За відновленням аграрної галузі приховуються величезні фінансові втрати

Перед українськими аграріями стояло непросте завдання – відновити сільське господарство в умовах війни. Проте за кращими, ніж у 2022 році, показниками, приховуються величезні фінансові втрати через експортні обмеження та низькі ціни на зерно. Виробництво більшості культур збиткове, тому без змін у наступному році галузь не зможе домогтися позитивної динаміки.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на УКАБ.

Про досягнення довоєнних показників наразі не може бути й мови, тенденції 2023 року мають лише трохи кращу динаміку, порівнюючи з 2022 роком.

Виробництво зернових культур оцінюється на рівні 60,8 млн т, що на 10% більше показника попереднього року. Завдяки сприятливим погодним умовам, незважаючи на зменшення використання добрив,  українськими аграріями все ж вдалось досягти гарних показників врожайності. Однак, обсяги виробництва залишаються на 31% менше показника 2021 року.

Виробництво олійних культур зросло на 18% до 20,7 млн т. В цьому випадку, окрім сприятливих погодних умов, спрацювала і зміна структури посівних площ в Україні. Наявність розвиненої внутрішньої переробки, менша фізична врожайність олійних культур в порівнянні із зерновими, більша їх ціна та, відповідно, менша частка значних логістичних затрат при експорті – робить олійні більш привабливими для вирощування. Проте, обсяги виробництва залишаються на 10% менше показника 2021 року.

Виробництво цукрових буряків зросло на 29% до 11,7 млн т. Цей показник трохи перевищив довоєнний обсяг, але лише за рахунок того, що на окупованих територіях та територіях, де зараз ведуться бойові дії, на відміну від зернових та олійних культур, цукровий буряк не вирощували через несприятливі для цієї культури природно-кліматичні умови.

Виробництва м’яса всіх видів в 2023 році зросло на 3% до 3,1 млн т. Зростання відбувається в основному за рахунок м’яса птиці. Однак, обсяги виробництва залишаються на 9% менше показника 2021 року.

Показники виробництва молока продовжують падати: в 2023 році знизилися на 2% до 7,5 млн т. Аналогічна ситуація з яйцями курячими, яких буде вироблено в 2023 році на 5% менше – 11,0 млрд шт.

За рахунок роботи «зернового коридору», який дозволив вивезти перехідні залишки з початку війни, в 2023 році показники експорту агропромислової продукції були вище в порівнянні з 2022 роком:

  • експорт зернових культур зріс на 11% до 43 млн т, проте цей показник на 15% менше показника довоєнного 2021 року;
  • експорт олійних культур знизився на 6% до 7,4 млн т. Цей показник на 95% вище аналогічного показника довоєнного 2021 року за рахунок вимушених факторів: збільшення обсягів виробництва олійних культур, а також початку експорту насіння соняшника в умовах, коли внутрішня переробка зменшувалася на фоні проблем експорту соняшникової олії. Наприкінці 2023 року експорт насіння соняшника мінімальний.
  • експорт рослинної олії в 2023 році становитиме 6,1 млн т, що на 30% вище показника попереднього року. В порівнянні з довоєнним 2021 роком зростання становить 10%.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *