Дослідження виявило, що популярний інсектицид небезпечний для бджіл у будь-яких кількостях

Нове дослідження Каліфорнійського університету в Ріверсайді показало, що популярний у розсадниках інсектицид шкідливий для диких бджіл навіть у дозах, значно нижчих за ГДК. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на сайт університету.

Багато досліджень стосувалися внесення неонікотиноїдів на продовольчих культурах, таких як ріпак, де ці інсектициди зазвичай вносяться в низьких дозах. Дане дослідження – одне з небагатьох, що проводилися з декоративними рослинами у горщиках, які можуть бути виступати значно потужнішим джерелом отруєння бджіл.

«Неонікотиноїди часто використовуються як протруйники для польових культур. Але їх часто вносять у великих дозах на декоративні культури для забезпечення високих товарних і естетичних якостей», – говорить ентомолог університету, керівник дослідження Джейкоб Сесала.

Він додав, що був здивований результатами, які показали, що неонікотиноїди розчиняються в воді. Дослідження показало, що більша кількість води зменшує шкоду для бджіл. Щоб перевірити це припущення, дослідники випустили на квітучі дикі рослини, частину з яких поливали рясно, а частину – мало. Були обрані популярні декоративні рослини, які були посухостійкими і привабливими для бджіл. Половина рослин була протруєна інсектицидом.

Більш рясний полив призвів до зниження концентрації інсектициду в нектарі, однак негативний вплив на бджіл зберігався. «Репродукція бджіл зменшилася в 10 разів як за рясного, так і за слабкого поливу», – розповів Джейкоб Сесала.

Цей дослід став одним з небагатьох, що досліджував вплив інсектицидів на бджіл-одиначок, на які припадає більше 90% аборигенних видів бджіл у Північній Америці і ще більше в Каліфорнії. Такі бджоли живуть поодинці, а не в колоніях, не виробляють меду, а не маючи потреби захищати вулик чи мед, не настільки агресивні. «Але вони більше представлені в дикій природі і більш вразливі до пестицидів», – говорить ентомолог університету Ерін Ренкін.

Якщо бджоли, що живуть роєм, як медоносні, помирають від дії інсектицидів, то це може й не вплинути на життєздатність бджолосім’ї в цілому. Але коли помирає бджола-самітниця, репродукція припиняється.

Цього разу вчені досліджували люцернову бджолу-листоріза (Megachile rotundata), близьку до каліфорнійських диких бджіл, яка належить до роду, що зустрічається в усьому світі. Спочатку дослідники використовували рекомендовану виробниками пестицидів норму препаратів. Усі бджоли вимерли за лічені дні. Потім вони вносили третину від рекомендованої дози пестициду і все одно спостерігали погіршення розмноження, харчування і загального фізичного стану бджіл. «Це майже повністю їх виснажило», – говорить Джейкоб Сесала.

Попри відносно невелику площу під декоративними рослинами, застосовувані на них високі концентрації неонікотиноїдів можуть справляти великий ефект на локальній території. Так, обприскування квітнучих дерев біля автостоянки в шт. Орегон у 2013 р. призвело до смерті 25 тис. джмелів.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *