Сад, який годуватиме не одне покоління. Українці закладають плантації фундука

Першість серед культур із розвитку садів за грантові кошти отримали фундук і волоський горіх. Відповідно до вже погоджених заявок на отримання грантів площа під цими видами горіхів в Україні збільшиться на 369,1 га.

«Фундук — рослина, яка спрямована на перспективу і дає прибуток до 80 років. Тобто цей сад приноситиме прибутки не одному поколінню. А ще фундук привабливий тим, що після початку плодоношення потребує менше затрат, ніж яблуневий сад чи насадження кісточкових», — розповідає Тарас Данилюк, який вже 5 років займається вирощуванням фундука. Наразі він має на Житомирщині на 2 га два маточники, де випробовуються сорти. В найближчих планах — збільшити насадження до 10 га.

Тарас Данилюк із товаришем спочатку заклали садок, але чоловік зізнається, що вже згодом виявилося, що про фундук та його вирощування насправді нічого не знали. Довелося все викорчувати, зупинити процес росту садка і зайнятися маточниками фундука та сортовипробуванням. 

«Сьогодні маємо до 100 сортів фундука, з якими проводимо дослідження. Шукаємо сорт, який в наших умовах даватиме найкращий результат.

Переваги вирощування фундука: менш затратний та довго зберігається

  • Фундуковий сад потребує менше затрат, ніж фруктові та кісточкові. Якщо яблуневий сад потребує обробки 20-30 разів на сезон, то фундуку достатньо обприскування до 10 разів. Тобто витратна частина на добрива, ЗЗР скорочується з $2-3 тис. на 1 га, які витрачаються на фруктовий сад, до $500 — на фундуковий.
  • Фундук — це продукт довготривалого зберігання, який не потребує дороговартісних сховищ. Горіх можна реалізовувати протягом року. Але варто мати на увазі, що під час сушіння фундук втрачає близько 25% своєї ваги.
  • Також для роботи в фундуковому саду потрібно набагато менше людей, яких зараз знайти дуже складно. Якщо сад зробити максимально механізованим, починаючи від системи поливу і до збору урожаю, то кількість працівників можна мінімізувати.
  • Джерело: agroportal.ua

    No votes yet.
    Please wait...

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *