Поливальний робот: як інновації у зрошенні допомагають підвищувати врожайність насіння — журнал Пропозиція

Працюючи третій рік в умовах повномасштабної війни, фермери як ніколи прискіпливо ставляться до собівартості виробництва та намагаються зробити його максимально ефективним та рентабельним. І тому за можливістю продовжують інвестувати у сучасні технології. Наприклад, у нові зрошувальні системи, адже в умовах змін клімату та частих посух ефективний полив подекуди є запорукою результатів на полі. 

  Дмитро Штанько, директор ТОВ «Полтава-Сад», на 7 тисячах гектарів в Полтавській області вирощує зернові та олійні культури, овочі тощо. Його стратегія — вести бізнес максимально ефективно та стало, впроваджуючи інновації та працюючи з передовими виробниками. Навіть повномасштабна війна не змусила Дмитра переглянути підходи до інвестицій. «Я не хочу втрачати роки. Ми займаємося виробництвом, забезпечуючи продовольчу безпеку країни та світу. Так значить треба робити це ефективно. Хоча, звісно, підходити до інвестування треба дуже розважливо та, якщо вкладаєш кошти, намагатися отримувати від цього максимальний зиск, роблячи бізнес максимально сучасним», — пояснює свої міркування Дмитро.   

Він активно співпрацює з провідними виробниками насіння в Україні, вирощуючи для них насіннєвий матеріал кукурудзи та соняшнику. Зокрема, з 2013 року «Полтава-Сад» вирощує насіннєвий матеріал для виробничого комплексу міжнародної науково-дослідницької компанії Corteva Agriscience, який вироб­ляє насіння преміальної якості бренда Pioneer®.   Недостатня кількість вологи, що дедалі частіше спостерігається в регіоні, змушує Дмитро Штанько багато уваги приділяти питанню зрошення, щоб отримувати високоякісний насіннєвий матеріал, який дає змогу розкрити весь потенціал, закладений генетиками, які працюють над селекцією насіння бренду Pioneer®.  Втім, не завжди легко виконати таку вимогу. «З 7 тис. гектарів, які ми обробляємо, під поливом у нас перебуває 2,5 тисячі гектарів. Наявний у нас дозвіл водокористування дозволяє нам викачувати з землі в рік 2,5 млн кубічних метрів води. На більшу кількість, на жаль, ми не можемо отримати дозвіл — не вистачає вільних обсягів води поруч», — говорить фермер. І тому треба шукати рішення, як ефективно використовувати доступну воду. Дмитро Штанько розповідає, що в пошуках найкращих шляхів впровадження інновацій в своє виробництво він тісно співпрацює з агрономами Corteva, які вже 11 років допомагають йому шукати рішення і отримувати найякісніший посівний матеріал з оптимальною собівартістю. «Кілька років тому разом із Дмитром ми почали вивчати варіанти зрошення полів, щоб знайти найбільш ефективні за багатьма критеріями — ціна, сервіс, споживання води, врожайність тощо. У 2021 році на виставці в США він помітив нову зрошувальну машину 360 Rain від компанії 360 Yield Center  та розпочав переговори про постачання цієї машини в Україну, адже вона дає змогу забезпечити ефективний полив насіннєвих полів без зайвих витрат, ефективно використовуючи воду», — розповідає Андрій Кузьменко, керівник агрономічного відділу виробничо-насіннєвого комплексу Corteva.   

Але Corteva підтримує партнерів не тільки агрономічними консультаціями та порадами – як розповідає Дмитро, компанія надала аванс за вирощування насіннєвого матеріалу, як своєму давньому та надійному партнеру, щоб він мав змогу купити зрошувальну машину вже цього року. 

 

Як це працює? 

Зрошувальні машини 360 Rain працюють за принципом крапельного зрошення, поливаючи не все поле, а тільки близько 30 см посівного рядка, де безпосередньо ростуть рослини та знаходиться їх коренева система. Машина рухається вздовж і впоперек посівних рядів, керуючись командами власної системи управління. «Фактично вона працює як робот-пилосос, який прив’язаний до зарядної станції та рухається за запрограмованим маршрутом. Змінювати його, віддавати команди можна з додатка на телефоні — втручання людини, потреба в витраті часу співробітників мінімальна. Я вирішив взяти одну зрошувальну машину та подивитися на її ефективність, щоб зрозуміти, чи буде варто масштабувати цей експеримент. Обрали найближче до нашого офісу поле, установили машину і спостерігаємо», — говорить Дмитро.  

Полив суто прикореневої зони дає змогу скоротити майже на 60 % споживання води порівняно з традиційними круговими системами поливу. А запрограмований маршрут — поливати найвіддаленіші та незручні для традиційних систем поливу ділянки, кути, що надзвичайно зручно для полів зі складною геометрією. У воду також можна додавати добрива, в тому числі й органічні. «На першому етапі розвитку рослини машина має працювати щонайменше 65–70 днів без зупинки. Потім — залежно від вологості ґрунту. Одна машина може працювати максимум на площі 80 га та робити коло мінімум раз у 4, максимум раз у 7 днів залежно від встановленої швидкості», — розповідає фермер. За його словами, за умови використання суто таких зрошувальних систем, його ліміту на воду у 2,5 млн кубічних метрів вистачило б на приблизно 6 тисяч гектарів.  «За підсумками сезону ми перевіримо, яку саме прибавку до врожайності ми матимемо. Виробник, коли ми спілкувалися, ділився результатами дослідів, згідно з якими врожайність з гектара кукурудзи зросла з 15 тонн до 18 тонн, що є дуже хорошим показником. Втім, вже зараз ми спостерігаємо, який чудовий вигляд має насіннєва кукурудза Pioneer®. Правильний полив допомагає нам повністю реалізувати закладений селекціонерами потенціал генетики та, відповідно, виростити насіння преміальної якості», — резюмую Дмитро Штанько.    Ірина Ходорова, спеціально для «Пропозиції»

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *