Україні не вистачає херсонських овочів

В Україні в останні тижні б’ють історичні рекорди ціни на сезонні овочі — у першу чергу на цибулю та пасльонові. Цибуля подорожчала на понад 300%, порівняно з торішньою ціною у вересні 2021-го. Різко зросли в ціні овочі, які імпортують замість херсонських пасльонових.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на thepage.

На переконання експертів, передумов для здешевшання овочів сьогодні немає. Ціни на «критичні» овочі зростатимуть і далі. Водночас є низка культур, яка встановила й історичний мінімум.

«Щодо цін — тут фактор Херсону є надзвичайно важливим. Але Херсон — це передусім цибуля, кавуни, перець відкритого грунту. Також регіон має значний вплив на моркву. А томати тепличні, ті, що в магазинах, — це переважно Запорізька область, яка теж частково під окупацією. Тому тепличні овочі теж дорогі», — пояснив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

Найвищі темпи зростання за останні тижні продемонструвала цибуля, 35% якої вирощувала Херсонщина За словами експертів, це рекордні ціни за всю історію незалежності. До того ж, з постачанням цибулі вже зараз дуже скрутно, бо навіть в країнах ЄС ціни на неї високі і зростають через посуху та поганий врожай.

«На початку війни з цибулею нас дуже виручили поляки, які завезли товар по 15 грн — тому в цей період ціни й не росли. Зараз поляки навіть для себе не можуть знайти продукцію через неврожай», — пояснив керівник проєктів АПК-інформ «Овочі та фрукти» Олександр Хорев.

До критичних культур експерти відносять також моркву, 30% якої вироблялось на Херсонщині — саме тої, яку ми закладаємо в сховище і споживаємо до кінця сезону. Ситуацію може частково покращити урожай в інших регіонах, які навесні підхопили агро-ініціативу і висадили більше моркви та буряку.

А от щодо картоплі, тут ситуація протилежна — ця культура традиційно вирощується в регіонах, вільних від прямих бойових дій. Саме тому зараз картопля демонструє найдешевші ціни для цього періоду.

«Гуртові ціни на картоплю сьогодні — 3-6 грн в закупці у фермера. Вона досягла свого мінімуму: її дешевше викинути в полі, ніж завезти машиною по 3 грн, щоб здати. На гуртових ринках ціна 8-11грн, а в магазинах — 12 і вище. Порівняно цибулею по 30-35 грн, з картоплею взагалі проблем в цьому сезоні нема і не буде», — наголосив Хорев.

У списку найдоступніших називають також і буряк: більшість регіонів посадили його вдосталь, тому він буде дешевим.

У найближчі тижні критичні овочі і далі зростатимуть в ціні. За словами Андрія Ярмака, «напруга спаде, але несильно». За його словами, навесні та взимку дорогими залишатимуться цибуля, капуста, морква, і традиційно тепличні культури.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *