Розумне сільське господарство: як штучний інтелект змінює підхід до обприскування — журнал Пропозиція

СТОВ «Дружба», що на Черкащині, на своїх полях активно використовують штучний інтелект, який економить господарству на обприскуванні більше 100 000$ на рік.

Господарство «Дружба» має в обробітку 2600 га землі. Займаються в першу чергу гібридизацією кукурудзи та соняшнику, а також насінництвом сої. Майже всі поля в господарстві — на зрошенні. «Історія придбання обприскувача зі штучним інтелектом у мене почалась з мрії мати такий агрегат на своїх полях» — розповідає Артур Налбандян, співвласник СТОВ «Дружба». За останні п’ять років, господарство перейшло до більш зваженого підходу в господарюванні. Своїм досвідом вони охоче діляться з українськими колегами-аграріями.

Господарство тестує на своїх полях інноваційний обприскувач EcoRobotiх ARA, який працює на базі штучного інтелекту. Цей обприскувач здатний ідентифікувати рослини та ефективно економить воду, засоби захисту рослин та добрива. Він оснащений 156 форсунками, має ширину захвату 6 м, а зона покриття кожної форсунки складає 6×6 см. Швидкість роботи агрегату може досягати до 7,5 км/год, залежно від вибраного виливу. Обприскувач оснащений двома камерами, що фотографують по 10 знімків на секунду на кожен метр робочої зони, що дозволяє точно ідентифікувати рослини. Ця технологія працює за принципом «зелене по зеленому». Обприскувач можна налаштувати для обробки бур’янів, не потрапляючи робочим розчином на культурні рослини, або встановити захисну зону від 2 до 8 см, щоб уникнути попадання пестициду на рослини. Обприскувач оснащений двома баками — 600 л та 300 л. Мінімальна висота роботи штанги обприскувача — 50 см. Орієнтовна вартість такої сучасної техніки становить 250 тис. євро.

Цей обприскувач нового покоління дає змогу обробляти всі площі проти бур’янів, при цьому гарантуючи, що культурні рослини не постраждають. «Обприскувачем можна працювати або по рядках з культурними рослинами, або по всьому чорному чи по зеленому в рядку» — ділиться Артур Налбандян. Минулого 2024 року в господарстві провели тестове використання агрегату, після чого прийняли рішення про його покупку. Обробили 300 га, застосовуючи обприскувач на сої та кукурудзі. Економія ресурсів склала від 40 до 90 %, залежно від рівня забур’яненості та технологій вирощування. Для обробки поля використовують препарати точно за рекомендаціями виробника — 200 л/га. «Наприклад, для кукурудзи ми дотримуємось стандартних норм, 200 л/га, цього достатньо. А для сої я б застосував 300 л/га та швидкістю руху обприскувача 5 км/год, оскільки це культура з меншим покриттям» — каже фермер.

Продуктивність роботи обприскувача у господарстві склала 3,5 га/год, зважаючи на те, що механізатори — звичайні працівники, не «заточені» під роботи виключно з точними технологіями. «Ми — звичайне господарство, яке поступово розвивається та вдосконалюється», — розповідає Артур Налбандян. — Заявлена швидкість 7,5 км/год за ширини захвату 6 м — це теоретична цифра, на практиці ж реальна швидкість внесення становила близько 3,5 га/год, що є цілком прийнятним для умов господарства», — ділиться фермер.

В господарстві провели цікавий дослід: за допомогою EcoRobotiх застосували препарат Раундап Макс, використавши максимальну норму внесення на класичні кукурудзі, яка не має стійкості до цього засобу. Після обробки фахівці неодноразово перевіряли поле, і жодних проблем з посівами кукурудзи не виявили. Єдиним моментом, який потребував уваги, було незначне рознесення препарату через особливості конструкції форсунок. Однак, після усунення цього фактора, подальших проблем не виникало. Також обприскувач EcoRobotiх відмінно показав себе при усуненні падалиці соняшника та амброзії на посівах сої.

