На правобережній частині Херсонщини аграрії рахують збитки через весняні заморозки, які найбільше вдарили по фруктових садах. Найбільше постраждали абрикоси, що вже почали цвісти. Водночас випав сніг, який приніс вологу посівам зернових і технічних культур, розповів директор департаменту розвитку сільського господарства та зрошення Херсонської ОДА Дмитро Юнусов.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на ukrinform.
«У деяких громадах снігу випало понад 40 сантиметрів, а температура опускалася до -6°C. Це критично вплинуло на фруктові дерева, особливо абрикоси», — сказав він.
Перші втрати зафіксували у фермерському господарстві у Великоолександрівській громаді. Там на 16 гектарах через морози обсипалася зав’язь. У Станіславській громаді під снігом ще одне велике господарство — оцінити шкоду там зможуть, коли зійде сніг.
Йдеться про СТОВ “Енограй”, де вирощують персики, черешні, вишні, абрикоси. За прогнозами, це може бути найбільша втрата серед садівників регіону — постраждало понад 100 гектарів.
Проблеми виникли і в особистих господарствах мешканців — заморозки вдарили і по фруктових деревах, і по овочах.
«Є повідомлення, що у населення мороз трохи прихопив овочі. Десь загинули, десь сніг захистив. Але ситуація не критична. За тиждень буде зрозуміла повна картина», — уточнив Юнусов.
Тим часом у теплицях ранні овочі переважно не постраждали, хоча сніг подекуди порвав плівку.
Ситуація із зерновими та технічними культурами краща — сніг виявився корисним.
«Сіяли восени в суху землю, зими були без снігу і дощу. Тепер завдяки опадам ґрунт отримає вологу, і це дасть поштовх для розвитку культур», — пояснив очільник департаменту.
Юнусов наголосив, що погодні ризики потребують нових підходів у технологіях. Серед таких — системи активного захисту садів: обприскування дерев водою під час заморозків, генератори тепла, вітрові машини, а також автоматичні системи поливу, живлення та моніторингу стану рослин.
У 2025 році на Херсонщині планують збільшити посівні площі на 50% — до 246 тисяч гектарів. З них 121,7 тис. га займатимуть зернові і зернобобові, технічні культури — 113,8 тис. га (зокрема соняшник — 91 тис. га), овочі й картопля — 7 тис. га, баштанні — 2 тис. га.
Восени вже засіяли понад 110 тис. га озимих, серед яких найбільше — пшениця (70,9 тис. га), ячмінь (20,8 тис. га) та ріпак (17,9 тис. га).
Джерело: propozitsiya.com