Український експорт ріпаку може зменшитися: посіви скорочуються, попит зростає

У новому сезоні 2025/26 Україна може експортувати лише близько 2,7–2,8 млн тонн ріпаку. Це на 13% менше, ніж у поточному сезоні. Причини — менша врожайність і можливе збільшення внутрішньої переробки, повідомляє ІА «АПК-Інформ», пише propozitsiya.com.

За словами аналітика агентства Світлани Киричок, площі під ріпаком скоротилися через нестачу вологи восени 2024 року та слабку перезимівлю озимих. Також ситуацію погіршила погода в квітні — приморозки та сніг у першій декаді місяця.

Загалом посівна площа оцінюється у 1,34 млн га, що на 4% менше, ніж торік. А площа до збирання може зменшитися ще суттєвіше — до 1,17 млн га. Прогнозований врожай ріпаку — близько 3,35–3,4 млн тонн, тобто на 8% менше.

Остаточний обсяг експорту залежатиме не лише від погоди, а й від міжнародної торгівлі. Китай і США можуть змінити тарифну політику, що вплине на попит і потоки ріпаку та каноли на світовому ринку.

«Ми бачимо, як загострюються торговельні відносини між США, Китаєм і Канадою. Це може змінити структуру світової торгівлі канолою та її продуктами, а також вплинути на плани аграріїв щодо посівів», — пояснила Світлана Киричок.

У Канаді площі під канолою можуть скоротитися через можливе зниження попиту, попри прогнозоване зростання виробництва до 18,46 млн тонн завдяки кращим умовам для росту.

Спробувати зайняти частку канадської каноли на китайському ринку можуть Росія, Білорусь та Австралія. Російські аграрії вже кілька сезонів поспіль нарощують поставки ріпакової олії до Китаю, і цього року експорт також може зрости — у країні ще залишаються запаси ріпаку. Австралія має шанс розширити посіви, адже посівна ще попереду, а торговельні зв’язки з Китаєм налагоджуються.

Поки що Китай покриває свої потреби в ріпаковій олії за рахунок постачальників з Росії, ОАЕ та Білорусі. Основним джерелом ріпакового шроту залишається Канада. Проте, як зауважують аналітики, швидко замінити цей напрям інші країни не зможуть.

Є повідомлення, що Китай почав закуповувати ріпаковий шрот в Індії, але істотне розширення обсягів можливе лише в новому сезоні. Щодо поставок канадської каноли, то вони залишаються поза митами і можуть зрости.

З огляду на світову торговельну ситуацію, в Україні може зрости внутрішній попит на ріпак для переробки. Але на це вплине співвідношення цін на сировину та готову продукцію. Також трейдерам буде складніше формувати запаси, оскільки аграрії не поспішають укладати форвардні контракти.

«Торгівля залишатиметься стриманою, доки не стане зрозуміло, наскільки сильно постраждали посіви від приморозків у Європі та Україні. Якщо ситуація з митами не зміниться, канадська канола зможе збільшити свою присутність у Європі, а “вікно” для українського ріпаку залишиться відкритим лише в першій половині сезону», — додала Світлана Киричок.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *