Математика прибутковості: досвід успішної модернізації бізнесу під вимоги часу — журнал Пропозиція

Які технології можна впроваджувати в господарствах із земельним банком до 1000 га та як залишатись ефективним навіть попри складнощі та виклики сьогодення.

«Сьогодні фермеру потрібно бути максимально ефективним для того, щоб досягати успіху в нинішніх реаліях господарювання», — вважає Григорій Шамрицький, керівник ФГ «Моя Земля 2015» з Полтавщини. Фермер активно працює над розвитком та модернізацією свого господарства, вкладаючи максимум зусиль у покращення бізнесу. Він поступово оновлює техніку, замінюючи стару та малоефективну, встановлює сучасне обладнання, оптимізує виробничі процеси та мотивує власну команду освоювати нові технології. Це дає змогу господарству не тільки підтримувати конкурентоспроможність, а й бути більш ефективними на ринку.

Як змінити та вдосконалити техніку під потреби господарства

«Історія нашого господарства розпочалася з 57 га землі та старенького трактора Т-150, який я придбав у 2017 році за позичені 100 тис. грн» — розповідає Григорій Шамрицький. Потім, у процесі господарювання, додалися до парку техніки сівалка СУПН, старий вітчизняний культиватор та обприскувач.

Проте, щоб бути ефективнішими, в господарстві вирішили замінити застаріле обладнання на більш сучасне, яке б забезпечило високу продуктивність праці, знижувало б витрати та відповідало вимогам сучасних агротехнологій.

Сьогодні для обробітку 1286 га землі господарство повністю забезпечене сучасною сільськогосподарською технікою. Три старі трактори Т-150 та МТЗ замінили на New Holland 7060 та New Holland 6050. Згодом придбали комбайн Claas Lexion, а сівалку СУПН та старі радянські культиватори, які агрегатуватись з тракторами Т-150, замінили на сівалку Kinze, на яку пізніше встановили посекційне відключення. Також у господарство придбали посівний комплекс MEGA компанії Bednar та дискову борону Dukat.

«Обприскувач СТЕП, який був в господарстві, не лише не забезпечував ефективного застосування, він навіть не робив належного змішування ЗЗР і мені доводилось в перші роки мого фермерства стояти над тим агрегатом і палицею змішувати препарати, щоб підготувати правильний робочий розчин, – ділиться Григорій. – Тому ми замінили його на агрегат вітчизняного виробництва, причіпний обприскувач TETIS 24, на який встановили пофорсункове відключення. Плуги ПЛН 5-35 та стару дискову борону БГДР ми теж замінили, придбавши сучасний глибокорозпушувач та компактомат від компанії Bednar і плуг від Kverneland». Та плуг останнім часом майже не використовується в господарстві, виключно в окремих випадках.

З огляду на ситуацію в країні (воєнний стан тощо), оновлення техніки та встановлення сучасного обладнання, зокрема автопілотів, стають особливо актуальним. Важливо, за думкою фермера, закуповувати техніку, яка буде адаптована до місцевих умов, специфіки регіону та культур, що тут вирощують, щоб забезпечити максимальну ефективність і прибутковість. Це дає можливість зекономити посівний матеріал, паливо, добрива, ЗЗР, а також час, адже механізаторів сьогодні катастрофічно не вистачає, а кадрова проблема зростає, незважаючи на те, чи це мале фермерське господарство чи агрохолдинг. Та, як би там не було, в господарстві у такий спосіб намагаються підвищувати прибутковість кожного гектару.

«Одним із, здавалось несуттєвих, технологічних рішень було те, що в минулому році ми придбали калібрувальну машину Petkus за 280 тис. грн, чого немає сьогодні в багатьох невеликих господарствах, — розповідає Григорій Шамрицький. – Ця машина дає нам просту математику: ми виготовляємо власний посівний матеріал, на чому економимо або заробляємо від 500 тис. до 1 млн грн у рік, а це суттєві кошти для невеликого фермерського господарства як наше. Окрім цього, ми маємо додаткову зайнятість для наших працівників у зимовий період».

Однозначно, важливою складовою ефективності на сьогодні є наявність власних складських приміщень, вважає фермер. «Ми розрахували, що придбання старого радянського корівника, враховуючи вартість покупки, реконструкції, часткової заміни покрівлі та ремонту підлоги, обійдеться нам орієнтовно в 3 млн грн. Якщо в цьому приміщенні зберігати 2 тис. т зерна, то він окуповується за 15 місяців лише на зберіганні», — пояснює аграрій. — До того ж, це дає можливість уникати черг під час вивантаження на елеваторах, відповідно, не донаймати або купувати власний додатковий транспорт, зберігати зерно до того часу, поки буде вигідно його продати. Ніхто вас не обдурить на якісних показниках на елеваторі, що часто трапляється, а також не потрібно платити за зберігання. В результаті ми отримуємо певну незалежність», — каже фермер. Кілька років томув  господарстві планували побудувати сушку між складськими приміщеннями для досушування зерна, але поки що довелось призупинити її встановлення. До війни основною культурою в господарстві була кукурудза, яку наразі припинили вирощувати. Натомість вирощують сою, пшеницю, соняшник, ріпак і думають додати гарбузи.

Ґрунт: детальний аналіз і контроль сівби та добрив

Аналіз ґрунту – це те, без чого не можна обійтись сучасному фермеру. Невеликі фермерські господарства мало звертають увагу на аналіз ґрунтів, якими користуються. «Ми за останні п’ять років вже двічі провели аналіз ґрунту, що допомогло нам значно оптимізувати систему удобрення на 15–40 %, що в середньому становить 20–40$/ га зекономити на 30 % азотних добрив а це в середньому 24$/ га, — розповідає Григорій. — Таким чином, ми підвищуємо нашу врожайність на малопродуктивних землях від 17 до 40 %. Наступним кроком, який ми визначили для себе – це рухатись до впровадження диференційованої сівби і диференційованого внесення добрив. Це дасть нам, відповідно, від 5 до 30 % економії ресурсів або додаткового заробітку».

В господарстві на полях використовують автопілоти, на всю техніку, яка працює в полі, встановили автопілоти компанії FRENDT. «Вартість такого обладнання для невеликого господарства, на перший погляд, здається чимось захмарним, але це насправді просте і ефективне рішення, яке, відповідно, легко рахується», — вважає фермер.

У господарстві витратили $10 тис. на придбання автопілота. Якщо розглядати ці витрати на 100 га, то автопілот окуповується за 1,3 роки. Для оцінки економічної ефективності фермер взяв пшеницю з врожайністю 5 т/га. Завдяки підвищенню врожайності на 5 % в господарстві отримують додатковий прибуток у розмірі 5 тис. євро на кожні 100 га. Це обчислюється таким чином: 5 тонн на 100 га помножене на 5 % підвищення врожайності = 0,25 тонни додатково на 100 га. Якщо врахувати, що ціна за тонну становить 200 євро, загальний додатковий прибуток буде 5 тис. євро.

Крім того, завдяки використанню автопілота в господарстві, досягається економія на насінні, добривах і ЗЗР до 10 %. Це дає змогу заощадити ще 2000 євро на кожні 100 га.

Так само в господарстві переобладнали сівалку Kinze, встановивши на неї систему відключення секцій. Вартість обладнання становила $7 тис., а окупність — 10 місяців на 100 га. В господарстві провели розрахунки на кукурудзі з врожайністю 8 т/га. Завдяки підвищенню врожайності на 5 %, додатковий прибуток становив 7200 євро на кожні 100 га на рік. Крім того, за рахунок економії на насінні, що становить орієнтовно 8 % на перекриттях, господарство отримує зекономлені 1200 євро на кожні 100 га. Це важливо, оскільки поля господарства досить розкидані, що раніше призводило до відчутних втрат на перекриттях.

Модернізація торкнулася й обприскувачів TETIS, на які з часом було встановлено пофорсункове відключення, що в майбутньому показало суттєву економію ресурсів. Вартість переобладнання одного обприскувача дорівнювала орієнтовно 10 тис. дол. і окуповується за 3,5 роки на 100 га. Одним обприскувачем господарство обробляє 1000–1500 га за сезон, здійснюючи не менше трьох обприскувань. Для оцінки економічної ефективності були проведені розрахунки на пшениці з врожайністю 5 т/га. Згідно з ними, додатковий прибуток від підвищення врожайності на 2 % становив 2 тис. євро. Крім того, економія на засобах захисту рослин досягла 12 %, що еквівалентно 600 євро/ 100 га на рік. А економія пального становила 57 євро/ 100 га на рік.

Коли поле у планшеті

Система Cropwise, яку використовують в господарстві, дає змогу дистанційно контролювати техніку та агрооперації в реальному часі. Завдяки супутниковому моніторингу за індексом NDVI, можна точно стежити за станом полів, виявляти заліснені ділянки і поля, аналізувати дані та планувати подальші дії. Наприклад, були випадки, коли за планової обробки 10 га фактично обробляли лише 9 га, оскільки один гектар був заліснений. Таким чином, система дає змогу оперативно реагувати та обробляти саме ті площі, за які сплачується оренда.

«Програма легка в управлінні, кожен наш механізатор легко нею користується, і не потрібно, як бувало раніше, показувати дорогу до поля та кожного супроводжувати. За допомогою програми ми маємо змогу більш якісно планувати свою роботу на наступний сезон, складати сівозміну в нашому господарстві» — каже Григорій Шамрицький.

На його думку, сьогодні аграріям важливо розуміти, що господарювання на землі — це не хобі, це бізнес, який має приносити прибуток. Рахувати потрібно все: від витрат до очікуваних результатів та отриманого прибутку. Навіть якщо хтось з фермерів не має достатньо знань, є багато технологічних рішень, які сприятимуть покращенню процесів в господарстві.

«Ми пройшли довгий шлях розвитку, господарству вже дев’ять років, ми постійно змінюємось, – стверджує аграрій. – Всі зміни, які відбуваються в господарстві, це не примхи чи запозичений приклад, це необхідність, яка дає нам можливість виживати, розвиватись і, відповідно, залишатись ефективними в умовах сучасних викликів».

Юлія Наружна,  [email protected]

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *