УКАБ разом з 23-ма провідними сільськогосподарськими об’єднаннями України звернулися до Голови Представництва ЄС в Україні Матті Маасікасу з проханням посприяти терміновому розблокуванню експорту українського агропродовольства та усуненню перепон щодо імпорту до ЄС і транзиту сільськогосподарської продукції з України.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на УКАБ.
Як йдеться у зверненні, прийняття Імплементаційного регламенту ЄС 2023/903 від 2 травня 2023 року мало звузити односторонню заборону на імпорт широкого переліку сільськогосподарської продукції окремих держав-членів ЄС лише до заборони імпорту пшениці, кукурудзи, соняшнику та ріпаку до Республіки Польща, Словацької Республіки, Угорщини, Республіки Болгарія та Румунії терміном дії до 5 червня 2023 року. Проте, деякі з названих країн досі не виконують досягнутих домовленостей та продовжують різними способами затримувати імпорт та транзит сільськогосподарської продукції з України.
Зокрема, Польща продовжує різними способами стримувати ввезення та транзит агропродукції з України шляхом зобов’язання проведення конвоювання, застосування електронних пломб, уповільнення проведення ветеринарних перевірок, відновлення їх застосування до транзитних вантажів, відмови у прийнятті до перевезення залізничним транспортом вантажів в вагонах з колією 1520 мм з перевантаженням на території Польщі, страйку перевізників з фізичним блокуванням проїзду кордону.
Угорщина лише після 12 травня 2023 року внесла зміни щодо звуження заборони відповідно до регламенту ЄС 2023/903, проте рішення ще фактично не імплементовані, а Словацька Республіка досі не відмінила односторонньої заборони.
«Водночас, занепокоєння викликають заяви деяких політиків зазначених країн, що прийнята тимчасова заборона на імпорт з України буде продовжена і після 5 червня 2023 року. Крім того, можливість розширення та подовження заборони пов’язують з анонсованим Європейською комісією розслідуванням фактів зростаючого імпорту агропродукції з України», – наголошується у зверненні.
Також з метою надання більшої прогнозованості формату торгових відносин для виробників агропродовольчої продукції та позитивного сигналу світовому ринку продовольства українські аграрії просять завчасно повідомити позицію Європейської комісії щодо умов торгівлі після 5 червня 2023 року та непродовження заборони імпорту 4 продуктів (пшениці, кукурудзи, соняшнику та ріпаку).
Джерело: propozitsiya.com