«У нас є мрія — мати чисті поля, — каже фермер. — Наша мета — виділяти ділянки на полях для насінництва культур, де не буде виникати проблем з бур’янами. На селекційних ділянках боротьба з бур’янами дещо складніша, оскільки там різні строки посіву та фази розвитку кукурудзи, а ця культура більш вразлива порівняно з товарною кукурудзою».

Невирішеним питанням, за словами аграрія, поки що залишається застосування страхового гербіциду на посівах, де працювали точним обприскуванням. «Наприклад, у протоколі компанії Lidea зазначено, що на їхніх посівах має бути внесений страховий гербіцид, — розповідає Артур Налбандян. — Ми заходимо на поле, але майже не знаходимо бур’янів. Проте є чіткий протокол і визначені зони, де ми зобов’язані внести страховий гербіцид. Ми не можемо відмовитись, адже підписали відповідні договори. Тому змушені вносити і витрачати 50–55$/га на тих ділянках, де фактично вже працював цей обприскувач. Тобто на цих ділянках, де було близько 10 % бур’янів, нам все одно довелося знову заходити в поле з обприскувачем. У майбутньому ми плануємо використовувати обприскувач і на селекційних полях, тому маємо погодити ці нюанси з нашими партнерами».

Економіка витрат на посівах кукурудзи

Інтелектуальне точне обприскування — це новий підхід в агротехнологіях. «Найголовніше, що нас драйвить і чому ми обрали саме цей обприскувач, — це економічна складова. Це не просто зменшення накопичення хімічних речовин у ґрунті, це рух до більш екологічного землеробства, де діючі речовини використовуються раціонально. Ми бачимо, що навіть найбільш м’який гербіцид певним чином впливає на культуру та врожайність, тому важливо мінімізувати його використання», — ділиться враженнями Артур Налбандян.

Сьогодні витрати на засоби захисту рослин постійно зростають. Крім того, з урахуванням руху України в ЄС, деякі діючі речовини з часом можуть бути заборонені в нашій країні. Тому аграрії вже зараз повинні подумати про те, як привести своє господарство у відповідність до європейських стандартів.

«Хтось може сказати, що EcoRobotiх — це дорога пафосна річ, яку не варто купувати. Проте, я не погоджусь з цим — стверджує аграрій. Ми з часом побачили економічну вигоду від нашого рішення придбати цей обприскувач. Інакше кажучи, у нас вийшло «1+1 = 3».

  • Перша «1» — це засоби захисту рослин, економія по яких в середньому в польових умовах господарства становила 70 % на страховій схемі, або еквівалент 38 $/га. Також значну економію в 70 % спостерігали на мікроелементах у фазі 3–5 листків кукурудзи, що дорівнює 18 $/га. Працюючи по рядках, обробляли тільки кукурудзу, не зачіпаючи чорну зону, оскільки на цей час кукурудза ще невелика, а чорної зони вистачає.
  • Друга «1» — це збільшення врожайності. Збільшення врожайності на кукурудзі без гербіциду становило 1 % або 140 кг/га, або еквівалент 26$/га. Якщо взяти інший сценарій, коли врожайність зростає на 3 % або 420 кг/га, економія становить 78$/га.
  • І третя «1» — це суттєве зменшення накопичення та післядії ЗЗР, що точно дає довгостроковий результат та більшу гнучкість сівозміни.

Як результат, в господарстві мають такі підрахунки: 38+18+26/78 від 82$ до 134 $/га. «При продуктивності 3,5 га/год ми плануємо обробити як мінімум 840 га, а це еквівалент від 68 800$ до 112 560 $/рік», — каже Артур Налбандян.

В овочівництві цей обприскувач може показати ще вищу продуктивність. Овочі, за словами аграрія, ще один перспективний напрям в господарстві, але це вже інша історія.

Юлія Наружна,  [email protected]

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *