У минулому році Україна була провідним експортером соняшникової олії, забезпечуючи майже половину світового обсягу торгівлі, причому більша частина цього обсягу направлялася на найбільших споживачів, таких як Індія та члени Європейського Союзу.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Reuters.
Вторгнення росії в Україну рік тому суттєво підірвало українські врожаї зернових та олійних у 2022 році, які впали понад 40% та 25% відповідно порівняно з минулим роком.
У світовій масштабі соняшникова олія є найменш помітною з чотирьох основних рослинних олій (інші пальмова, соєва та ріпакова), але вона є максимальним джерелом доходу для економіки України.
У 2021 календарному році соняшникова олія була найбільшим валовим аграрним експортом України на суму $6,4 млрд Це порівняно з кукурудзою в $5,9 млрд і пшеницею в $5,2 млрд. Соняшниковий шрот додав ще $1,2 млрд, а експорт сільськогосподарської продукції склав 41% усього українського експорту.
У 2022-23 маркетинговому році, за прогнозами Міністерства сільського господарства США, росія випередить Україну в експорті соняшникової олії, на яку припадатиме 35% торгівлі проти 34% для України. Три роки тому ці частки становили 28% і 50% відповідно.
Прогнозований обсяг експорту соняшникової олії з росії у 3,7 мільйона тонн буде приблизно на 3% нижчим за рекорд 2019-20 років, але український експорт 3,65 мільйона тонн буде на 45% меншим від свого рекорду, встановленого того ж року.
Експорт насіння соняшнику різко зріс, оскільки українські олійні заводи сильно постраждали через війну. Міністерство сільського господарства США прогнозує експорт соняшника з України на 2022-23 роки на рівні 2,45 мільйона тонн, що більш ніж у 20 разів перевищує середній довоєнний обсяг. Це робить Україну безсумнівним лідером з експорту насіння з 45% світової торгівлі порівняно з менш ніж 5% до війни.
Міністерство сільського господарства США оцінює врожай соняшнику в росії в 2022 році на рекордних 16,5 млн тонн, що на 6% більше, ніж у минулому році, тоді як виробництво в Україні становить 10 млн тонн, що нижче рекордних 17,5 млн тонн у 2021 році.
Джерело: propozitsiya.com