Як створити ефективну систему захисту, щоб отримати безпечну продукцію — журнал Пропозиція

Багато років фахівці компанія «Сингента» демонструють клієнтам і партнерам результати різних польових випробувань власних ЗЗР та сучасних технологій на польових і овочевих культурах. Для цього в різних регіонах нашої країни проводяться Дні поля. Звичайно, конкуренти на українські ринку теж організовують схожі заходи.

Проте ми не тільки демонструємо якісні захисні властивості продуктів «Сингента», а вже п’ять років як досліджуємо МДР у готовій продукції. Інколи споживачі запитують, що особливого в таких дослідженнях. Адже всі зареєстровані в Україні пестициди проходять обов’язкові випробування під час державної реєстрації і мають відповідні рекомендації.

Усе так, але є нюанс. Справді, продукти, які реєструються в Україні, проходять державне тестування, але в його процесі тестується один-єдиний продукт. На наші розширені дослідження «МДР при повних схемах захисту» на різних культурах конкуренти зреагували десь так: «Наш продукт не гірший за ваш щодо залишків, отже, він теж повністю відповідає встановленим нормам».

Регламент застосування оригінальних ЗЗР базується, як правило, на відповідних даних, отриманих під час багаторічних внутрішніх і зовнішніх досліджень. Дотримуватися регламенту застосування пестицидів дуже важливо і беззаперечно обов’язково.

Нагадаю, що ми не тестуємо один окремий продукт. Під час багаторічного комплексного дослідження МДР «Сингента» тестує саме схеми захисту, які містять багато різних комплексних продуктів. Скажімо, окремі схеми захисту овочевих культур можуть містити більше як десяток різних пестицидів. Саме тому виникла необхідність ширше дослідити МДР після застосування багатьох різних продуктів на одній культурі.

У сезоні 2022 року на Одещині, на базі одного з потужних і авторитетних господарств в Україні — ТОВ «Південьагропереробка», було закладено ДЕМО-поле на трьох овочевих культурах. На жаль, через воєнні події й ворожі обстріли Одещини нам не вдалося разом зібратися на полях цього господарства, але ми зустрілися і поспілкувалися на полях ТОВ «Агріко Україна» на Київщині і ТОВ «Контінентал Фармерз Груп» у західноукраїнському регіоні. Завдяки медіа вже багато сезонів ми ділимося з вами та розповідаємо про все, що відбувається на наших ДЕМО-полях.

І нові продукти, і вже добре відомі на ринку України ЗЗР від «Сингента» продемонстрували на всіх ДЕМО-полях високу біологічну ефективність. Важливо, що нам вдалося досягнути і другої головної мети ДЕМО — показників безпечності врожаю на предмет залишків пестицидів (МДР) після збирання врожаю.

Отже, при плануванні схеми захисту дуже важливо досягти балансу і поєднання високої біологічної ефективності ЗЗР, але при цьому не допустити перевищення показників МДР. Нагадаємо, що МДР — це максимальна концентрація залишків пестициду в харчовому продукті або на його поверхні, визнана законом як прийнятна за умови правильного застосування пестицидів згідно з принципами передової сільськогосподарської практики. Треба також чітко розуміти, що кожен пестицид має свої відповідні регламенти і відповідні терміни застосування протягом сезону.

Для тестування різних схем захисту овочевих у сезоні було обрано три культури — томат відкритого ґрунту, цибулю ріпчасту і картоплю.

Запропоновані схеми для захисту овочів і картоплі було реалізовано на наших ДЕМО-ділянках. Під час розробки схем використовували дані багаторічних досліджень (сезонний моніторинг шкідників, хвороб і бур’янів, фітоекспертизи, прогнози, антирезистентні стратегії тощо), що їх компанія «Сингента» постійно проводить в Україні та в інших країнах світу.

Не варто думати, ніби одна запропонована система захисту культури може забезпечити виробникові успіх. Перед початком сезону треба оцінити багато аспектів технології вирощування, підібрати відповідні агротехнічні прийоми, визначити терміни їх проведення. Заздалегідь перед посадкою або висівом лабораторії компанії «Сингента» можуть проаналізувати ґрунт (NPK, виявлення чисельності і складу ґрунтових хвороб та шкідників). Рекомендовано вчасно провести фітоекспертизи посадкового (посівного) матеріалу. Запорука успіху в контролі хвороб і шкідників — обов’язкове (протягом сезону) звернення до лабораторних і технічних сервісів, які компанія «Сингента» надає своїм клієнтам. А це такі додаткові сервіси: лабораторна фітоекспертиза, ПЛН, ІФА-діагностика вірусів і бактеріозів, технічні сервіси — налаштування обприскувачів, новітні розпилювачі та ін. Усе це в комплексі дозволяє вчасно відкоригувати технологію вирощування культури. Завдяки такому підходу агрономам господарств вдається підтримувати відмінний стан поля від моменту посадки до збирання врожаю і далі під час зберігання у сховищах.

Наприклад, ситуація — плануємо захист картоплі. Попередньо, на підставі проведених у господарстві різних експертиз і багаторічних спостережень склали таку схему захисту.

 • Селест® Топ (0,6 л/та) — обробка бульб на столі перед посадкою
 • Юніформ® (1,5 л/га) — безпосередньо під час посадки
 • Фунгіцид Ширлан® (0,4 л/га) — висота рослин сягнула 15–20 см
 • Ридоміл® Голд (2,5 кг/га) + Ампліго® (0,2л/га) + Ізабіон® (2 л/га)
 • Міравіс® 200 (0,2 л/га) + Ізабіон® (1,0 л/га)
 • Ридоміл® Голд Р (5 кг/га) + Енжіо® (0,18 л/га)
 • Ревус® Топ (1,0 л/га)
 • Ревус® Топ (0,6 л/га)
 • Проте умови поточного сезону дещо відрізнялися від попередніх двох, на основі яких ми формували наведену схему захисту культури. Вчасно і згідно з результатами моніторингу й фітоекспертиз ми змінюємо чергування препаратів.

  Тобто будь-яка запланована схема захисту має бути дуже гнучкою, динамічною і відповідати реальній ситуації в кожному конкретному регіоні, навіть на окремих полях, навіть якщо між сусідніми полями кілька кілометрів.

  Отож досвід підказує, що потрібен постійний моніторинг. Варто вдосконалити наявні технології вирощування культури. Наприклад, останніми роками аграрії дедалі частіше беруть на озброєння сучасне обладнання для якісного нанесення протруйника на бульбу. Це дало змогу не лише суттєво покращити покриття поверхні самої бульби, а й зменшити норму витрати протруйника. Завдяки контрольованому нанесенню препарату вдається забезпечити потрапляння тієї кількості діючих речовин, яку рекомендовано в нормі застосування протруйника. Це, своєю чергою, допомагає отримати максимальний потенціал від біологічної ефективності різних протруйників, як-от Селест® Топ, Вайбранс® Преміум, Максим® та ін. Як результат, культура, яка на початку росту зазнає менше шкоди від хвороб, менше реагує на різні стреси, краще поглинає елементи мінерального живлення тощо.

  Взагалі, вибір протруйника для картоплі — це один із дуже відповідальних моментів технології. На початку сезону він повинен забезпечити надійний захист проростків. Якщо ви обрали Селест® Топ, можна розраховувати на захист картоплі від комплексу хвороб, як-от ризоктоніоз, альтернаріоз, парша, а також від комплексу ґрунтових і наземних шкідників. Інсектицид у складі Селест® Топ не тільки захищає від ґрунтових шкідників і колорадського жуку, а й забезпечує протидію сисним переносникам вірусної інфекції (попелиці, трипси, клопи, цикади). А ще цей препарат має «вігор»-ефект, що стимулює сходи, позитивно впливає на розвиток кореневої системи, підвищує стресостійкість культури.

  При плануванні захисту картоплі одразу звертайте увагу на призначення вашого майбутнього врожаю (мийка і фасування, сітка, переробка…). Визначивши напрям реалізації бульби, можна в разі потреби дещо підсилити систему захисту. Щоб помітно підсилити від комплексу ґрунтових патогенів, можна використовувати Юніформ®-технологію (Юніформ® у нормі 1,5 л/га). Препаративна форма і комбінація діючих речовин Юніформ® суттєво і надовго підсилюють надійність захисту проростків і кореневої системи культури в ґрунті.

