може бути те, що українські фермери не матимуть грошей, а отже, мотивації для продовження посівних робіт.
Із розблокуванням морських портів має збільшитися обсяг експорту зернових та здешевитись логістика, пояснив Міністр. Адже наразі з ціни умовно в $ 350 за тонну український фермер має тільки близько $ 100, решта — вартість транспортування. При цьому в ринкових умовах, до блокади портів, фермер віддавав інфраструктурі тільки 15 % від ціни агропродукції.
Крім того, як пояснив Микола Сольський, відкриття портів — один із факторів у світі, що наразі впливає на ціну зерна. Так, біржа відреагувала ще в день підписання угоди: котирування на пшеницю і кукурудзу дещо знизилися. Разом з тим, для українських фермерів відпускна ціна уже збільшилася: на 20–30 % на ріпак, 10–20 % на кукурудзу, та 10 % на пшеницю.
Джерело: propozitsiya.com