
Аграрний сектор України входить у новий сезон в умовах значного кадрового дефіциту / Depositphotos
Український аграрний сектор розпочинає новий сезон із суттєвою нестачею кадрів, підвищенням витрат і жорсткішими вимогами регулювання. Мобілізація працівників, зміни в умовах визначення критично важливих компаній та непевність логістики формують додаткові небезпеки для виробництва і продовольчого забезпечення.
Про це повідомляє Delo.ua з посиланням на пресреліз компанії “Вітал-агро”.
Представниця компанії Катерина Білик зазначила, що підприємство зараз функціонує на піку кадрових можливостей. Деяких працівників призвано, інші знаходяться в процесі бронювання.
“У ситуації, коли аграрний цикл не підлягає призупиненню чи відкладанню, навіть відсутність декількох ключових фахівців створює значні ризики для виробничого ходу. По суті, ми працюємо на максимумі наших кадрових ресурсів”, – підкреслює вона.
Протягом минулого року два співробітники компанії були мобілізовані. Обидва виконували важливі функції, пов’язані з обладнанням та технологічними процесами.
Найбільший брак зараз спостерігається серед робітничих спеціальностей — механізаторів, трактористів, водіїв великої техніки, слюсарів і механіків. Саме ці робітники забезпечують посів, обробіток землі, збір урожаю та технічне обслуговування. Без їх участі підприємство не може фізично працювати. Знайти заміну цим фахівцям майже неможливо, оскільки сучасна техніка вимагає високої кваліфікації, а підготовка спеціалістів займає багато років.
Виклики для виробництва
Значною проблемою для аграрних підприємств стали зміни в нормативній базі. Згідно з інформацією Кабінету міністрів України та Міністерства економіки України, умови отримання та підтвердження статусу критично важливого підприємства були посилені. Зокрема, зросли вимоги до рівня середньої заробітної плати, фінансових показників і критеріїв галузі.
“Процес підтвердження статусу став більш комплексним і тривалим. Через велику кількість заяв рішення може прийматися протягом місяців. До його ухвалення продовжити бронювання неможливо”, — пояснює Білик. Вона додає, що підвищення планки земельного банку та фінансових показників ускладнило отримання статусу для середніх господарств.
За її словами, нові умови орієнтовані на великі компанії. Підприємства середнього масштабу можуть втратити статус не через припинення діяльності, а через зміну формальних умов.
Нестача кадрів вже призвела до часткової зупинки деяких видів робіт. Найбільша проблема виникла в логістичній сфері: дефіцит водіїв безпосередньо впливає на транспортування зерна та виконання угод. Разом з тим, основний напрямок діяльності — вирощування зернових і тваринництво — продовжує функціонувати. Однак компанія змушена відкладати інвестиційні плани, модернізацію та будівництво інфраструктури.
Працівники, які залишилися, виконують набагато більше обов’язків, що призводить до фізичного перенапруження, технічних помилок і збільшення ризику аварійних ситуацій. Водночас зростають витрати на паливо, ремонт, оренду та оплату праці, а ціни на продукцію залишаються обмеженими через логістичні ускладнення.
На врожайність, за словами доповідачки, також значно впливають кліматичні фактори. Останні роки відзначаються екстремальними погодними явищами: засуха 2025 року призвела до значних збитків. Коли до цього додається відсутність персоналу, негативний ефект лише збільшується.
Що може стабілізувати ситуацію
Серед важливих заходів, які могли б поліпшити ситуацію, представниця бізнесу виділяє прозорі умови критичності, доступне фінансування, стабільну енергетичну систему та допомогу аграрному сектору за європейським зразком.
Підготовка до нового сезону відбувається в умовах обмежених ресурсів.
“По суті, нові умови розраховані на великі компанії. Підприємства середнього розміру ризикують втратити статус не через припинення діяльності, а через зміну формальних вимог”, – підсумовує Білик.
Фахівці вказують, що ситуація в аграрному секторі потребує системних рішень, оскільки стабільність виробництва напряму впливає на економіку та продовольчу незалежність держави.
Зазначимо, що на посівну кампанію 2026 року в Україні впливатимуть метеорологічні ризики, дефіцит добрив і проблеми з логістикою. Через нестачу добрив, за попередніми даними, існує ймовірність, що країна може недоотримати до 10% врожаю зернових. Загалом очікується збір приблизно на рівні 50 млн тонн. Однак суттєвих структурних змін щодо посівних площ не буде.