  Також важливо не плутати протруйники з ґрунтовим фунгіцидом, як Юніформ®. Юніформ® — це не протруйник, технологія його застосування на картоплі вельми відрізняється. Препарат працює проти широкого спектра патогенів, захищає кореневу систему і проростки від ризоктоніозу, сріблястої парші, фітофторозу й пітіозу, його вносять у ґрунт безпосередньо під час садіння картоплі.

  Якщо протруйник вибрали, незабаром час починати захист листя і стебел рослин. Першу обробку по листу рекомендуємо одразу після досягнення рослинами висоти 10–15 см фунгіцидом Ширлан® (0,4 л/га). Ця обробка має особливе значення, адже рослини в цей період ще не повністю вкривають поверхню ґрунту. Під час цієї обробки дуже важливо, що частина робочого розчину потрапить саме на поверхню ґрунту. Це забезпечить позитивний ефект діючої речовини Ширлан®. Основна мета застосування Ширлан® у цей період — максимально запобігти проростанню спор і зооспор, появі апресоріїв, росту гіфів гриба, а також спороутворенню на живих і неживих тканинах.

  Для наступної обробки, десь через 7–9 днів, рекомендуємо бакову суміш фунгіциду Ридоміл® Голд (2,5 кг/га) проти збудників фітофторозу та для профілактики альтернаріозу в суміші з амінокислотним препаратом Ізабіон® (2,0 л/га), який на цьому етапі дуже потрібний для зменшення стресу рослин після попереднього застосування гербіцидів. Якщо потрібно, до бакової суміші можна додати інсектицид Ампліго® (0,2 л/га) — для того щоб не тільки захистити від потенціальної хвилі колорадського жука, а й продовжити профілактичний захист рослин від переносників вірусів (цикадок, попелиць, трипсів). Далі, згідно із запропонованою схемою захисту, рекомендуємо обприскування фунгіцидом Міравіс® 200 (0,2 л/га). Профілактичне застосування Міравіс® 200 забезпечить захист від альтернаріозу і надалі цю хворобу контролювати буде набагато простіше.

  Вибір препарату для наступної обробки залежить від погодних умов сезону. За сприятливих погодних умов для розвитку фітофторозу рекомендуємо Ридоміл® Голд або Рекванс® Флекс (новинка від «Сингента»). Якщо погода в сезоні більше сприяє розвитку альтернаріозу, захист варто продовжити фунгіцидом Ревус® Топ. У кожному разі до бакової суміші з обраним фунгіцидом рекомендовано додати Ізабіон® (1,0 л/га), який на цьому етапі розвитку картоплі потрібен для зменшення стресу після перепадів температур та покращення вегетації рослин. Застосування інсектициду в цей період залежатиме від наявності перших особин і яйцекладу колорадського жуку. Один з ефективних інсектицидів, які можна рекомендувати на цей період, — Енжіо® (0,18 л/га). Він забезпечить захист від колорадського жука і продовжить захист культури від переносників вірусів.

  Як правило, в другій половині вегетації погодні умови сприяють розвитку саме альтернаріозів. Тому на завершення захисту культури від збудників листових хвороб можна рекомендувати Квадріс® Топ (1,0 л/га) або Ревус® Топ (0,6 л/га). Із цими фунгіцидами хвилюватися про ризики розвитку фітофторозу не варто. Обидва фунгіциди універсальні і здатні контролювати, крім альтернаріозу, ще й фітофтороз.

  Щороку погода і фітопатогенна ситуація на полі вносять свої корективи. Кожен рік має свої особливості і тримає агрономів у напрузі. А от відповідна, динамічно налаштована система захисту дозволяє мінімізувати багато ризиків і максимально уникнути великих втрат.

  Як і в попередні роки, наступного сезону ми плануємо продовжувати наші дослідження. Запрошуємо вас і 2024 року завітати на наші ДЕМО-поля, де ви особисто зможете ознайомитися з новинками та переконатися в ефективності вже відомих ЗЗР компанії «Сингента».

  Джерело: propozitsiya.com

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *