Міравіс®: результати застосування на овочах і картоплі 2023 року — журнал Пропозиція

Останніми роками альтернаріози і стемфіліози (Stemphylium spp.) залишаються так само актуальними. Основні збудники гриби роду Alternaria — Alternaria solani, Alternaria alternata, Аlternaria tomatophila. Гриби Alternaria і Stemphylium мають властивість швидко адаптуватися до нових кліматичних умов, які постійно змінюються.

Поширюються гриби роду Alternaria і Stemphylium конідіями, зберігаються у вигляді міцелію і конідій на рослинних рештках, бульбах та в ґрунті. Як правило, хвороба проявляється на листі за 15–20 днів до цвітіння, але залежно від погодних умов сезону може проявлятися раніше або пізніше. Шкідливість альтернаріозу і стемфіліозу може сягати 30–40 %.

При виборі фунгіцидів професійні виробники овочів і картоплі дедалі частіше віддають перевагу препаратам із широким спектром дії. Сучасний асортимент фунгіцидів для захисту овочів і картоплі від поширених хвороб на українському ринку щороку зростає. Міравіс® — новітній продукт у класі SDHI-фунгіцидів від компанії «Сингента».

Трохи історії…

SDHI — це новітній клас фунгіцидів (інгібіторів сукцинатдегідрогенази), що належать відповідно до FRAC, група 7. Препарати цього класу фунгіцидів з’явилися на ринку в кінці 1960-х. А от сучасні SDHI — третього покоління — стали доступні тільки з 2003 року з випуском боскаліду. Фунгіциди FRAC 7, що їх використовують для боротьби з важливими захворюваннями рослин, — флутоланіл (1986 рік), боскалід (2003 рік), пентіопірад (2008 рік), флюксапіроксад (2011 рік), флуопірам (2013 рік).

Фунгіциди в групі FRAC 7 пригнічують мітохондріальний комплекс дихання грибів шляхом зв’язування і блокування опосередкованого перенесення електронів від сукцинату до убіхінону. Фунгіциди SDHI діють так само, як фунгіциди FRAC 11, але в іншій чутливій області мітохондріального дихання клітин патогену. Хоча всі фунгіциди SDHI мають однакову цільову область впливу, чутливість патогенів до різних фунгіцидів із цієї групі FRAC відрізняється.

Останнім досягненням науки стала розробка 2016 року молекули Адепідин™.

У 2021 році на ринку з’явився Міравіс®, який уже отримав офіційну реєстрацію і став доступним для України.

Міравіс® — це інноваційний фунгіцид для захисту овочів від альтернаріозу, стемфіліозу та борошнисто-росяних грибів. До складу препарату входить унікальна молекула Адепідин™ (200 г/л ), яка не має аналогів на ринку. Завдяки унікальним біохімічним властивостям молекули Адепідин™ її було віднесено до окремої підгрупи (N-метокси-піразол-карбоксаміди) в класі карбоксамідів (SDHI).

В Адепідин™ виняткові властивості проникати крізь поверхню рослин і високий біохімічний потенціал. Після нанесення молекула швидко потрапляє в епікутикулярний шар воску, після чого переміщається в тканину листа по ксилемі. Хоча ксилемний рух Адепідин™ обмежено, молекула має високу біохімічну ефективність і завдяки їй здатна забезпечити контроль над захворюванням далеко від зони свого проникнення.

Швидке потрапляння в тканини рослин зумовлено високою ліпофільною здатністю молекули Адепідин™. Це забезпечує препаратам на його основі відмінну стійкість до змивання дощем.

Акропетальний рух Адепідин™ по ксилемі дуже повільний, що дозволяє тривалий час підтримувати високу концентрацію діючої речовини у тканинах рослини. Такий високий біохімічний потенціал забезпечує триваліший захисний ефект у контролі патогенів. Польові дослідження з використанням Адепідин™ показали, що навіть у нормі лише 15 мг д. р./га забезпечується краща біологічна ефективність порівняно з іншими SDHI-продуктами. 40 % спор альтернарії на листках томата взагалі втрачають життєздатність.

Адепідин™ вища окідиндковаin vitro,  vitв інших SDHI.

Фізіологічнаного перенес — зростаннячнаного перенесенняAlternaria solani порівняно ірівнянiaнаного

Завдяки унікальній біохімічної активності молекули Адепідин™ фунгіцид Міравіс® має багато важливих переваг.

  • Найвищий біохімічний потенціал серед класу SDHI-продуктів
  • Містить унікальний карбоксамід із хімічної групи N-метокси-піразол-карбоксамідів
  • Новий унікальний механізм дії
  • Тривалий захист від ключових хвороб
  • Трансламінарний ефект із локально системною дією, що забезпечує пролонгований захист
  • Основа антирезистентної стратегії — унікальний партнер для бакових сумішей
  • Неперевершена стійкість до змивання опадами
  •  Ефективний за складних погодних умов — до +35 °С і за вологості понад 80 %
  •  Не викликає фітотоксичності

Щоб продемонструвати переваги новинки в сезоні 2023 року, фахівці компанії «Сингента» випробовували Міравіс® у різних регіонах на базі господарств наших партнерів. Дослідні демо-поля було закладено у Львівській (на базі ТОВ «Контінентал Фармінг Груп»), Київській (на базі R&D дослідна станція «Сингента» та на базі ТОВ «Агріко Україна» ) та Одеській (на базі ТОВ «Південьагропереробка) областях. Фунгіцид було використано в системі захисту картоплі, томатів, цибулі та моркви від комплексу цільових хвороб.

