Рівень замінованості територій, окупація регіонів спричинила хвилю релокацій сільгосппідприємств. Історично, центр України (Черкащина, Вінниччина), а останні роки — Західний регіон, стали дуже привабливими для ведення агробізнесу, який хотів би релокуватися саме туди. Це не погано, але спричиняє посилення конкуренції за землі, бо на Заході, наприклад, непогані ґрунти — це зона достатнього зволоження, там чудово розвинена логістична мережа (близько до кордонів). Але є й інше, як, наприклад, на Харківщині, де зруйновані вщент громади, немає жодного вцілілого будинку, однак аграрії все одно засівають поля. Один з напрямів, куди сьогодні хочуть інвестувати — це саме створення нового виробництва, вже є проєкти, спрямовані на будівництво складів, заводів для переробки продукції тощо. В цьому підприємствам готові допомагати відповідні компанії та держава в цілому. Крім того, багато компаній готові вкладати кошти в логістику між Україною та іншими державами, бо сьогодні це — чи не найголовніша проблема.
Вихід є! Програма USAID Агро
Ірина Зеленіна, директорка, ГС «Український Експортний Альянс»:
— Програма USАID Агро з аграрного і сільського розвитку з 2019 року в Україні впроваджує багато грантової допомоги. Це безповоротна фінансова допомога, альтернативне джерело фінансування — і воно є! Ця програма сфокусована на стійкості українського агросектору, на підтримці виробництва та експорту. Також програмою передбачено розвиток продуктивності та доступу до ринків, покращення послуг для агросектору (проєкти щодо агродронів, наприклад), вдосконалення регуляторного середовища (громадські проєкти).
Грантові кошти може отримати малий, середній бізнес, а також великі агрохолдинги, все залежить від цілей, які ставлять перед собою підприємці. Український Експортний Альянс у 2022 році реалізував проєкт з виходу малого і середнього бізнесу на закордонні ринки. Коли почалася повномасштабна війна, в березні, впровадили проєкт експортних консультацій для бізнесу (для малих, середніх переробників харчової промисловості), допомогли організувати поїздку на виставки до Європи і це відкрило перспективи компаніям. Експерти наголошують, варто розуміти на що надаються грантові кошти, вибудувати цілі, бути відкритими. Безповоротна допомога — це не дарунок, а фінансування за яке компанія буде звітувати своїми результатами (створеними робочими місцями, прибутковістю тощо) і, чим краще компанія відзвітує, тим більше фінансування отримає. Крім того, підприємства, які хочуть отримати грантову допомогу, мають бути готовими вкладати власні кошти, працювати потрібно за умов співфінансування.
Інвестиційні плани у 2024 році
Фахівці Європейської Бізнес Асоціації щороку проводять експертне дослідження щодо того, як компанії планують свої інвестиції на наступний рік. За результатами нещодавнього опитування 63 % компаній продовжують інвестувати в Україну, незважаючи на воєнний стан. Це інвестиції на підтримку власного бізнесу (у заробітні плати, податки, сталий розвиток, діджитал, логістику та в енергоефективність). Найпопулярнішими галузями для інвестицій залишаються агросектор, ІТ, логістика, транспорт. Також компанії продовжують інвестувати у військову та оборонну галузі. 26 % компаній планують масштабні інвестиційні проєкти у 2024 році і середня вартість таких проєктів становитиме майже 8 млн доларів. Серед основних проєктів — відкриття нових заводів, розширення наявних потужностей, будівництво складських та виробничих приміщень, ферм, розширення земельного банку, ІТ.
Дар’я Січкар, менеджерка комітету з логістики, Європейська Бізнес Асоціація:
— Ми створили цьогоріч інвестиційну мапу, бо є багато запитів від іноземних партнерів, донорів щодо того, які ж проєкти є наразі в Україні. Дуже багато охочих долучитися до них, але з боку держави немає консолідованої програми, яку ми можемо показати потенційним інвесторам. Тому ми вирішили створити мапу самі. В режимі онлайн можна подивитися за регіонами, які саме проєкти впроваджуються, в яких галузях і кожен зацікавлений може ознайомитися з деталями того чи іншого проєкту (https://investmentmap.com.ua/).
«Забери в людини електроенергію і вона автоматично стане первісною», — Ірена Брик, директорка, ISO Company
Альтернативна енергетика вже стала трендом у світі і набуває поширення й в Україні, особливо в період війни, коли почалися «блекаути».
Електроенергія постійно потрібна для роботи потужного виробництва, в такому випадку варто розглядати варіанти альтернативної енергетики у вигляді сонячних панелей.
Ірена Брик, директорка, ISO Company:
— Сьогодні у нас розроблена непогана програма, яка є альтернативою «зеленому тарифу» (коли встановлювалися сонячні електростанції для того, щоб їхні власники могли заробляти), але хтось отримав гроші, а хтось ні. Не було розуміння, про що йде мова, як це працює. Сьогодні є інший проєкт, вже подали на підпис президентові — альтернатива «зеленому тарифу». Це не про те, щоб заробляти гроші, а про те, щоб конкретно сонячні панелі, які ви встановите у себе на підприємстві чи вдома, давали вам можливість компенсації. Тобто, сонячна система заробляє гроші і, якщо сонця забагато, то ви можете скинути в мережу надлишок енергії та користуєтеся нею тоді, коли сонця замало (взимку, наприклад).
Сьогодні саме альтернативна енергетика входить у ТОП 5 тих сфер, які фінансуються багатьма грантовими комітетами, фондами, існує велика кількість програм. Наразі єдиним мінусом є те, що бізнес не знає про те, як саме облаштувати сонячну систему на підприємстві, які вони бувають і як працюють. Основна задача альтернативної енергетики — давати електроенергію та економити ресурси.
У 2015 році на Асамблеї ООН була укладена резолюція «Глобальні цілі сталого розвитку», де 196 країн світу підписалися під тим, що вони зобов’язуються до 2030 року максимально перейти на альтернативну енергетику. Президент Володимир Зеленський у розмові з лідерами ЄС підтвердив, що Україна до 2050 року зобов’язується перейти на 90 % на альтернативні джерела енергії. Це означає, що будуть розроблені відповідні програми, які спонукатимуть тих, хто використовує багато електроенергії переходити на альтернативні джерела.
В. Полевик, [email protected]
Джерело: propozitsiya.com