Площі всіх демо-ділянок становили 5 га. Згідно з рекомендаціями, Міравіс® було застосовано в оптимальний період (залежно від регіону й культури це 2–3 обробка). У результаті ми отримали дуже позитивний ефект від профілактичного застосування фунгіциду. Результати продемонстрували під час літніх семінарів безпосередньо в полі. Кожен агроном мав нагоду оглянути культуру і поспілкуватися з фахівцями компанії «Сингента» та з агрономами, які безпосередньо доглядали за демо-ділянками.

У дослідах 2023 року в польових умовах погода сприяла розвитку ооміцетів майже в усіх регіонах, де проводили випробування (особливо західний регіон через надмірні опади). Загалом ознаки фітофторозу і пероноспорозу на полях України можна було спостерігати в першій декаді липня, а альтернаріозу вже в другій декаді липня. З метою захисту культур від збудників фітофторозу і пероноспорозу обрали такі фунгіциди, як Ширлан™, Орондіс® Ультра, Ридоміл® Голд МЦ або Ридоміл® Голд Р. На всіх демо-ділянках спостерігалися вірогідне стримування та надійний контроль розвитку ооміцетів.

Результати біологічної ефективності Міравіс® чітко спостерігалися на нижньому ярусі листя. Листя культури майже до закінчення вегетації мало ознаки фізіологічного старіння, але при цьому не було ознак ураження хворобою. Це свідчить, що мети захистити культури від хвороби було досягнуто на відмінно. Ось такий це мало вигляд.   

Дуже важливий постійний моніторинг (зокрема, фітоекспертиза латентної інфекції), що дозволяє обґрунтовано і вчасно коригувати чергування фунгіцидів у запланованій схемі захисту.

На підставі результатів польових випробувань ми сформулювали рекомендації із застосування фунгіциду Міравіс®.

Щоб отримати максимальні захисні властивості від усіх без винятку продуктів з класу SDHI, їх рекомендують застосовувати превентивно (до появи ознак хвороби). Лікувальне застосування не рекомендовано через низьку ефективність та високий ризик утворення резистентних форм. На практиці для уникнення резистентності рекомендують суміші SDHI-продуктів з іншими активними речовинами або чергування SDHI з дотриманням інтервалів і кратності обробок.

Препарат можна змішувати з іншими загальновживаними пестицидами на відповідній культурі. Сумісний із більшістю фунгіцидів та інсектицидів, але в кожному конкретному випадку слід проводити тести на сумісність.

Температура застосування: Оптимальна температура застосування +12…24 °С.

Рекомендована норма витрат робочого розчину: 800–1200 л/га (сади), 200–400 (овочі відкритого ґрунту), 400–800 (овочі закритого ґрунту).

Якщо планується застосування Міравіс® двічі за сезон, рекомендується чергувати обробки з фунгіцидами з інших хімічних класів (Циделі Топ™, Скор®, Ревус® Топ, Квадріс® Топ) або з контактними фунгіцидами.

На практиці Міравіс® довів, що здатний не тільки покращити наявні схеми захисту, а й суттєво їх підсилити. Крім того, фунгіцид допоможе запобігти виникненню резистентності в основних збудників грибкових хвороб.

Фото №2 Урожай в різних варіантах захисту. Біла Церква, 2016р.

Чергове дослідження різних схем захисту культури проводили 2019 року. У виробничих умовах укотре випробовували систему захисту компанії «Сингента». У період вегетації рослин погодні умови складалися надзвичайно сприятливо для розвитку альтернаріозу, надалі саме ця хвороба найбільше вплинула на врожай картоплі. Захист проводили за схемою Ридоміл® Голд МЦ (2 обр.) і Ревус® Топ (2 обр.) — варіант № 1. Цей варіант ефективно стримував розвиток альтернаріозу порівняно з варіантом № 2, де рослини захищали за схемою флюопіколід + пропамокарб, 1,6 кг/га (2 обр.) та фенамідон + пропамокарб, 2 кг/га (2 обр.).

Включення до програми захисту картоплі препарату Ревус® Топ, к. с., що має профілактичну і лікувальну активність проти Phytophthora infestans, Alternaria solani й A. alternata, дозволило ефективно захистити картоплю від фітофторозу й альтернаріозу та отримати максимальну прибавку врожаю.

Ефективність препарату Ревус® Топ проти названих патогенів фіксували в усі роки випробувань, у лабораторних і польових умовах, на штучному й природному інфекційних фонах. Отримані нами результати узгоджуються з даними європейських учених, які засвідчили високу ефективність Ревус® Топ, к. с. у захисті картоплі від цих хвороб (www.euroblight.net).

Крім дослідження ефективності окремих продуктів та систем захисту компанії «Сингента», 2019 року ми провели ще один цікавий дослід. Його метою було не лише перевірити ефективність системи захисту, а й виявити залишки пестицидів у готовій продукції (МДР). У запропонованому господарству протоколі вирощування картоплі в останні дві фунгіцидні обробки застосували Ревус® Топ у нормі 0,6 л/га. Таке позиціонування Ревус® Топ пов’язано не лише з його широким спектром дії. Дуже важливий показник для його застосування — короткий період очікування. Це дуже важливо для препарату, особливо якщо його застосовують у кінці сезону вирощування.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *